MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy polski Kuwejt w Wielkopolsce? PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce.
PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Adam Jastrzębowski
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło dwa nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln metrów sześciennych. – Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA. To rezultat prac prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą oraz gminie Czempiń.

Wydobycie złóż gazu ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie

Zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej Spółki w zachodniej Polsce. Proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 procent.

– Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Ponadto tłumaczy, że to przede wszystkim na specjalistach PGNiG opierać się będzie działalność poszukiwawczo-wydobywcza nowego koncernu, który powstanie wkrótce z połączenia gazowej spółki z PKN ORLEN. Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie, czego przykładem jest jedno z odkrytych złóż.

Nowe złoża gazu w Wielkopolsce. Rozpoczęto prace w Rogusku

W lipcu br. w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą, spółki PGNiG i ORLEN Upstream rozpoczęły wiercenia. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów.

- Odkrycia dokonano w piaskowcach eolicznych górnego czerwonego spągowca, charakteryzujących się bardzo dobrymi własnościami zbiornikowymi. Utwory te są wysoce perspektywiczne pod kątem występowania w ich obrębie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego. Dowodzą tego złoża odkryte w okolicy w ubiegły latach - podaje PGNiG.

Drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu 2022 roku. Odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2800 m. Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz największą kopalnię gazu ziemnego w Wielkopolsce:

Największa kopalnia gazu ziemnego leży w Wielkopolsce i wydobywa ponad miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Może oczyszczać nawet 200 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego na godzinę.Zobacz, jak wygląda "polski Kuwejt" --->

Zobacz jak wydobywa się gaz w polskim Kuwejcie. Największa k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski