Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny 2022/2023 przyniesie duże zmiany. Co czeka uczniów od września?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Nowy przedmiot, zmiany w egzaminach maturalnych czy w podstawie programowej. Rok szkolny 2022/2023 zapowiada się pełen nowości. Co dokładnie czeka uczniów od września? Kogo te zmiany dotkną najbardziej?
Nowy przedmiot, zmiany w egzaminach maturalnych czy w podstawie programowej. Rok szkolny 2022/2023 zapowiada się pełen nowości. Co dokładnie czeka uczniów od września? Kogo te zmiany dotkną najbardziej? Andrzej Banas/materiał ilustracyjny
Nowy przedmiot, zmiany w egzaminach maturalnych czy w podstawie programowej. Rok szkolny 2022/2023 zapowiada się pełen nowości. Co czeka uczniów od września? Kogo te zmiany dotkną najbardziej?

Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze dużo czasu, to już teraz można wskazać wiele nowości, z którymi od września zetkną się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Nowe przedmioty w szkołach

Przede wszystkim młodzież w szkołach rozpocznie naukę nowego przedmiotu. Historia i Teraźniejszość zastąpi w zakresie podstawowym dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie. W ramach niego nauczyciele przybliżą uczniom najnowszą historię.

Wymiar godzin będzie obejmował: dwie godziny w pierwszej klasie i jedną godzinę w drugiej klasie w liceach ogólnokształcących, po jednej godzinie w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie w technikach i jedną godzinę w pierwszej klasie w branżowych szkołach I stopnia.

Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie)

– informuje MEiN.

Edukacja dla bezpieczeństwa, istniejący już przedmiot w VIII klasach podstawówki i pierwszych w szkołach średnich, także zostanie dotknięty przez zmiany. Do tej pory przybliżano na nim głównie zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Od września mają dojść nowe elementy: składanie, rozkładanie i używanie broni m.in. kulowej i pneumatycznej czy też nauka radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi. Ponadto, młodzież miałaby zapoznawać się też z wiedzą z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa.

Nowa matura 2023

W nadchodzącym roku szkolnym po raz pierwszy odbędzie się tzw. nowa matura. Będą ją pisać osoby, które ukończyły ośmioletnie szkoły podstawowe oraz czteroletnie szkoły średnie. Wśród najważniejszych zmian można wyróżnić m.in. to, że maturzyści będą mieć więcej czasu na rozwiązanie zadań. Na poziomie podstawowym z języka polskiego czas wzrośnie ze 170 minut do 240 minut, z matematyki ze 170 minut do 180 minut.

Ponadto, uczniowie w ramach egzaminu z języka polskiego rozwiązywaliby zadania z trzech części: pierwsza dotyczyłaby języka polskiego w użyciu, druga stanowiłaby test historycznoliteracki, a trzecia to wypracowanie. Na maturze ustnej zaś maturzyści będą losować zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Pierwsze będzie dotyczyć lektury obowiązkowej, te pytania będą jawne i znane uczniom wcześniej, a drugie innych tekstów kultury, tj. literackich, ikonicznych, językowych.

Z matematyki wzrośnie zaś liczba zadań otwartych, będzie ich minimum 7, a maksymalnie może być nawet 13. Zmieni się też oczekiwany średni poziom biegłości językowej z obowiązkowego obcego języka nowożytnego, w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych będzie wymagany poziom B1, a w zakresie rozumienia ze słuchu i tekstów pisemnych B1+.

Na razie bez zmian pozostaje brak progu zdawalności z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać dodatkowy przedmiot od 2025 roku, trzeba będzie uzyskać z niego minimum 30 proc.

MEiN opublikowało też podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

  • Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
  • Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
  • Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
  • Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.
  • Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
  • Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami – wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
  • Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
  • Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  • Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
Pouczenie, przeprosiny, a nawet skierowanie do prac porządkowych na rzecz szkoły - to jedne z kilku możliwości wyciągania konsekwencji wobec uczniów przez dyrektorów szkół. Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.Sprawdź, jak jeszcze dyrektorzy mogliby karać uczniów --->>>

Nowy katalog kar dla niegrzecznych uczniów, z którego będzie...

Rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się w czwartek 1 września 2022 r., a zakończy w piątek 23 czerwca 2023 r. W trakcie jego trwania nie zabraknie dni wolnych od szkoły, kiedy uczniowie będą mogli wypocząć. Sprawdź daty dni wolnych od szkoły w roku szkolnym 2022/2023 --->

Dni wolne w roku szkolnym 2022/2023. Kiedy uczniowie będą mo...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski