Kryształki, perełki, kamyczki, świecidełka i diamenciki, a do tego jedwabne, ręcznie formowane kwiatki. Z takich materiałów – jeśli nie z żywych kwiatów - wykonuje się dziś wianki. Czasy plastikowych i sztywnych ozdób na głowę, czy satynowych wstążek powoli odchodzą w niepamięć, choć i te wykonywane są z coraz większą dbałością i ze zdecydowanie lepszych materiałów niż kilka lat temu. W ostatnim czasie zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się rękodzieło, a dokładniej ręcznie wykonywane biżuteryjne opaski i wianki w postaci gałązek, które wykonuje się w Polsce.
Sprawdź też:
Polskie rękodzieło zamiast chińskiej tandety
Okazuje się, że w naszym kraju jest sporo rękodzielników, którzy zajmują się ich wyplataniem, a ich praca to coś na pograniczu sztuki jubilerskiej, florystyki i bycia modystą. Co więcej, najczęściej są lokalnymi przedsiębiorcami i mają swoje małe pracownie, gdzie własnoręcznie tworzą ozdoby do włosów.
Czytaj też: Wesele w czasie pandemii koronawirusa - znamy nowe wytyczne sanitarne dotyczące organizacji wesel i ślubów
- Wianki w naszej pracowni wyplatamy z drucików srebrnych posrebrzanych i pozłacanych. Zdobione są jedwabnymi kwiatami, które także wykonane są ręcznie od podstaw. Całość przyozdabiamy często kryształkami Swarovskiego i perełkami. Ludzie cenią sobie jakość wykonania. W tym sezonie stawiamy na skromność, delikatność i elegancję. Bardzo modne będą opaski zdobione jedwabiem i kryształkami - mówi Ewa Okularczyk, modystka i właścicielka firmyYokoDesign Fascynatory.
Sprawdź też:
Dla niektórych, tak jak dla Katarzyny Adamczyk, rękodzieło było początkowo hobby i sposobem na odstresowanie. Zajęcie rąk misternym wyplataniem pozwoliło jej oderwać się od szarej codzienności i trudności zdrowotnych, a z czasem przerodziło się we własny biznes.
- Wianki, gałązki robię około 2-3 dni. Zależy to od stopnia trudności. Najczęściej wyplatam na cieniutkuch drucikach metodą wire wrapping. Umieszczam różne kolory i kształty kryształków wielkości od 2 mm do 6 mm. Są to kryształki szklane lub bicony. Dodaję również kryształy tzw. łezki, kropelki wody. Ogrom asortymentu półproduktów dostępnych na rynku polskim stwarza dogodne warunki, by zaopatrzyć się w niemal każdy element – mówi Katarzyna Adamczyk, założycielka Ozdób ślubnych.
Gałązki na wzór natury
Inspiracje do tworzenia biżuteryjnych wianków najczęściej płyną z natury. Misternie wyplatane gałązki w jak największym stopniu mają przypominać te prawdziwe, np. oszronione lub z kropelkami wody – wówczas są srebrne i np. z przezroczystymi koralikami. Inspiracją są także kwiaty i liście, a na układanie różnych kształtów pozwala elastyczny i jednocześnie trwały drucik jubilerski. U polskich projektantów ozdób widać też inspiracje z południa Europy. Wielu z nich ma w swojej ofercie wianki przypominające greckie wieńce z winorośli czy wieńce laurowe.
- Nad nową kolekcją pracujemy przez cały rok, szkicując, zbierając nowe pomysły, zamawiając i testując nowe materiały oraz półfabrykaty. Wianki biżuteryjne są dobrą alternatywą dla wianków ze świeżych, czy sztucznych kwiatów, ponieważ ich plastyczna forma pozwala na dopasowanie do różnych fryzur: od klasycznych koków, przez luźno upięte loki, po wymyślne warkocze – mówi Magdalena Falenta z A Dream Twig.
Zaletą rękodzieła jest to, że każdy z wykonanych wianków nieco różni się od pozostałych, nie ma więc dwóch identycznych. Dodatkowo, jeśli sobie tego zażyczymy, każdy z proponowanych wzorów można modyfikować, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Koszt takiego wianka wykonanego ręcznie w Polsce to około 100-200 zł.
Sprawdź też:
Wianki na pierwszą komunię i ślub
Wianki od kilku sezonów królują w modzie ślubnej. Ich uniwersalność sprawia, że zakładane są zarówno dziewczynkom, które idą do pierwszej komunii świętej, jak i pannom młodym.
Czytaj też: Zaproszenia na ślub - jak je wypisać? Czy trzeba odmieniać nazwiska gości?
– Obecnie na topie są różnego rodzaju kwiaty wykorzystywane zarówno do ozdób, jak i biżuterii ślubnej. W nadchodzącym sezonie będzie królować styl boho, z nutką romantyzmu, oraz minimalistyczny - mówi Magdalena Falenta.
Zaletą takich ozdób jest też to, że można skompletować do nich całą biżuterię, np. dobrać kolor drucika do wyplatania wianka do łańcuszka komunijnego, albo dla panny młodej wypleść takie same kolczyki czy bransoletkę.
Rękodzielnicy wykorzystują stare, misterne i niestety często zapomniane techniki.
– Wyjątkowe miejsce w naszej pracowni poświęcone jest ponad stuletniej technice produkcji kwiatów z jedwabiu, które są ręcznie wycinane, prasowane i zszywane przy użyciu tradycyjnych narzędzi – mówi Karolina Pytlakowska z Decolove Atelier.
Ich rękodzieło docenili też polscy projektanci, w tym Dawid Woliński oraz Gosia Baczyńska.
Jak dobrać suknię ślubną? Oglądaj "Welon i mucha Extra"
Zobacz też:
Ślub: Gdzie zrobić i ile kosztuje wesele w Wielkopolsce? Prz...
Jak wybrać fotografa ślubnego? 10 rzeczy, które musisz wiedz...
Ślub: Jak dobrać suknię ślubną do typu sylwetki? Sprawdź! [ZDJĘCIA]
Czytaj także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?