Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze w wielkopolskiej brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. To była nietypowa przysięga

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Nietypowa przysięga wielkopolskich "terytorialsów".
Nietypowa przysięga wielkopolskich "terytorialsów". DWOT
Wielkopolska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogaciła się o ponad 80 nowych żołnierzy. W niedzielę stanęli oni do przysięgi wojskowej. Uroczystość odbyła się na terenie koszar w Lesznie, gdzie stacjonują żołnierze z 12 Brygady WOT. To pierwsza przysięga po długiej przerwie, związanej z walką z koronawirusem.

Uczniowie, studenci ale także listonosz, kucharz, lekarz, mechanik czy siatkarz zostali w niedzielę żołnierzami obrony terytorialnej w wielkopolskiej brygadzie.

W sumie do przysięgi wojskowej, która odbyła się na terenie koszar w Lesznie, gdzie stacjonują żołnierze z 12 Brygady WOT stanęło 86 ochotników.

To była nietypowa przysięga wojskowa. Zwykle nowi żołnierze mogą zaprosić na przysięgę członków swoich rodzin i najbliższe osoby. Tym razem jednak ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy koszar dla osób z zewnątrz pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, natomiast transmisję z uroczystości można było obejrzeć w internecie.

Czytaj też: Czy grozi nam wybuch podobny do tego w Bejrucie?

Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 25 lipca i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które stanowi wstęp do dalszego szkolenia żołnierza WOT. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazło się 16 kobiet.

Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli w upale zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli na szkoleniu.

To dopiero początek drogi, jaką będą musieli odbyć ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które planowane są głównie w dni wolne. Aby jednak osiągnąć pełną gotowość do walki żołnierz OT szkoli się trzy lata.

- Żołnierze, mam nadzieję, że ta podniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w waszą pamięć. Dzięki słowom roty przysięgi, które za chwilę wypowiecie staniecie się pełnoprawnymi żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej, na których od dnia dzisiejszego spoczywać będzie odpowiedzialność za obronę własnego Kraju, swoich „Małych Ojczyzn” oraz swoich najbliższych.

– powiedział do przysięgających terytorialsów płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady WOT.

To pierwsza przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialej po długiej przerwie, związanej z walką z koronawirusem. Od marca, wielkopolska brygada (podobnie jak całość Wojsk Obrony Terytorialnej), zaangażowana była w operację pk. „Odporna Wiosna” i przeszła modelu szkoleniowego na działania przeciwkryzysowe. Aktualnie WOT walczy z koronawirusem w ramach operację pk. „Trwała Odporność”.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski