Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O połowę krótsze kolejki na zabiegi usunięcia zaćmy w Wielkopolsce. W niektórych miejscach czas oczekiwania wynosi mniej niż miesiąc

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w ubiegłym roku przeprowadził Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu
Najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w ubiegłym roku przeprowadził Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu pixabay.com
Po widocznym w 2020 r. załamaniu w liczbie zabiegów usunięcia zaćmy, w ubiegłym roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Pozytywne zmiany po wprowadzeniu nowych zasad dotyczących operowania zaćmy widać m.in. w liczbie pacjentów oczekujących na zabieg.

Wielkopolski NFZ przygotował analizę, świadczeń okulistycznych, w szczególności zabiegom usunięcia zaćmy. Pod uwagę wzięte zostały lata 2019-2021.

- Od początku 2019 r. zabiegi usunięcia zaćmy w wielkopolskich placówkach przeprowadzano ponad 71 tys. razy u 60 tys. pacjentów (niektórzy mogli przejść najpierw zabieg na jednym oku, a następnie na drugim)

- mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

- Usunięcie zaćmy jest wykonywane zarówno w trybie jednodniowym, gdzie pacjent tego samego dnia trafia do placówki i ją opuszcza oraz w trybie dłuższych hospitalizacji, które powinny mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Łącznie w 2019 r. wykonanych zostało niemal 30 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. Następnie w 2020 r., gdzie na liczbę udzielanych świadczeń istotnie wpływała sytuacja epidemiczna zabiegów było niecałe 19 tys.

- Wielu pacjentów w obawie przed ryzykiem zakażenia koronawirusem nie decydowała się wówczas na pobyt w szpitalu, a nie bez znaczenia były także czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu oddziałów (a czasem również całych szpitali) przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19

- tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla.

W 2021 r. sytuacja zaczęła wracać do normy, a liczba zabiegów wzrosła. Wykonano ich 22 tys. na łączną kwotę 41,5 mln zł. W latach 2019-2021 finansowanie tych zabiegów przez wielkopolski NFZ wyniosło razem ponad 130 mln zł.

Najwięcej zabiegów w ubiegłym roku przeprowadził Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Odnotował ich 1,8 tys. Niemal 300 mniej sprawozdał ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, a na trzecim miejscu znalazł się Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie z liczbą ponad 1,4 tys. zabiegów.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Zabieg usunięcia zaćmy z refundacją z NFZ nie jest jednak wykonywany wyłącznie w publicznych placówkach. Na 4. miejscu pośród wszystkich 27 placówek oferujących ten zabieg w Wielkopolsce, znalazła się Chirurgia Poznańska z 1,1 tys. zabiegów. Na kolejnych miejscach, również z ponad tysiącem hospitalizacji są jeszcze: ER-MED oraz Optegra Polska.

W 2019 r. liderem w liczbie zabiegów był Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, przeprowadzając ich wówczas ponad 2 tys. W 2020 r. był jednak głównie placówką zajmującą się leczeniem pacjentów z COVID-19. Podobnie było do końca czerwca 2021 r. Przez kolejne pół roku „zdążył” jednak wykonać 862 zabiegi, co dało 13. miejsce w Wielkopolsce.

Dobrą oznaką jest również fakt, że w ubiegłym roku lekarze przeprowadzili niemal tyle samo wizyt kwalifikacyjnych, co w niepandemicznym 2019 r. Było ich 10,7 tys. wobec 11,1 tys. dwa lata wcześniej i 8,4 tys. w 2020 r.

Jak doszło do skrócenia kolejek na zabiegi usunięcia zaćmy?

W zakresie zabiegów usunięcia zaćmy poważne zmiany zaszły w 2019 r. Zostały wtedy wprowadzone nowe zasady kwalifikujące pacjentów do zabiegu, które obowiązują do dzisiaj.

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

- Nowe zasady z pewnością uprościły kwalifikację do zabiegu usunięcia zaćmy i stały się bardziej przejrzyste dla pacjentów. Co ważne, duży nacisk położono na ocenę efektywności takiego leczenia poprzez wprowadzenie obowiązkowej wizyty kontrolnej - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. - Na skrócenie kolejek wpływ miała nie tylko liczba wykonywanych zabiegów, ale też uporządkowanie list oczekujących, co było możliwe również dzięki sporemu wysiłkowi pracowników naszego oddziału.

Efekty nowych zasady były widoczne praktycznie od razu. Pod koniec marca 2019 r. na usunięcie zaćmy czekało w Wielkopolsce 16,5 tys. pacjentów, a pod koniec roku liczba ta zmniejszyła się o 6 tys.

Nie bez znaczenia pozostaje tu uporządkowanie kolejek, czyli m. in. wykreślenie pacjentów, którzy już przeszli operację, ale nie poinformowali o tym innych ośrodków, na listach których figurowali. Następnie pod koniec 2020 r. liczba oczekujących spadła do 7,1 tys. osób, rok później - do 5,9 tys., a pod koniec lutego tego roku w kolejce zapisanych było 5,5 tys. pacjentów. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 85 proc., to osoby powyżej 65. roku życia.

Zmienił się także bardziej istotny dla pacjentów czas oczekiwania. W tej chwili, zarówno w Wielkopolsce, jak i w Poznaniu można znaleźć placówkę, w której czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy jest krótszy niż miesiąc.

Które zawody wykonywane przez mężczyzn kobiety uznają za najmniej atrakcyjne i nie chciałyby, aby ich przyszły facet się tym zajmował? Zapytano o to w ankiecie. Co ciekawe, panie wskazały niekoniecznie niskie płatne zawody. Zobacz, które zawody wymieniło najwięcej kobiet --->

Te zawody mężczyzn najbardziej odstraszają kobiety. Jeśli wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski