18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Nowy skłot Od:zysk w Poznaniu: Zobacz siedzibę przy Paderewskiego [ZDJĘCIA]

Kamil BabaczZaktualizowano 
Skłot przy Paderewskiego w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Od:zysk to nowy skłot, który w piątek rozpoczyna działalność w opuszczonej kamienicy na rogu ulicy Paderewskiego i Szkolnej w Poznaniu. Budynek został przejęty nielegalnie i... grozi zawaleniem! Może w nim pojawić się nawet kilkaset osób. Członkowie kolektywu zorganizowali spotkanie z prasą, na którym opowiedzieli o swojej działalności.

Należą do ruchu anarchistycznego, ale nie są związani z Rozbratem. Część z nich współtworzyła zlikwidowany w ubiegłym roku skłot Warsztat. Twierdzą, że w opuszczonej kamienicy na rogu ulicy Paderewskiego i ulicy Szkolnej działają od listopada. Mieszka w niej kilkanaście osób. W piątek o godzinie 17 skłot Od:zysk, samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne oficjalnie rozpoczyna działalność.

Skłot przy Paderewskiego może się zawalić - uważa PINB po kontroli stanu technicznego

- Chcemy przekazać jak najwięcej mieszkańcom w tym miejscu. Lepszego nie ma - jesteśmy na Starym Rynku. To przestrzeń totalnie zgentryfikowana, zajęta przez banki, drogie sklepy, dla ludzi, którzy mają gruby portfel. My chcemy stworzyć tu przestrzeń, która będzie otwarta dla wszystkich, bez względu na to, czy są bogaci, czy biedni. Chcemy, by mogli tutaj przyjść i podziałać w zupełnie niekomercyjny sposób, zupełnie inaczej niż w skomercjalizowanej rzeczywistości, która nas otacza.

Cieszymy się, że skłot udało się otworzyć w centrum miasta, mamy nadzieje, że pokaże to siłę ruchu anarchistycznego. Nawiązywaliśmy kontakty z sąsiadami. Podkreślali, że tak naprawdę nie mają gdzie wyjść z dziećmi, nie mają miejsca, do którego można wyjść bez pieniędzy. Brakuje im darmowych wydarzeń dla wszystkich mieszkańców - mówili Emma i Nestor z kolektywu Od:zysk na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj o godzinie 13 przed wejściem do budynku. Do środka wejść będzie można dopiero o godzinie 17.

Kamienica od kilku lat stoi pusta i niszczeje. Wielokrotnie pojawiały się informacje, że grozi zawaleniem. Kiedyś mieściła się tu siedziba Mody Polskiej, później sklep 5-10-15. W ubiegłym roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecnego właściciela budynku, spółkę Polka Poland.

CZYTAJ TAKŻE:
Luksusowa kamienica u zbiegu Szkolnej i Paderewskiego - w prokuraturze

- Z tego, co wiemy, właściciel dawno zaginął i nie ma z nim żadnego kontaktu. Budynek stoi od ośmiu lat nieruszany i nikt się nim zupełnie nie interesuje - mówią skłotersi.

Twierdzą jednak, że poprzedni właściciel wyremontował kamienicę tak, że już nie grozi zawaleniem. Sami też zabezpieczyli okna i dach oraz odgruzowali wnętrze. Meble i materiały budowlane otrzymali od wspierających ich osób. Prąd dostarczać ma agregat. Budynek nie ma też podłączonego źródła wody, którą skłotersi przynoszą do niego sami. Chcą być samowystarczalni.

- Już gotowe są pracownie rzeźby, litografii, jest sala kinowa, gdzie chcemy prowadzić dyskusje i uwrażliwiać ludzi na tematy społeczne i polityczne. Odbywają się spotkania grup feministycznych, animalistycznych i wielu innych. Coraz więcej ludzi angażuje się w działania na tym skłocie - mówią Emma i Nestor.

Uważają, że do budynku nie ma prawa wejść policja, ponieważ to teren prywatny, na którym przebywają od listopada. Twierdzą, że są w stanie to udowodnić, chociażby dlatego, że na teren skłotu dostarczane były listy.

- Nawet jeśli pojawiłby się tutaj właściciel, to musi iść do sądu i przyjść do nas z wyrokiem eksmisyjnym. Inaczej nie ma prawa wyrzucić nas na bruk - mówią skłotersi.

Policja na skłocie pojawiła się wczoraj. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jedna osoba została zatrzymana na godzinę, ponieważ "nie chciała okazać dowodu tożsamości".

- Próbowali staranować drzwi nie wiadomo dlaczego, przyszli znienacka bez żadnego ostrzeżenia, ani bez nakazu - twierdzą Emma i Nestor.

Przy wejściu do skłotu znajduje się transparent z hasłem "Mieszkanie prawem, nie przywilejem". Skłot będzie angażował się w ruch lokatorski. Akcja ZKZL-u, w ramach której puste lokale trafią do artystów, nie spełnia ich oczekiwań.

- W odpowiedzi na antyspołeczną politykę miasta, przyłączają się do nas kolejni ludzie, by tworzyć razem z nami alternatywę. Chcą tu mieszkać, działać, nie wyobrażają sobie funkcjonowania w przestrzeni, którą ponoć daje im miasto: albo za grube pieniądze, albo na czas określony. Jarosław Pucek chce oddawać puste lokale artystom, ale tak naprawdę tylko profesjonalnym i tylko do czasu, gdy nie znajdzie się ktoś, kto będzie miał portfel wypchany pieniędzmi - mówią

Nie interesuje ich zwykła praca, ani podleganie zasadom systemu kapitalistycznego.

- Chcemy realizować swoje cele i pasje. Nie leżymy tu do góry brzuchami, musieliśmy w ten budynek włożyć mnóstwo pracy. Ale zapieprzanie przez osiem godzin dziennie, by mieć na czynsz, nas nie interesuje - mówi Nestor.

Oficjalne otwarcie Od:zysku odbędzie się pod hasłem "Od Warsztatu do Starego Rynku". Zostanie wyświetlony film o skłotingu, odbędzie się wernisaż fotografii wykonanych wewnątrz skłotu (anarchiści proszą o nierobienie w środku zdjęć, fotografowie nie zostali dzisiaj wpuszczeni do środka), dwa spektakle oraz cztery koncerty, a na koniec impreza taneczna. W sobotę na skłocie będzie można między innymi naprawić rower, wspólnie zjeść wegański posiłek przygotowany przez proanimalistyczną grupę Vegan Hooligan Crew oraz wziąć udział w dyskusji o prawach lokatorów.

AKTUALIZACJA:
Otwarcie skłotu przebiega spokojnie. Po godzinie 17 budynek budynek zwiedzało niewielu ludzi - nie tylko młodzież, ale także ludzie starsi i małżeństwa z dziećmi. W większości pozytywnie wypowiadają się o inicjatywie.

- Uważam, że to dobry pomysł. Budynek stał odłogiem. Być może skłot niekoniecznie powinien działać w tym miejscu, ale skoro kamienica jest pusta, to czemu się nią nie zająć. Chętnie weźmiemy udział w wydarzeniach, które będą się tu działy, jeśli będą interesujące - mówią Sylwia i Sławek, którzy przyszli do skłotu z kilkuletnią córką.

Kamienica jest w złym stanie technicznym, ale mimo to wygląda solidnie. W ścianach i suficie widoczne są pęknięcia, filary są poniszczone. Brakuje barierek przy schodach, zwisa sporo kabli. Niebezpieczny może być odpadający tynk. Na parterze znajduje się sala kinowa, na piętrze: bar, scena, palarnia i free shop - darmowy butik z ubraniami, są też toalety.

OŚWIADCZENIE KOLEKTYWU OD:ZYSK NA NASTĘPNEJ STRONIE

Oświadczenie kolektywu Od:zysk
"Wiosna Ludzi"
Otwarcie skłotu Od:zysk

"Choć poziom bezdomności wzrasta, produkcja pustych przestrzeni jest stałą cechą współczesnego społeczeństwa"

W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, niszczeje, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych, chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne.

Jesteśmy częścią ruchu anarchistycznego, który walczy o zniesienie dominacji państwa i kapitału nad ludzkim życiem. Opowiadając się przeciwko wszelkim formom hierarchii, wyzysku i dyskryminacji, w duchu samoorganizacji stajemy ramię w ramię z nieuprzywilejowanymi i wykluczonymi grupami społecznymi. Sprzeciwiamy się utowarowieniu wszelkich sfer życia społecznego generowanemu przez system kapitalistyczny.

Jednocześnie odrzucamy antyspołeczną politykę prowadzoną przez władze miasta Poznania, gdyż służy ona interesom elit i pomija potrzeby zwykłych mieszkańców. Podwyżki czynszów, eksmisje, tworzenie gett dla najuboższych, rosnące koszty komunikacji miejskiej, zamykane szkoły, cięcia w opiece społecznej i żłobkach - oto jej namacalne skutki. Ulice pokrywa coraz gęstsza pajęczyna banków i centrów handlowych, a komercjalizacja dominuje nad wszystkimi innymi sferami funkcjonowania miasta.

Od:zysk jest naszą odpowiedzią. To próba odzyskania przestrzeni, jakich niewiele w Poznaniu, dalekiej w swoim funkcjonowaniu od podejścia, w którym wszystko musi przynosić zysk. Jako kolektyw otwarty na współpracę z innymi grupami i mieszkańcami przejmujemy oraz uspołeczniamy przestrzeń tej zdewastowanej kamienicy. Odbudowujemy ją pod względem społecznym, nadając jej charakter dobra wspólnego. Będziemy prowadzić działalność skierowaną na wzbudzanie wrażliwości społecznej i ekologicznej, edukację i kulturę.

Tworzymy grupę, która na zasadach demokracji bezpośredniej chce pokazać możliwe alternatywy dla nierównych relacji międzyludzkich. Skłot Od:zysk nie będzie wchodził w żadne brudne miejskie układy. Z całą pewnością nie mamy zamiaru wpisywać się w scenariusz miejskiej rewitalizacji prowadzonej na poczet marketingowego budowania biznesowej marki miasta Poznania. Stworzymy wolną przestrzeń dla twórczych myśli i działań, które realizują podstawową ludzką potrzebę współpracy oraz pomocy wzajemnej.

Chcemy, by w tym miejscu znalazły swoją przestrzeń różne bezdomne oraz rodzące się inicjatywy. Jest tu miejsce, w którym będziemy organizować spotkania, warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, koncerty, wystawy, teatr i prowadzić wiele innych form działalności. Chcielibyśmy, aby mógł wejść tu każdy/a, by bez konieczności wydawania masy pieniędzy korzystać z tego miejsca, uczestniczyć i działać.

Twórzmy to miejsce razem - zapraszamy do współpracy!
Kolektyw Od:zysk

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pyra

To jest właśnie anarchia! Wejść do czyjegoś i powiedzieć to moje... Kolejne miejsce w Poznaniu propagowania idei anarchistyczno-lewackich pełnych nienawiści do wszystkiego co nie jest zgodne z Ich poglądami. Przyjechała banda do Poznania na studia z jakichś wiosek, skończyli śmieciowe kierunki i teraz wstyd im wracać do rodziców pod strzechę. Banda dzieciaków w dredach, którzy pewnie jeszcze miesiąc temu żyli z kieszonkowego, zajmuje walący się budynek argumentując, że "nie chcą za*ć 8 godzin w pracy tylko realizować swoje pasje", efektem czego mam w sercu mojego ukochanego miasta neobolszewicką hordę żebrajacą na alk i dragi czasem w przerwach bazgrajaca po fasadach zabytkowych kamienic marksistowskie hasełka. Mam nadzieję, że oddziały policji szybko uporają się z tym problemem i po zdrowym spałowaniu wyciągną za dredy tych śmierdzących komuchów z nieswojej posesji.

B
BK

Pasożyty żerujące na społeczeństwie.

k
karamba

Czy koledzy anarchiści pomogą mi zająć jakiś pustostan bo na dzień dzisiejszy nie stać mnie na własne mieszkanie, obiecuje że będę robić różne "spotkania kulturalne" ;)

M
Mniszka Brudnica

Młodzi ludzie jak widzicie nie zawsze mają pusto w głowie.Potrafią coś stworzyć, poza tym powstrzymują budynek przed dalszym zniszczeniem.A dla tych z innymi komentarzami poniżej uwaga.Oni też zapieprzali ,żeby taką ruderę przystosować do użytku i odgruzować!
Mimo , że jestem już osobą starszą mam od was odmienne jak widzicie zdanie.
Ten budynek od lat stoi w środku miasta i straszy.
A teraz przynajmniej budynek może stać się jakimś ośrodkiem kulturalnym.
Kolega zresztą jeszcze starszy ode mnie poszedł ich odwiedzić kilkanaście dni temu i b. ich chwalił.
Mieli tam w miarę przyzwoicie i czysto, nikogo naćpanego,ani pijanego nie widział.
Lepsze to ,niż popadająca w ruinę kamienica w środku miasta.

P
POchamstwo

Zawiść,chamstwo,POgarda...

r
rita

nóż się w kieszeni otwiera jak się widzi takie coś- przychodzi sobie banda zdegenerowanych brudasów i zawłaszcza cudzą WŁASNOŚĆ jak gdyby nigdy nic! ludzie ciężko pracują żeby spłacać kredyty hipoteczne, a te zafajdane brudy myślą, że im się wszystko za darmo należy, zaćpane nieroby. oby im się ten budynek jak najszybciej na łeb zawalił!

a
ae

Wez czlowieku odpusc sobie te generalizacje i domniemania wyssane z palca. Słabe to

t
tak dla przypomnienia

Wrodzoną niechęć do pracy, którą współcześni anarchiści i lewacy tak się chełpią,
ich ideowi protoplaści premiowali wycieczką na białe niedżwiedzie.

w
wzburzony

Cholerne nieroby, szlag mnie trafia jak na to patrzę. Rodzice nie nauczyli pracować, to się chce mieć wszystko za darmo. "Mieszkanie to prawo, a nie przywilej"... To sobie zaróbcie, brudasy cholerne, a nie zajmujecie cudzą własność!!!

S
Skłoters z Od:zysku

Mimo wszystko zapraszam do przedstawienia zastrzeżeń kolektywowi Od:zysku, a nie wyręczania się policją. Z sąsiadami i sąsiadkami rozmawiamy, to jest sens tego miejsca, nie trzeba podzielać naszej wizji, niemniej konfrontacja jest tu niepotrzebna. Rzeczowa rozmowa pozwoliłaby np. wyjaśnić, że mamy na uwadze uciążliwość dla otoczenia. info [at] odzysk [dot] org

G
Gość

Miło odnotować otwarcie w Poznaniu kolejnego Inkubatora Przyzwoitej Przedsiębiorczości, Żłobka dla Przyszłych Rodzimych Kapitalistów.
Puki co, tłuściutkie bobaski raczkują w grabieży cudzego, niczym młode wilczki.
Na razie są usatysfakcjonowane odrapanymi ścianami. Do czasu.
W skrytości ducha marzą o złoconych komnatach, niekoniecznie Kremla.
Z czego żyją? Imprezują w nocy, w dzień śpią?
Nie zabierają miejsc pracy przy śmietnikach, a piwo piją. Za co?
Istnieje uprawdopodobnione przypuszczenie, że za Unijne.
Wyrwane z rąk starych, schorowanych rodziców na dotowanej wsi.
Ponoć mózgi karmią dymem z trawy. Pewnie dlatego bez najmniejszego trudu
mogą udawać potulne baranki, następnego dnia po imprezie.
Deklarują, że są wegetarianami, a zajadają się potrawkami z Marksa, Lenina.
Ostatnio bardzo im smakuje pieczeń z Gramsciego pikowana Guevarą.
Optymistyczne w tym wszystkim jest tylko to,
że podobno nie sposób zostać przyzwoitym kapitalistą
bez anarchistycznych i lewackich epizodów w życiorysie.

j
ja

Znajdujesz faszyzm u urzędników? OK. Ale czy nie zauważasz KOMUNIZMU u siebie i swoich anarchistów?

p
poznaniak

Ambitna sztuka :D Jeśli sąsiad nieużywa auta bo go nie stać np na benzynę, to ja mu go bez jego zgody zabiorę i będę jeździł ogłaszając, że zorganizuje w nim galerie i inne ambitne sztuki. Fajnie nie?

V
Veg

To naprawdę niesamowite, że takie miejsce powstaje tuż przy Starym Rynku, byłem dzisiaj i jestem zachwycony, pozytywni ludzie, pozytywna energia, ambitna sztuka, ważne tematy. Warto iść pod prąd! Powodzenia!

g
grunwaldzista

Rzygać mi się chce ja czytam komentarze pozytecznych idiotow ktorzy sie tu udzielaja. Jebani w d*** konformisci sami nic nigdy nie zrobia chyba za ktos im kaze albo przepis wyda. Jak ktos inny cos sam zrobi wbrew woli moznlowladcow tego skorumpowanego miasta to nagle specjalistami od prawa wlasnosciowego sa i beda krytykowac. Prawda jest taka ze nie maja jaj i sami nic w zyciu kreatywnego i konstruktywnego nie zrobili. Wlasnie przez takich idiotow w tym kraju jest tak jest. Ruchani w d*** od lat przez grobelnego i jego aparat urzedniczy w ogole "nie czuja problemu". Najgorszy rodzaj kurewskiej hipokryzji. Prawda jest taka ze wczoraj przewinelo sie tam mase roznych ludzi. W srodku mozna bylo spokojnie wypic piwko, porozmawiac, obejrzec spektakl i posluchac muzyki. Straszne rzeczy sie tam wyrabiaja....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3