MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna stworzyła projekt Poznańskiego Związku Metropolitalnego

Paulina Jęczmionka-Majchrzak
03.12.2015 warszawa sejm viii kadencja posiedzenie nowoczesna konferencja prasowanz joanna scheuring-wielgies joanna schmidtfot grzegorz jakubowski polska press
03.12.2015 warszawa sejm viii kadencja posiedzenie nowoczesna konferencja prasowanz joanna scheuring-wielgies joanna schmidtfot grzegorz jakubowski polska press Grzegorz Jakubowski
Politycy Nowoczesnej przygotowali projekt ustawy, która pozwoliłaby na utworzenie przez miasto Poznań i sąsiednie gminy metropolii.

Nawet 140 milionów złotych rocznie mogłoby dodatkowo zasilać wspólny budżet Poznania i gmin powiatu poznańskiego, gdyby wszystkie weszły do związku metropolitalnego - wyliczyli działacze Nowoczesnej. Przygotowali oni projekt ustawy, który umożliwiłby powstanie takiego związku. Obowiązująca dziś ustawa autorstwa PO-PSL nie jest realizowana przez brak rozporządzeń, a dodatkowo - przepisy dostosowano tylko do Śląska.

- Poznański Związek Metropolitalny można wprowadzić do polskiego porządku prawnego tylko poprzez ustawę - mówi Joanna Schmidt, posłanka Nowoczesnej z Poznania. - Umożliwi to przeniesienie zadań poza granice administracyjne gmin. Związek będzie mógł wspólnie decydować o takich sprawach, jak np. transport, zagospodarowanie przestrzenne, promocja, pozyskiwanie inwestorów. Siła przetargowa milionowej metropolii na pewno będzie większa niż liczącego 500 tys. mieszkańców miasta.

Dodatkowym bodźcem do tworzenia metropolii ma być zachęta zapisana już w ustawie o dochodach jednostek samorządu, czyli przekazywanie związkowi co roku pięć procent z wypracowanego podatku dochodowego, który normalnie trafiałby do budżetu państwa.
- Gdyby do związku przystąpił Poznań i wszystkie gminy powiatu poznańskiego, ta kwota wyniosłaby rocznie ok. 140 mln zł - mówi Paweł Adamów z poznańskiego koła Nowoczesnej. - W projekcie zapisaliśmy jednak, że przystąpienie do związku będzie autonomiczną decyzją gminy. Żadna nie będzie zmuszana. Związek musiałby liczyć co najmniej 600 tys. mieszkańców. Nie musiałby ograniczać się do Poznania i okalającego go powiatu, przystąpić mogłyby gminy z kolejnych tzw. pierścieni.

Projekt ustawy przewiduje także dwa rodzaje większości, by podczas głosowania uniemożliwić forsowanie pomysłów szkodliwych dla innych gmin. Pierwszym zadaniem związku metropolitalnego, zdaniem polityków Nowoczesnej, powinien być wspólny transport publiczny, a także planowanie przestrzenne.

Zobacz komentarz: Metropolia Poznań brzmi dumnie

- Na najbliższym posiedzeniu złożymy projekt w Sejmie. Liczymy na poparcie PiS w pierwszym czytaniu - mówi Joanna Schmidt. Tyle że PiS ma własny projekt ustawy metropolitalnej. Zdaniem opozycji, podobny do dokumentu PO i też odnoszący się niemal wyłącznie do Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski