MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. W grudniu duża podaż obligacji antyinflacyjnych, ostatnia okazja na niższy podatek

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Grudzień jest ostatnim miesiącem tego roku, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na emeryturę, mogą skorzystać z zakupu detalicznych obligacji skarbowych w ramach IKE. Myśleć o oszczędzaniu na emeryturę powinniśmy zdecydowanie wcześniej niż zaczniemy liczyć, ile lat pracy zawodowej zostało 500 plus nam jeszcze do momentu wypłaty świadczenia.
Grudzień jest ostatnim miesiącem tego roku, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na emeryturę, mogą skorzystać z zakupu detalicznych obligacji skarbowych w ramach IKE. Myśleć o oszczędzaniu na emeryturę powinniśmy zdecydowanie wcześniej niż zaczniemy liczyć, ile lat pracy zawodowej zostało 500 plus nam jeszcze do momentu wypłaty świadczenia. Mariusz Kapała / Polska Press
Ostatni w tym roku miesiąc z ofertą obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nie przynosi nowości ani zmian. Wciąż te same obligacje, a ponieważ w listopadzie rada polityki Pieniężnej nie dokonała zmian w stopach procentowych NBP, także i niezmienione warunki, na jakich można inwestować w te najbezpieczniejsze oprócz lokat bankowych instrumenty finansowe. Warto pamiętać, że obligacje mogą być rozwiązaniem dla oszczędzających na emeryturę, łącznie z możliwością założenia preferencyjnego od strony podatkowej konta emerytalnego w grudniu i wykorzystania pełnego limitu ulgi.

Spis treści

W grudniowej ofercie obligacji oszczędnościowych są zarówno krótkoterminowe - trzymiesięczne jak i dziesięcioletnie. Nie brakuje też najbardziej popularnych, od lipca zbierających z rynku więcej niż połowę kapitału przeznaczanego na obligacje skarbowe - obligacji czteroletnich.

W grudniu obligacje antyinflacyjne bez zmian w oprocentowaniu

W grudniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00% dla 4-latek oraz 7,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20% i 7,50% w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w grudniu 0,00% dla obligacji 1-rocznych i 0,10% dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25%.

WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!

W ofercie są wciąż specjalne obligacje dla beneficjentów 500 plus

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50% dla obligacji 6-letnich oraz 1,75% dla 12-letnich.

- Nasi klienci mają szeroki wybór instrumentów o prostej i zrozumiałej konstrukcji. W standardowej ofercie dostępne są obligacje o terminie zapadalności od 3 miesięcy do 10 lat, o oprocentowaniu stałym, zmiennym lub indeksowanym do inflacji. Beneficjentom programu „Rodzina 500+” oferujemy dodatkowo instrumenty 6- i 12-letnie z oprocentowaniem indeksowanym do inflacji - mówi Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Wszystkie rodzaje obligacji detalicznych można kupić bezpiecznie przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

Zacznij od założenia Konta IKE Obligacje

Grudzień jest ostatnim miesiącem tego roku, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na emeryturę, mogą skorzystać z zakupu detalicznych obligacji skarbowych w ramach IKE. Myśleć o oszczędzaniu na emeryturę powinniśmy zdecydowanie wcześniej, niż zaczniemy liczyć, ile lat pracy zawodowej zostało 500 plus nam jeszcze do momentu wypłaty świadczenia.

Gdy zastanawiamy się, gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę, powinniśmy pamiętać, by wybrać miejsce bezpieczne, a sam proces był przy okazji prosty. Można rozpocząć od założenia Konta IKE-Obligacje.

- Na wykorzystanie limitu w wysokości 17.766 zł pozostał jeszcze miesiąc. Tegoroczny limit pozwala na zakup 177 sztuk obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności od 1 roku do 10 lat. Pieniądze można przeznaczyć na jeden lub kilka rodzajów obligacji. Szczegółowe informacje o Koncie IKE-Obligacje dostępne są w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl– komentuje Sebastian Skuza.

Jakie obligacje można kupić w grudniu 2022 r.

 • ]Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).
 • Obligacje roczne są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,75% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,00%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
 • Obligacje dwuletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,85% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,10%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.
 • Obligacje trzyletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 6,85% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.
 • Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,25%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,20%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
 • Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

 • w dowolnym momencie przez Internet w za pośrednictwem serwisu obligacjeskarbowe.pl lub bezpośrednio na stronach: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl , www.pkobp.obligacjeskarbowe.pl, www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay
 • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych,
 • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. W grudniu duża podaż obligacji antyinflacyjnych, ostatnia okazja na niższy podatek - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski