MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy taryfikator mandatów. Wyższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Od 1 stycznia policjant będzie mógł ukarać kierowcę nawet 15 punktami karnymi, do tej pory górna granica wynosiła 10 punktów.
Od 1 stycznia policjant będzie mógł ukarać kierowcę nawet 15 punktami karnymi, do tej pory górna granica wynosiła 10 punktów. Lucyna Nenow / Polska Press
Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy łamiący przepisy drogowe muszą liczyć się z wyższymi mandatami, maksymalna kara grzywny została podniesiona z 5 tys zł do 30 tys zł. Wprowadzono także nowe wykroczenia. Ponadto zmieniła się liczba punktów karnych za przewinienia.

Po raz pierwszy od 1998 r. zmianie uległy kwoty mandatów, które mogą otrzymać kierowcy. Zmiana jest dość radykalna. Od stycznia 2022 r. maksymalny mandat za wykroczenie wyniesie 5 tys zł, do tej pory było to 500 zł. Jednak sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tys. zł., do tej pory górna granica byłą ustanowiona na poziomie 5 tys zł. Ponadto regulacja zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Z kolei minimalna kara za wyprzedzania na przejściu dla pieszych pieszego będzie wynosić 1,5 tys zł. Dodatkowo kierowca, który dopuścił się ponownego naruszenia przepisów względem bezpieczeństwa pieszego w ciągu 2 lat, może zostać ukarany kwotą ponad 3 tys zł. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało karą w wysokości 800 zł. Ponowne dopuszczenie się tego wykroczenia w ciągu 2 lat od nałożenie pierwszej grzywny zostanie ukarane mandatem w wysokości 1,6 tys zł. Takie rozwiązanie ma stanowić bat na recydywistów- kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

W przypadku prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających będzie skutkowało karą od 2,5 tys. zł lub karą aresztu, a prowadzenie po alkoholu pojazdu, który nie należy do pojazdów mechanicznych, chodzi tutaj o jazdę rowerem lub hulajnoga, będzie zagrożone karą od 1 tys. zł.

Od nowego roku nie mniej niż 1,5 tys. zł mandatu zapłaci kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na przejściu, a także będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub omijał pojazd, który zatrzyma się przed zebrą, by przepuścić pieszych. Podobnej wysokości kara, czyli minimum 1,5 tys. zł, będzie groziła za jazdę po chodniku lub po przejściu dla pieszych.

Natomiast niewskazanie kierowcy przewinienia, od 1 stycznia będzie skutkowało karą w wysokości 8 tys. zł.

Oprócz wyższych kar finansowych, kierowcy muszą się przygotować także na większą liczbę punktów karnych za wykroczenia, to ich skasowanie będzie możliwe najwcześniej po 2 latach od czasu zapłacenia nałożonej grzywny. To nie wszystko, od 1 stycznia policjant będzie mógł ukarać kierowcę nawet 15 punktami karnymi, do tej pory górna granica wynosiła 10 punktów.

Zmienił się także taryfikator punktów- 12 wykroczeń jest zagrożonych 15 punktami. Przede wszystkim chodzi o poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach, ponieważ 15 punktów będzie można otrzymać m.in. za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu.

Na nasze konto powędruje 15 punktów również za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Z kolei za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h kierowca otrzyma 13 punktów karnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy taryfikator mandatów. Wyższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski