Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nożyczki takie jak Ferrari

Marta Danielewicz
Nożyczki takie jak FerrariNożyce rodziny Rucińskich z Poznania otrzymały najbardziej prestiżową nagrodę świata dizajnu
Nożyczki takie jak FerrariNożyce rodziny Rucińskich z Poznania otrzymały najbardziej prestiżową nagrodę świata dizajnu Łukasz Gdak
Nożyce rodziny Rucińskich z Poznania otrzymały najbardziej prestiżową nagrodę świata dizajnu. To drugi taki Oskar dla polskiego produktu. Pierwsza nagroda trafiła także do poznaniaków

By poznać historię nożyczek, trzeba by się cofnąć o 2,5 tysiąca lat. Do czasów, gdy Rzymianie wprowadzili tę najbardziej klasyczną konstrukcję nożyc, znaną nam do dzisiaj. I taka konstrukcja obowiązywałaby do teraz jako jedyna i słuszna, gdyby nie małżeństwo z Poznania. Marek Ruciński wraz z żoną Donatą na początku lat 80. stworzyli całkiem nowy model narzędzi tnących. Dziś tę tradycję rodzinną kontynuują ich synowie. 

Po prawie 36 latach nożyczki rodziny Rucińskich zostały nagrodzone w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata w dziedzinie designu - If Design. Od ponad 60 lat certyfikat iF uznawany jest za znak doskonałości projektowej. I chociaż w tym roku 13 produktów jedenastu polskich firm zostało odznaczonych tą nagrodą, to jedynie polskie nożyczki z Poznania otrzymały Oskara dizajnu, czyli złotą nagrodę iF Gold Award, pokonując tym samy tysiące konkurentów z całego świata i stając na podium obok takich marek jak Ferrari. 

To nie tylko kawałek metalu
Wszystko rozpoczęło się jednak w 1981 r., gdy Donata Rucińska, chemik z wykształcenia, pracująca jako kontroler sprawdzała czystość zakładów produkcyjnych. - Dostawałam wiele skarg od pracowników, że pracują w złych warunkach. Patrzyłam jak w kuźniach, w brudzie i wysokim zapyleniu wytwarzane są nożyczki, używane później w medycynie - opowiada pani Donata.  - Zadałam sobie pytanie, czy nie można wykonać tego inną metodą.  

- To wspólna idea naszych rodziców. Jedyna taka na świecie - mówi Michał Ruciński i zaraz tłumaczy dlaczego jedyna: - 95 procent nożyczek jest wytwarzana metodą kucia metalu w kuźniach. I przez lata ta metoda się nie zmieniła, chociaż kuźnie wyglądają już inaczej. 

Marek i Donata Rucińscy opracowali więc nową metodę wyrobu nożyczek, w której nie potrzeba kuć metalu. Tak powstała firma Renomed. Pierwszy zakład otwarto w Nowym Tomyślu. Funkcjonuje po dziś dzień. - Każdy z dużych koncernów zaczynał od rodzinnej firmy - zauważa Marek Ruciński. - My zaczęliśmy od medycyny. Na początku robiliśmy nożyczki  medyczne na zamówienie skandynawskich firm.  

Produkcja nabrała tempa, gdy za sterami firmy zasiedli także synowie -  Maciej i Michał.

 - To nie jest tylko kawałek metalu. To praca ręczna. Jedyna mechaniczna czynność to szlifowanie i wiercenie otworów. Tradycja naszej firmy opiera się na ogromnym doświadczeniu naszych pracowników. Dwóch jest związanych z firmą od samego początku jej istnienia. Znają nas z czasów, gdy nosiliśmy z bratem pieluchy. Nasi pracownicy mają zawód, który wymiera, którego już dziś nie ma, którego nikt nie uczy - to nożyczkarze - zdradza Maciej.  

Poznań - Nowy Tomyśl - Monachium
„Im prostszy przedmiot, tym większe wzornicze wyzwanie, na co przykładem są te nożyczki. To prosty, funkcjonalny produkt, a mimo to zawierający unikatowy design”- stwierdziło jury podczas przyznawania złotej nagrody  iF Gold Award firmie Renomed. 

- Trzy nasze linie produktowe zostały wyróżnione tak zwanym Oskarem dizajnu. W każdej było pięć różnych nożyczek mających różne zastosowanie - od tych kosmetycznych, po chirurgiczne przez zupełną nowość - nożyczki dla wędkarzy - mówi Michał Ruciński. 

Wcześniej nożyczki zdobyły nagrodę Top Design Award 2015 areny Design, oraz łódzkiego konkursu oraz warszawskiego konkursu „Must Have”.

 - Nie oceniano techniki, a wizualne aspekty nożyczek - tłumaczy Marek Ruciński.

Złota nagroda jest drugą w historii przyznaną polskiemu produktowi. Pierwszy Oskar dizajnu trafił także w ręce poznaniaków, którzy stworzyli elektroniczną kostkę DICE+. - Dla nas było to ogromnym wyróżnieniem pojawić się już na samej gali w Monachium. To największe uhonorowanie pracy całej naszej firmy na forum światowym - mówi Michał Ruciński.

Złoto dla poznaniaków

  • Elektroniczna kostka DICE+, stworzona przez polskie firmy: Game Technologies oraz studio wzornictwa przemysłowego Mindsailors, otrzymała prestiżową nagrodę iF Product Design 2014 w kategorii „Sprzęt komputerowy“.
  • Była to pierwsza złota nagroda w historii konkursu zdobyta przez Polaków. Pierwsza do 2016 roku i nożyczek firmy Renomed. Dice+ to elektroniczna kostka do gry, która ma wskrzesić gry planszowe i przenieść je do wirtualnego świata. Projekt powstał w Wielkopolsce i odkąd pokazano prototyp kostki do gry Dice+, święci triumfy na świecie. 
  •  Nagrody iF Design Award są przyznawane od 1953 roku, a o statuetkę ubiegają się największe firmy na świecie. 
  •  Nagrody przyznawane są w czasie oficjalnej gali w Monachium.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski