O sporcie w Zakopanem. Kongres jakiego jeszcze nie było

Materiał informacyjny EUROPEJSKI KONGRES SPORTU I TURYSTYKI

200 prelegentów, 60 paneli dyskusyjnych, 8 bloków tematycznych – to najkrótsza wizytówka I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który odbędzie się w Zakopanem. Trzydniowe spotkanie świetnych sportowców, ludzi ze świata biznesu, polityki i mediów rozpocznie się 18 października. To bezprecedensowe wydarzenie. Dlaczego? Jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, aby do debaty o problemach i wyzwaniach współczesnego sportu usiadło tak wielu ekspertów.

Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda. I edycję EKSiT otworzy Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, a udział w panelach dyskusyjnych zapowiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. Zajął on miejsce także w Radzie Kongresu.

Rola sportu w czasie wojny

Program kongresu jest nie tylko bardzo ambitny, ale również bardzo okazały. W 8 blokach tematycznych ujęto ponad 60 paneli dyskusyjnych. Przewidziano także liczne spotkania warsztatowe i sporo wydarzeń towarzyszących. Jednym z gości Kongresu będzie Henryk Olszewski, prezes PZLA.

- Każde wydarzenie promujące sport i wyjaśniające jego problemy jest potrzebne. Mam nadzieję, że Kongres spełni swoje zadanie i przyniesie korzyści dla działalności sportowej – podkreślił Olszewski.

Jeden z najważniejszych bloków tematycznych będzie dotyczył roli sportu w czasie wojny. Szczegółowe problemy ujęto w 5 panelach, poświęconych m.in. sankcjom wobec Rosji i wspólnej strategii wobec wojny. Z tym problemem zmierzą się m.in. Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Mirosław Skrzypczyński, prezes PZT oraz Henryk Szczepański, prezes ZPRP.

Igrzyska Europejskie

Nieco szerzej zostanie omówiona problematyka organizacji wielkich wydarzeń sportowych. W tym bloku znalazło się 8 paneli dyskusyjnych, 2 z nich poświęcono zbliżającym się Igrzyskom Europejskim Kraków – Małopolska 2023. Jednym z prelegentów będzie Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego. Weźmie on udział w dyskusji o Igrzyskach Europejskich jako wyzwaniu i zarazem szansie na promocję regionu i kraju.

W tym bloku debatujący opiszą także kulisy organizacji wielkich imprez w Polsce na przykładzie mistrzostw świata w siatkówce.

Sport i pieniądze

Najbardziej rozbudowanym blokiem tematycznym I edycji EKSiT będzie segment poświęcony sportowi zawodowemu i pieniądzom. Kilkudziesięciu ekspertów wymieni poglądy w ramach 18 paneli.

Eksperci rozmawiać będą m.in. o tym jak zbudować klub sportowy, o roli państwa w rozwoju sportu zawodowego, o lidze od kuchni, czyli o tym jak stworzyć i sprzedać dobry produkt. Interesująco zapowiadają się również panele poświęcone roli mediów, a także budowaniu marki osobistej w sporcie. W tej części głos zabierze lekkoatletka, Maria Andrejczyk.

Na równie ciekawą dyskusję i szerokie ujęcie tematu mogą liczyć zainteresowani rekreacją i sportem masowym. W tym bloku znalazło się 12 paneli, pierwszy zanalizuje wpływ ochrony zdrowia i sportu na rozwój społeczny. W kolejnym uczestnicy rozmowy zmierzą się z fenomenem biegania i promocją zdrowego stylu życia.

- Osoby uprawiające ruch korzystają z dobrodziejstwa dopaminy i endorfin. To związki chemiczne nazywane hormonami szczęścia. Nie sposób ich ukryć, ani zamaskować. Bieganie ma tę zaletę, że dostarcza w 100% zdrowych hormonów szczęścia – wyjaśnia sprawę Adam Kszczot, były lekkoatleta i multimedalista wielkich imprez.

Ważnym społecznie zagadnieniem jest także aktywność fizyczna seniorów i upowszechnienie sportu w małych miejscowościach. Te problemy w dyskursie publicznym zwykle schodzą na dalszy plan, ale podczas I edycji EKSiT zostaną szczegółowo omówione.

Sport bez barier i Laury Sportu

W agendzie Kongresu dużo miejsca przeznaczono również na debatę o sporcie osób z niepełnosprawnościami. Stąd też organizatorzy przygotowali specjalny blok o sporcie bez barier.

- Myślę, że będziemy obracali się wokół tego, jak sport wyczynowy osób z niepełnosprawnościami wpływa m.in. na postrzeganie tych osób. Czy sport wyczynowy rodzi jakieś niebezpieczeństwa? Czy jego komercjalizacja, która z jednej strony jest pożądana, czy większe zainteresowanie mediów, które obserwujemy w ostatnim dwudziestoleciu, nie niosą ze sobą pewnych zagrożeń? – podzielił się wątpliwościami Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP Sport.

Warto dodać, że podczas gali otwarcia, Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego, wręczy sportowcom z niepełnosprawnościami Laury Sportu.

Innowacje w sporcie

Znakomite grono ekspertów zajmie się analizą innowacji w sporcie. W dziesięciu panelach zawarto to, co najważniejsze w nowoczesnym szkoleniu (technologie i nowości w różnych dyscyplinach), zdrowym trybie życia zawodowego sportowca oraz medycynie.

W tym bloku pojawi się panel poświęcony problemowi dopingu. Goście Kongresu porozmawiają o walce z tym zjawiskiem, ocenią jej perspektywy i pochylą się nad etyczną stroną zagadnienia. Jednym z prelegentów będzie przedstawiciel POLADA, Michał Rynkowski.

- Najbardziej interesujący wątek dotyczy dopingu w sporcie amatorskim oraz nielegalnego handlu substancjami zabronionymi przez zorganizowane grupy przestępcze – zaznacza Michał Rynkowski.

Kolejny blok tematyczny podejmie problematykę e-sportu jako sportu przyszłości. Podczas czterech paneli eksperci przeanalizują zjawisko od strony popularności i biznesu. Zastanowią się też nad obecnością wsparcia psychologicznego dla zawodników oraz wizerunkiem gracza.

- Myślę, że Kongres będzie miał wpływ na przyszłość świata e-sportowego. Jeżeli w tym wydarzeniu wezmą udział osoby ze świata sportu czy biznesu, które potencjalnie chciałyby inwestować w e-sport, to taka impreza jak najbardziej może się przyczynić do rozwoju tej dziedziny w Polsce – podkreśla Mieszko Łabuz, były dyrektor sekcji e-sport w Wiśle Kraków.

Turystyka po pandemii

Eksperci przyjrzą się również turystyce po pandemii. W trakcie 6 paneli będą poruszane takie tematy jak rola samorządu w rozwoju turystyki, budowanie odporności turystyki w trudnych czasach, turystyka przyszłości oraz kierunki jej rozwoju.

Organizatorzy EKSiT zaplanowali stworzenie specjalnych stref tematycznych: olimpijskiej, turystycznej i edukacyjnej. Zaprezentują one zbliżające się Igrzyska Europejskie w Krakowie, ofertę organizacji turystycznych i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach edukacji sportowej.

W ramach Kongresu odbędzie się warsztat igrzyska, sport, biznes, media z udziałem medalisty IO Roberta Korzeniowskiego. Niezwykle interesująco zapowiada się panel dotyczący sportu kobiet. Poprowadzi go Dziennikarz Przeglądu Sportowego i Onet – Kamil Wolnicki. Do dyskusji usiądą m.in.m.in. Katarzyna Skorupa była siatkarka, lekkoatletki Sofia Ennaoui i Iga Baumgart-Witan, a także Aleksandra Jagieło była wybitna siatkarka, która dzisiaj pełni funkcję prezesa klubu BKS Stal Bielsko-Biała S.A.

- Chcemy rozpocząć otwartą dyskusję, która dotyczy regulacji w kontraktach ciąż zawodniczek. Mamy świadomość, że jednym panelem i jednym kongresem nie zmienimy obecnego stanu rzeczy, ale wykonamy krok w tym kierunku – mówi Iwona Niedźwiedź rzeczniczka EKSiT, a także przewodnicząca Komisji Kobiet ds. Sportu przy ZPRP. Dysproporcje w zarobkach to drugi ważny aspekt, który poruszymy i w tym temacie niezwykle pomocna będzie Dyrektor Marketingu PZPS Ewa Grzegorczyk. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy kobiecy sport rzeczywiście nie generuje takich zasięgów jakie się mu przypisuje.

I edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbędzie się w Nosalowym Dworze w Zakopanem. Rozpocznie się 18 a zakończy 20 października. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.kongres-sbn.pl. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O sporcie w Zakopanem. Kongres jakiego jeszcze nie było - Dziennik Bałtycki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie