Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Jarmuż
Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Poznaniu
Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Poznaniu Adrian Wykrota
Parada ulicami miasta, pokaz musztry oraz wystawa samochodów pancernych - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na poznaniaków w ramach obchodów święta Konstytucji 3 maja. Główne uroczystości odbyły się na placu Wolności.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod posągiem Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza. Następnie odbyła się msza święta w Farze Poznańskiej. Po jej zakończeniu zgromadzeni goście i uczniowie poznańskich szkół, prowadzeni przez Orkiestrę MPK, przeszli z kościoła na plac Wolności, gdzie zaplanowano główne uroczystości.

Główną część obchodów otworzył Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz podniesienie flagi państwowej. Na cześć Konstytucji wystrzelono salwę honorową. Odczytani też preambułę pierwszej polskiej Ustawy Rządowej. W czasie ceremonii głos zabrał prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak.

- Dzisiaj, 226 lat po uchwaleniu pierwszej polskiej konstytucji, my - pokolenia, na których wdzięczność zasłużyli nasi przodkowie, zbieramy się wspólnie, dumni z naszej historii. Dumni z naszej ojczyzny - mówił Jacek Jaśkowiak.

Jak zwrócił uwagę prezydent, pamięć o przesłaniu, które niosła za sobą majowa konstytucja, przez lata niewoli pomagała podtrzymać ducha wolności oraz dążenia Polaków do niepodległości.

- To przesłanie wyrażające się w mądrym i oświeconym rządzeniu, wzajemnym szacunki i poszanowaniu praw obywatelskich po 226 latach jest wciąż aktualne. Przywołując idee przyświecające autorom konstytucji, nie pozwólmy, aby zaprzepaszczono dorobek wielu pokoleń - wolność i prawo obywateli do samostanowienia - mówił Jaśkowiak. - Konstytucja 3-majowa była odważną próbą reformy i modernizacji naszego państwa. Niesprzyjająca sytuacja polityczna, przede wszystkim zaś wewnętrzne podziały przeszkodziły w realizacji jej zamierzeń. Rzeczpospolita upadła. Wyciągnijmy wnioski z tej lekcji historii. Niech testament wolności, pozostawiony nam przez twórców pierwszej w Europie majowej konstytucji, nieprzerwanie przyświeca nam w budowaniu naszej przyszłości. Róbmy to razem i solidarnie, bo jak pokazują dzieje naszego narodu, tylko w taki sposób Polacy dokonują rzeczy wielkich.

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Poznaniu

Prezydent odniósł się też do obecnej sytuacji politycznej. Zwrócił uwagę, że zarówno 226 lat temu, jak i dzisiaj konstytucja jest gwarantem ustroju państwa i praworządności.

- Nasza obecna ustawa zasadnicza wyznacza standardy funkcjonowania nowoczesnego demokratycznego państwa polskiego. Dlaczego zatem próbuje się naruszyć ten fundament? Co powiedzieliby dzisiaj twórcy konstytucji majowej na stosunek do naszej dzisiejszej konstytucji? Niech konstytucja będzie święta. Nie tylko w dniu święta konstytucji 3 maja - zaapelował Jacek Jaśkowiak.

Na Placu Wolności obecne były kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie uroczystości poznaniacy obejrzeli pokaz musztry paradnej i wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Miłośnicy wojskowości mogli zobaczyć też wystawę pojazdów pancernych - wraz z nowym poznańskim nabytkiem samochodem Dingo, który trafił do stolicy Wielkopolski w kwietniu tego roku.

- To samochód zwiadowczy, produkcji brytyjskiej. Wykorzystywany był głównie w pododdziałach rozpoznawczych, ale też jako pojazd łącznikowy - tłumaczy Piotr Sroka, specjalista w Muzeum Wojska Polskiego w oddziale zamiejscowym Muzeum Broni Pancernej. - To już kolejny nasz eksponat, związany z żołnierzami, którzy walczyli w drugim korpusie, na Półwyspie Apenińskim pod dowództwem generała Andersa. Zależy nam, by kolekcja tych pojazdów była jak największa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski