Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nurek z Poznania Robert Szlecht utonął na wraku statku Gustloff. Kapitan wyprawy ukarany

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
W 2019 roku na środkowym pokładzie statku Wilhelma Gustloffa znaleziono ciało Roberta Szlechta, zaginionego nurka z Poznania
W 2019 roku na środkowym pokładzie statku Wilhelma Gustloffa znaleziono ciało Roberta Szlechta, zaginionego nurka z Poznania Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Robert Szlecht, nurek z Poznania utonął na wraku statku Gustloff w okolicach Łeby w 2012 r. Dopiero siedem lat później odnaleziono jego ciało. Kompani Szlechta nie zostali ukarani za składanie fałszywych zeznań. Karę poniesie jedynie kapitan wyprawy.

Jak informuje portal onet.pl, Sąd Rejonowy w Lęborku wydał wyrok w sprawie utonięcia poznaniaka. Szef wyprawy został ukarany grzywną w wysokości 4,5 tys. zł za składanie fałszywych zeznań, skłamał m.in. co do miejsca nurkowania ekipy. Pozostali nurkowie, którzy brali udział w eksploracji statku nie zostali ukarani.

Czytaj też:

Robert Szlecht w 2012 r. razem z kolegami udał się na nurkowanie, ich celem był statek Gustloff w rejonie Łeby. Po zejściu pod wodę poznaniak już nie wypłynął. Jego kompani zawiadomili służby. Skłamali jednak, że schodzili na wrak Terry, jednak ciała Szlechta tam nie znaleziono.

Rodzina nurka miała wiele wątpliwości, bo według nich Robert przed wyjazdem mówił o nurkowaniu w rejonie wraku Gustloffa. Statek ten w czasie II wojny światowej wypłynął z Gdyni. Został zaatakowany przez radzieckie torpedy. Na pokładzie mogło być nawet 10 tys. osób - głównie niemieckich cywilów. Wrak ma status podwodnej mogiły, z tego powodu zbliżanie się do niego jest zabronione.

Dopiero po siedmiu latach rodzina Szlechta poznała prawdę, kiedy z na wraku Gustloffa znaleziono zwłoki poznaniaka.

Czytaj też:

Lęborka prokuratura prowadziła śledztwo pod kątem nieudzielenia pomocy. Zostało ono jednak umorzone, gdyż jak wykazano, kompani Szlechta nie mieli możliwości, by go uratować.

Prowadzone było również śledztwo w sprawie składania fałszywych zeznań i fałszowania dokumentów. Postępowanie zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia tylko przeciwko kapitanowi wyprawy.

Czytaj więcej o sprawie: Ciało na Gustloffie: Kulisy wyprawy, w której zaginął Robert Szlecht, nurek z Poznania

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski