Nowi lekkoatleci w barwach AZS Poznań. Do Wielkopolski wracają wychowankowie Baszty Szamotuły, specjaliści od biegu na 400 m

Adrianna Janowicz-Półtorak i Tymoteusz Zimny specjalizują się w biegu na 400 m, podobnie jak inna zawodniczka AZS Poznań, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka Fot. Filip Kowalkowski i Andrzej Banaś
W ostatnich dniach sekcja lekkoatletyczna AZS Poznań została wzmocniona przez dwoje zawodników, Adriannę Janowicz-Półtorak i Tymoteusza Zimnego. Oboje są wychowankami Sparty Szamotuły i oboje specjalizują się w biegu na 400 m.

Oboje wywodzą się z Wielkopolski i są wychowankami Baszty Szamotuły, oboje przez kilka lat kontynuowali karierę w czołowych klubach w Polsce i oboje reprezentowali nasz kraj na imprezach międzynarodowych, oboje koncentrują się na biegu na 400 m, oboje zaczęli studia na poznańskich uczelniach i oboje też trafili do AZS Poznań.

Adrianna Janowicz-Półtorak reprezentowała przez ostatnie lata AZS AWF Katowice. Rozpoczęła swoje kolejne studia na AWF w Poznaniu (dietetyka). Znalazła się pod opieka trenera AZS Poznań, Roberta Rejewskiego (dyrektor Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej i prezes Klubu Uczelnianego AZS PP) już wiosną tego roku, ale dopiero teraz formalnie została zawodniczką AZS.

Zawodniczka zdobywała wielokrotnie medale na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych na dystansach 200 i 400 m, a także w sztafetach. Do jej największych sukcesów międzynarodowych należy srebrny medal w sztafecie 4 x 400 m, który zdobyła wraz z koleżankami w 2015 roku w Tallinie (Estonia) na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy oraz srebrny medal wraz z reprezentacją Polski, zdobyty także w sztafecie 4 x 400 w 2017 roku na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet (World Relay, Nassau, Bahamy).

W tym sezonie zdobyła w sztafecie klubowej złoty medal w Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu (4x200m) oraz srebrny medal w Mistrzostwach Polski we Włocławku (4x400m).

Z kolei Tymoteusz Zimny był w ostatnich latach zawodnikiem Śląska Wrocław. Rozpoczął drugie swoje studia, tym razem na UAM w Poznaniu. Jego trenerką została Iwona Baugmart, która prowadzi także m.in. Patrycję Wyciszkiewicz- Zawadzką, również z AZS Poznań.

Jego rekord życiowy na 400 m to 46,04 s. ustanowiony w 2017 roku. Także i on należał do czołowych zawodników w Polsce w różnych kategoriach wiekowych. Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w 2017 roku na Mistrzostwach Europy juniorów rozgrywanych w Grossetto (Włochy), gdzie zdobył dwa medale: srebro w biegu indywidualnym i brąz w sztafecie 4x400m. Dwa lata później, na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Gavle w Szwecji zajął czwarte miejsce zarówno indywidualnie na 400m, jak i z kolegami w sztafecie. W tym samym sezonie (2019) zdobył m.in. złoto w sztafecie na Mistrzostwach Polski seniorów i srebro w sztafecie 4x200m na Halowych MP oraz złoto w biegu indywidualnym i brąz w sztafecie na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Reprezentował też Polskę na Halowych Mistrzostwach Europy w Glasgow (czwarte miejsce w sztafecie 4 x 400). Ostatni sezon zawodnik miał stracony ze względu na kontuzję.