Nowy e-magazyn „Nasz Region” nr 6 (11)/2020

Materiał informacyjny UMWW
Zdrowie, gospodarka i pomoc najsłabszym. Tych tematów nie może zabraknąć w lipcowym wydaniu e-magazynu „Nasz Region”.

Ukazał się jedenasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

W tym numerze przyglądamy się szpitalom w Wielkopolsce, które otrzymały pomoc unijną, w związku z koronawirusem. Z budżetu WRPO 2014+ zarezerwowano na ten cel blisko 85 mln zł. Z pomocy skorzystał chociażby Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. To ogromna, jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych w Wielkopolsce, posiadająca 27 oddziałów oraz zespół specjalistycznych poradni. Ze względu na epidemię, szpital musiał szybko przeorganizować swoją pracę. Bez zakupu sprzętu i środków ochrony osobistej nie byłoby to możliwe. Z podobnej pomocy skorzystały inne szpitale marszałkowskie, powiatowe czy kliniczne. O szczegółach piszemy w artykule „Nasze zdrowie w czasie epidemii”.

Współczesna medycyna to nie tylko leki i innowacyjne formy terapii, ale również stosowanie zaawansowanych technologii. Przy ich wykorzystaniu naukowcy poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej opracowali polski test na koronawirusa. Obecnie pracują nad wirtualnym modelem pandemii COVID-19. Przy wsparciu z WRPO 2014+, planują opracować pionierskie w skali kraju, narzędzie informatyczne ukazujące skalę COVID-19 w regionie, w czterech głównych obszarach: epidemiologicznym, naukowym, klinicznym oraz społecznym. Pozwoli to ulepszyć procedury ochrony przed przyszłymi zagrożeniami. To niezwykle ambitny projekt badawczy, dlatego warto o nim przeczytać w artykule „Technika na usługach medycyny”.

W lipcowym e-magazynie szukamy również odpowiedzi na pytania o przyszłość gospodarki. O tym, jak koronawirus zmienia rynek pracy, jakie wyzwania czekają wielkopolskich przedsiębiorców i jaką rolę w odbudowie gospodarki pełnią Fundusze Europejskie rozmawiamy z prof. dr. hab. Józefem Orczykiem – ekonomistą, rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w wywiadzie „Czas odrabiać straty”.

Polecamy również reportaż o dwóch niezwykłych miejscach, które dają nadzieję mierzącym się z chorobą, wykluczeniem i niezrozumieniem. Takie są „społeczne biznesy” prowadzone przez spółdzielnie socjalne. Piszemy o nich w reportażu „Nie zostawiajcie nas samych”.

Na koniec, trochę lżejszy temat. Lato w pełni. To idealny czas na wycieczki – także na dwóch kółkach! Ten często najszybszy sposób przemieszczania się zyskuje wśród Polaków coraz większe uznanie. By jednak poruszanie się na dwóch kółkach było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne konieczna jest sieć odpowiednio przygotowanych dróg rowerowych. Tych powstaje niemało. Samorządy nie boją się już inwestować w ścieżki rowerowe. I to zarówno w dużych miastach, jak i w tych mniejszych. Tylko dzięki dotacjom unijnym w Wielkopolsce udało się wybudować 200 km ścieżek dla cyklistów, a drugie tyle jest w przygotowaniu lub budowie. W artykule „Chcemy na rower” opisujemy ścieżki budowane przez samorządy z Tarnowa Podgórnego, Szamotuł i Kaczor.

Cały e-magazyn jest dostępny tutaj.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:
Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski