Oblicz swój kapitał początkowy lub sprawdź, czy warto go przeliczyć

Milena Kochanowska
W każdym momencie możemy poprosić ZUS o przeliczenie kapitału na nowo
W każdym momencie możemy poprosić ZUS o przeliczenie kapitału na nowo 123 RF
Wszyscy, którzy chcą przejść na emeryturę, powinni sprawdzić, czy mają naliczony kapitał, a jeśli tak to, czy uwzględniono przy tym wszystkie zmiany przepisów

W Wielkopolsce przewiduje się, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego jeszcze w tym roku na emeryturę będzie mogło przejść nawet 48 tysięcy osób.
Spośród tych potencjalnych emerytów wielu nie wystąpiło jeszcze z wnioskiem o wyliczenie kapitału początkowego.

**

Jeśli nie wyliczymy kapitału, nasza emerytura będzie niższa niż przysługująca

**

1. Ci, którzy w tym roku planują zostać emerytami, a nie złożyli jeszcze wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, powinni to zrobić jak najszybciej. Jeśli ZUS nie obliczy nam kapitału na podstawie dokumentów, które dostarczymy wraz z wnioskiem, nasza emerytura będzie niższa niż ta, która rzeczywiście nam przysługuje. W naszym interesie jest więc to, by wniosek o ustalenie kapitału początkowego wraz z kompletem dokumentów złożyć jak najszybciej. Zdarza się bowiem dość często, że dokumentacja dołączona do wniosku nie jest kompletna i wymaga prowadzenia postępowania wyjaśniającego, a to może odwlec moment faktycznego stania się emerytem. Jeżeli jednak odnajdziemy później jakieś brakujące dokumenty, możemy w każdej chwili poprosić ZUS o przeliczenie kapitału na nowo.

2. Czym jest kapitał początkowy? Kapitał ten to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed
1999 r., czyli zanim nasze składki zaczęły być zapisywane na indywidualnych kontach w ZUS-ie. Muszą go obliczyć osoby, które były aktywne zawodowo przed 1 stycznia 1999 r., a urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Niektóre z nich kapitał mają już naliczony, ale dawno, przed wprowadzeniem zmian w jego obliczaniu, teraz więc powinny sprawdzić, czy nie muszą wnosić o ponowne jego wyliczenie. Na przestrzeni lat zasady ustalania kapitału zmieniły się bowiem kilkakrotnie i to na korzyść emeryta.

3. Jakie najważniejsze zmiany wprowadzono w obliczaniu kapitału.

  • Jeżeli do ustalenia wysokości kapitału początkowego przyjęte zostały zarobki za rok kalendarzowy, w którym pracowaliśmy jedynie przez część tego roku, kwoty wynagrodzenia są porównane z kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy, odpowiednio do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu, a nie, jak to było przed zmianą przepisów, do przeciętnego wynagrodzenia za cały rok kalendarzowy.
  • Jeśli ZUS wyliczył nam kapitał przed 1 maja 2015 r. i okres urlopu wychowawczego zaliczył jako nieskładkowy, również powinniśmy wystąpić z wnioskiem o przeliczenie. Czas opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskładkowym, ale do ustalenia wysokości kapitału początkowego zastosowany zostanie przelicznik w wysokości takiej samej, jak do obliczenia części za okresy składkowe, a więc korzystniejszy.
  • Gdy do wyliczenia kapitału przyjęto tak zwane lata zerowe, bo nie mogliśmy przedstawić zaświadczeń o osiąganych zarobkach, bo zakład pracy już nie istnieje lub dokumentacja została zniszczona, ZUS wyliczy wysokość kapitału, przyjmując w zerowych latach kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia.

4 .Jak są liczone okresy studiów. Przy obliczaniu wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach, okres studiów wyższych ukończonych przed 1 stycznia 1999 r. w kapitale początkowym zaliczony zostanie w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę, a nie do 31 grudnia 1998 r. W tym wypadku nie powinniśmy składać wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, bo dopiero w dniu złożenia wniosku o emeryturę znany będzie okres składkowy przyjmowany do prawidłowego ustalenia okresu studiów. Takim osobom ZUS z urzędu ponownie ustali kapitał przy przyznawaniu emerytury.

5. Emeryt też może przeliczyć swój kapitał. Nowe zasady obliczania kapitału początkowego dotyczą również osób, które mają już przyznaną emeryturę z uwzględnieniem kapitału początkowego. Tacy emeryci też powinni sprawdzić, czy wprowadzone zmiany ich dotyczą.

  • Osoby pobierające emeryturę według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem kapitału początkowego, które przed 1999 r. były na urlopie wychowawczym lub ukończyły studia wyższe, mogą w związku ze zmianami od 1 maja 2015 r., także złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. Zmiany dotyczące uwzględniania studiów wyższych w obliczaniu kapitału nie dotyczą jednak: emerytury częściowej, emerytury przysługującej osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., pomostowej oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
  • Podobnie o przeliczenie kapitału mogą wnioskować emeryci, którzy do jego wyliczenia mieli przyjęte zarobki za rok kalendarzowy, w którym pracowali jedynie przez część tego roku albo gdy do wyliczenia kapitału przyjęto tak zwane lata zerowe, bo nie mogliśmy przedstawić zaświadczeń o zarobkach.

6. ZUS pomaga. Masz pytania związane ze swoją indywidualną sytuacją emerytalną? Bezpłatnej pomocy szukaj w oddziałach ZUS-u lub w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS-u pod numerem 22 560 16 00 (koszt połączenia według twojej umowy z operatorem). Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie