Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wydajności kroku biegowego

Przemysław Walewski
Wydajność, jakość kroku biegowego zależy od pracy stóp złożonych z 26 kości, 33 stawów i ponad setki ścięgien, więzadeł. Usztywnienie stopy w stawie skokowym i stawianie jej pod nieodpowiednim kątem oraz brak elastycznego odbicia sprawiają, że nasz bieg przypomina … podbieganie. Tak jak obok chodu istnieje chód sportowy, tak obok biegania istnieje bieg sportowy.

Jeśli ktoś uważa, że biega jak Etiopczyk, to niech poprosi kogoś, by go sfilmował. Analiza krótkiego nagrania szybko skłoni go do zmiany zdania i zmusi do trenowania techniki. Teraz proste wyliczenie ile kosztują nas fizycznie słabe stopy (plus nieodpowiednio dobrane obuwie) i nieprawidłowa technika. Załóżmy, że biegacz robi 180 kroków na minutę (optymalna kadencja 90 kroków), to w ciągu godziny daje10 800 kroków. Poświęcając tygodniowo 5 godzin na bieganie, postawimy 54 tys. kroków. Mamy zatem aż ponad 50 tys. okazji na powielanie błędów w stawianiu stóp,a co za tym idzie szybkiego nabawienia się kontuzji, Gdy warunki w terenie na to pozwolą.

Zdanych Poland Running Academy wynika, że ośmiu na dziesięciu biegaczy amatorów nie potrafi … biegać. Tak, tak. To nie pomyłka! Cywilizacja zrobiła swoje. Najbardziej naturalną pozycją dla człowieka był niegdyś ruch. Człowiek poruszał się biegiem. Postęp technologiczny i zwyczajne wygodnictwo człowieka po prostu unieruchomiły. Przeciętny Kowalski czy Kowalska pokonują dziennie do … dwóch kilometrów na własnych nogach. Nasi praprzodkowie ponad kilkadziesiąt razy tyle. Przesiadywanie godzinami w niewygodnej pozycji (nie ma wygodnej) deformuje w dodatku nie tylko kręgosłup, ale i zdrowe nawyki.

Z każdym krokiem przenosimy trzykrotność masy swojego ciała, 60 kilogramów ląduje na stopie z masą 180 kg. Każdy nieprawidłowo postawiony krok może zatem wiele kosztować. Dosłownie. Leczenie kontuzji nie należy do najtańszych pozycji w domowym budżecie. Przy poważniejszych uszkodzeniach będzie potrzebna pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, osteopaty, ortopedy, ale żaden z tych specjalistów nie obrazi się, ani nie pójdzie z torbami, gdy będziemy go odwiedzać jak najrzadziej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski