Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dowód osobisty od 1 marca. Będą z nim problemy?

Marta Danielewicz
Nowy dowód osobisty od 1 marca
Nowy dowód osobisty od 1 marca MSWiA
Nowy dowód osobistyod 1 marca. Będą z nimi problemy? W nowych dokumentach nie będzie informacji o zameldowaniu. W teorii ma to być ułatwienie, jednak zdaniem urzędników pojawią się dodatkowe problemy

Od 1 marca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadzi do użytku nowe dowody osobiste. Nowy dokument tożsamości będzie zawierał podwójne zdjęcia jak do paszportu, imię, nazwisko i numer PESEL. Jak informuje rzecznik MSW, Małgorzata Woźniak, na dokumencie pojawi się też szereg nowych zabezpieczeń m.in.: mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Opisy pól będą również w języku angielskim. Nie będzie już jednak informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadadacza. Zniknie również adres zameldowania. I właśnie ta ostatnia zmiana, czyli brak danych adresowych już od kilku miesięcy jest przedmiotem sporów. Zwłaszcza, że jeszcze do końca roku obowiązuje obowiązek meldunkowy

Sprawdź też: Nowy dowód osobisty. Co się zmieni? [WZÓR]

- Dla osób, które będą legitymowały się nowym dowodem to może być problem w sytuacji kiedy będą chciały wziąć kredyt, lub podpisać nową umowę. W takim wypadku te osoby będą musiały zabiegać o wydanie zaświadczenia o meldunku i zapłacić opłatę skarbową - tłumaczy Katarzyna Wilk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania.
Również urzędnikom, brak informacji o zameldowaniu na dowodzie, może przysporzyć więcej pracy.

- Nie wiadomo czy wszystkie urzędy, zwłaszcza te mniejsze, będą miały dostęp do nowego systemu rejestrów państwowych. A w takich sytuacjach brak zameldowania nadowodzie może wydłużyć załatwienie jakiejś sprawy danego petenta i przysporzyć dodatkowej pracy urzędnikom - zauważa Katarzyna Wilk.

System rejestrów państwowych to jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. zbiory PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Od 1 marca mają mieć do niej dostęp wszystkie gminy. W teorii, zdaniem MSW dzięki zintegrowanemu systemowi rejestrów państwowych adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. I tak osoba zameldowana w Poznaniu, będzie mogła sprawę związaną z dowodem osobistym, lub aktem stanu cywilnego załatwić w każdym innym urzędzie na terenie całego kraju. Dzięki systemowi urzędnicy i uprawnione instytucje uzyskają dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych za pomocą aplikacji Źródło, która zostanie im udostępniona bezpłatnie.

Sprawdź też: Nowy dowód osobisty. Co się zmieni? [WZÓR]

- Warto wiedzieć, że osoby, które mają jeszcze ważny dowód osobisty nie muszą go wyrabiać nowego po 1 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność - tłumaczy Katarzyna Wilk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski