Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021. Uczniowie nie wezmą udziału w naborze uzupełniający

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło kilka istotnych zmian w rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021. Poza zmianą harmonogramu, resort edukacji zadecydował o zmianach w postępowaniu odwoławczym, a także o odwołaniu w tym roku naboru uzupełniającego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło kilka istotnych zmian w rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021. Poza zmianą harmonogramu, resort edukacji zadecydował o zmianach w postępowaniu odwoławczym, a także o odwołaniu w tym roku naboru uzupełniającego. Wojciech Wojtkielewicz
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało projekt harmonogramu naboru do liceów, techników i szkół branżowych na rok szkolny 2020/2021. W tym roku, ze względu na to, że egzaminy ósmoklasisty zostały przełożone, terminy rekrutacji również zostały zmienione. W całej Polsce będą obowiązywały takie same daty. Ponadto ministerstwo edukacji poinformowało o kilku istotnych zmianach w przebiegu rekrutacji.

W związku z zawieszeniem stacjonarnych lekcji w szkołach oraz zmianą harmonogramu tegorocznych egzaminów, Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznaczyło nowe zasady rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021. Poza wyznaczeniem nowego kalendarium naboru, zmiany nastąpiły również w trybie odwoławczym, a także w kwestii rekrutacji uzupełniającej.

Zobacz także: Poznań: Zajęcia opiekuńcze dla uczniów szkół podstawowych. Jak podstawówki będą funkcjonowały po 25 maja i jakich zasad muszą przestrzegać?

Rekrutacja 2020: Nowe terminy

Ze względu na przełożenie terminów egzaminu ósmoklasisty 2020, zmianie uległ także harmonogram rekrutacji do szkół średnich.

Terminy postępowania rekrutacyjnego do liceów, techników i szkół branżowych ustalane są przez kuratoria oświatowe. Ze względu na wyjątkową sytuację w tym roku zostały one jednak wyznaczone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nabór do szkół ponadpodstawowych będzie odbywała się w jednym terminie dla całej Polski.

Według pierwotnego harmonogramu ustalonego przez Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, rekrutacja do szkół średnich w Poznaniu miała rozpocząć się 11 maja. W piątek, 5 maja, resort edukacji opublikował projekt nowego harmonogramu naboru. Zgodnie z nim rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca, a 19 sierpnia uczniowie poznają listy osób przyjętych i nieprzyjętych.

Czytaj tutaj: Rekrutacja do szkół średnich 2020: Kiedy rozpocznie się nabór na rok szkolny 2020/2021? Sprawdź terminy podane przez MEN

Rekrutacja 2020: Nowe terminy trybu odwoławczego

W przypadku, gdy kandydat nie dostanie się do szkoły, ma prawo wystąpienia do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia. Zgodnie z nowymi wytycznymi MEN, na złożenie wniosku, a następnie sporządzenie przez komisję rekrutacyjną tego uzasadnienia, wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji i rozpatrzenie przez dyrektora szkoły odwołania będą jedynie trzy dni od opublikowania list.

Rekrutacji uzupełniającej nie będzie

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało również, że w tym roku nie odbędzie się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2020/2021. Jest to spowodowane brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego, czyli do końca sierpnia.

Zobacz także: Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty 2020: Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wytyczne dotyczące organizowania tegorocznych egzaminów

Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy podczas rekrutacji nie zostaną przyjęci do szkół, będą przyjmowani na podstawie decyzji dyrektora placówki.

Rekrutacja 2020: Publikacja list uczniów przyjętych i nieprzyjętych

W czasie, gdy szkoły pozostają zamknięte, wyniki rekrutacji, czyli listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, zostaną podane także na stronach internetowych szkół.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski