Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O krok od tragedii w Sierakowie. Czteroosobowa rodzina trafiła do szpitala

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Czteroosobowa rodzina trafiła do szpitala po zatruciu się tlenkiem węgla.
Czteroosobowa rodzina trafiła do szpitala po zatruciu się tlenkiem węgla. Archiwum Jakub Zachciał
Czteroosobowa rodzina trafiła do międzychodzkiego szpitala z objawami zatrucia się tlenkiem węgla, pochodzącym z niesprawnej instalacji grzewczej. Służby ratunkowe zostały zaalarmowane po godzinie 2, w nocy z 15 na 16 października.

Na miejsce – do pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego wysłano strażaków z Sierakowa – dwa zastępy oraz z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Międzychodzie – również dwa zastępy. W związku podejrzeniem, że w budynku doszło do wystąpienia tlenku węgla.

Na miejscu strażacy po rozpoznaniu potwierdzili zagrożenie. Jak poinformował nas oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie starszy kapitan Krzysztof Grześkowiak, w mieszkaniu stwierdzono wystąpienie tlenku węgla.

- Czteroosobowa rodzina z objawami zatrucia została przewieziona do międzychodzkiego szpitala – poinformował nas strażak.

Do placówki przewieziono dwie osoby dorosłe w wieku 30 i 29 lat oraz dwójkę dzieci – 11 i 7 lat. To jedno z pierwszych tak poważnych zdarzeń związanych z wystąpieniem tlenku węgla na terenie naszego powiatu, w sezonie grzewczym 2022 – 2023, który właśnie się rozpoczął.

Jak mantrę zatem, razem ze strażakami przypominamy o podstawowych zasadach związanych z czadem – cichym zabójcą. Przypomnijmy, że jedyną dla nas szansą na szybkie wykrycie tlenku węgla jest specjalna czujka – te kosztują już od kilkudziesięciu złotych. Gaz ten jest bowiem bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny. Sami nie jesteśmy w stanie – naszymi zmysłami go wykryć. Możemy jednak zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które zatruciu towarzyszą.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Oczywiście należy pamiętać o naszym własnym bezpieczeństwie i unikać przebywania w pomieszczeniach, gdzie mogło dojść do zatrucia, przed ich porządnym przewietrzeniem. Wystarczy bowiem chwila, że i my staniemy się ofiarami zatrucia.

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy
i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na co dzień nikt nie ma tu wstępu. Rzeźnia Miejska w Poznaniu funkcjonowała równo sto lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste i powoli popadają w ruinę. Zanim odzyskają dawny blask, udało się wejść do środka.Zobaczcie zdjęcia z niedostępnych na co dzień wnętrz Starej Rzeźni --->

Tajemniczy obiekt w centrum Poznania. Kiedyś działała tam rz...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski