Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon w teatrach dramatycznych Wielkopolski

Stefan Drajewski
Teresa Kwiatkowska i Michał Kaleta w "Oblężeniu" Piotra Rowickiego. Dramat wygrał konkurs "Metafory Rzeczywistości". Premiera odbędzie się pod koniec listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Teresa Kwiatkowska i Michał Kaleta w "Oblężeniu" Piotra Rowickiego. Dramat wygrał konkurs "Metafory Rzeczywistości". Premiera odbędzie się pod koniec listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu. Fot. Marek Zakrzewski
W Kaliszu stawiają na „badanie miasta”, w Teatrze Nowym na tajemniczość, w Gnieźnie na rezydentów. Wszystkie mają ambitne plany. Za 10 miesięcy sprawdzimy, co udało się zrealizować.

Miasto w teatrze. Teatr w mieście
Pod takim hasłem rozpoczyna swoja działalność Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu pod nową dyrekcją Magdy Grudzińskiej.

Otworzy go „Fantazy” Słowackiego w reżyserii Macieja Podstawnego. „Reżyser ze scenografem Mirkiem Kaczmarkiem, inspirując się klasycznym tekstem, w świecie bohaterów schyłkowego romantyzmu lat 40. XIX w. dostrzegli podobieństwo do Polski czasów ostatniej transformacji ustrojowej, czyli lat 90. minionego wieku” - deklaruje teatr (premiera 18 października). W grudniu planowana jest premiera spektaklu na podstawie „Opowieści z ulicy Broca” Pierre’a Gripari w adaptacji Marcin Cecko i reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. W styczniu na afiszu pojawi się na afiszu autorski spektakl Alicji Morawskiej-Rubczak dla widzów do 3. roku życia.

W kwietniu odbędzie się premiera przedstawienia Weroniki Szczawińskiej „Calisia”, a w czerwcu Remigiusz Brzyk przygotuje drugi autorski spektakl inspirowany miastem.

W Gnieźnie rezydencje
Na początek sezonu Teatr im. Aleksandra Fredry zaprasza na premierę „Pionokia” (18 września). Nową sztukę na podstawie baśni Carla Collodiego napisała Malina Prześluga.

Do końca roku zaplanowano dwie rezydencje. Wspólnie z 5Zmysłów eMotion powstanie spektakl z udziałem osób niepełnosprawnych ruchowo. Tekst - na zamówienie pisze Artur Pałyga, a reżyserować będzie Rafał Urbacki. Premiera w listopadzie. W grudniu zobaczymy pracę rezydentów z Brazylii, którzy wspólnie z gnieźnieńskimi aktorami zrealizują dramat czeskiego dramaturga Romana Sikory „Spowiedź masochisty”.

W drugiej połowie sezonu Łukasz Gajdzis wystawi sztukę francuskiego dramaturga Joëla Pommerata, a Piotr Kruszczyński przez pryzmat „Naszego Miasta” Thorntona Wildera spróbuje opisać Gniezno.

Tajemnice Teatru Nowego
Teatr Nowy w Poznaniu na początek proponuje premierę spektaklu Grzegorza Gołaszewskiego i Szymona Adamczaka - „Elsynor” (premiera 19 września).

O innych planach dyrektor Piotr Kruszczyński nie chce mówić. Informuje tylko, że trwają próby.

Worek różności
Teatr Polski w tym sezonie , podobnie jak w minionych stawia na różnorodność. Paweł Szkotak przygotowuje premierę familijna. Jest to monodram zatytułowany „Czy ryby śpią” Jensa Raschke (premiera w październiku).

W listopadzie zobaczymy „Oblężenie” Piotra Rowickiego, dramat, który wygrał konkurs „Metafory Rzeczywistości”. 12 grudnia odbędzie się premiera „Granicy” Zofii Nałkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Po nowym roku Teatr Polski pokaże teatralną wersję „Podróży za jeden uśmiech”, nad która pracują Piotr Rowicki (dramaturg) i Piotr Ratajczak (reżyser). Paweł Szkotak natomiast wystawi „Niebezpieczne związki” według Christophera Hamptona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski