Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon w Teatrze Nowym - "Lekcja" na początek

KAB
"Lekcja", reż. Waldemar Szczepaniak
"Lekcja", reż. Waldemar Szczepaniak Teatr Nowy
Nowy sezon artystyczny w poznańskim Teatrze Nowym rozpocznie premiera spektaklu „Lekcja”, który zobaczymy już 13 września.

Reżyserem „Lekcji” jest także jeden z grających w niej aktorów, Waldemar Szczepaniak, który nie pierwszy raz decyduje się stanąć po „drugiej stronie”. Szczepaniak zdecydował się na starcie z królem absurdu – Eugenem Ionesco. W ponad 50-letnim dramacie aktor rozpoznał bardzo współczesny obraz świata. Akcja dramatu rozgrywa się w domu Profesora, który udziela prywatnych lekcji w swoim gabinecie. Przychodzi do niego Uczennica, świeżo po maturze, która już planuje studia, a nawet doktorat, najlepiej „za trzy tygodnie”.

Waldemarowi Szczepaniakowi absurd w historii Ionesci - dom Profesora i dziejące się w nim wydarzenia - skojarzył się z… głośną sprawą Josepha Fritzla.

- Dzisiaj dowiadujemy się o znacznie większej ilości zbrodni niż 50 lat temu. Dla mnie było naprawdę przejmujące to, że ludzie potrafią w jednym domu, w kilku pomieszczeniach stworzyć miejsce normalnego, codziennego życia, przyjmować w nim gości, a jednocześnie jest to miejsce okropnej zbrodni – mówi Szczepaniak.

Zapał uczennicy, która chce posiąść całą wiedzę w jak najkrótszym czasie, nasunęła mu z kolei skojarzenie z błyskawicznymi karierami z programów typu reality show.

- Historia osoby, która w ciągu godziny chce zmienić swoje życie u Ionesci była czystym absurdem, a dzisiaj okazuje się, że jest to możliwe – są osoby, które w ciągu godziny zmieniają się z szarej myszki w piękną kobietę z okładek magazynów. Te historie może niespecjalnie mnie fascynują, ale zbliżają tekst Ionesci do naszej rzeczywistości – mówi aktor i reżyser.

Ostatni wrześniowy weekend poświęcony będzie twórczości Agnieszki Osieckiej. 27 września na Dużą Scenę Teatru Nowego wkroczą finaliści XVI Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Wśród młodych wykonawców pojawi się aktorka Teatru Nowego – Julia Rybakowska, zwyciężczyni sopockiego etapu konkursu.

28 i 29 września zobaczymy inscenizację scenariusze Agnieszki Osieckiej, odkrytego na nowo przez studentów Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. „Niech no tylko zakwitną jabłonie” (reż. Wojciech Kościelniak) przy pomocy piosenek opowie przed- i powojenną historię Polski.

W październiku Teatr Nowy zaprezentuje „Mister Barańczaka” – spektakl Jerzego Satanowskiego, który składa hołd Stanisławowi Barańczakowi. Listopadową premierą będzie „Gorączkę czerwcowej nocy” w reż. Remigiusza Brzyka, nawiązująca do przedstawienia Izabelli Cywińskiej „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”. W grudniu sama Cywińska wyreżyseruje „Wiśniowy sad” Czechowa.

Rok 2014 Teatr Nowy zamierza poświęcić nowym interpretacjom polskiej klasyki, które uzupełnione będą adaptacjami rodzimej literatury współczesnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski