Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet w 2019 w Polsce - o takie zmiany walczą rolnicy

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Zaktualizowano 
Dalsze obniżenie wieku emerytalnego w Polsce dla kobiet i mężczyzn jest możliwe? O to walczy kolejna grupa społeczna, która chce, by kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. Dlaczego walczą oni o wcześniejszą emeryturę? Jaka jest szansa na obniżkę wieku emerytalnego w Polsce?
Dalsze obniżenie wieku emerytalnego w Polsce dla kobiet i mężczyzn jest możliwe? O to walczy kolejna grupa społeczna, która chce, by kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. Dlaczego walczą oni o wcześniejszą emeryturę? Jaka jest szansa na obniżkę wieku emerytalnego w Polsce? pixabay
Przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 szykuje się nowa batalia związana z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce. Tym razem chodzi o obniżenie tego wieku o 5 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W ten sposób panie na emeryturę przechodziłyby w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. Kogo miałaby objąć ta reforma emerytalna? Chodzi o wcześniejszą emeryturę dla rolników. Taką propozycję Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa. - To obniżenie wieku emerytalnego to zły pomysł, który zaszkodzi najbiedniejszym - twierdzą specjaliści zajmujący się ubezpieczeniami społecznymi. Jak jest szansa, że reforma obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa z wnioskiem o obniżenie wieku emerytalnego rolników poniżej tego, który dotyczy pracujących w innych sektorach gospodarki.

Czytaj też: Emerytury 2019 w górę: dlaczego?

Obniżenie wieku emerytalnego: Niskie składki, niskie emerytury

Rolnicy podlegają ubezpieczeniu społecznemu w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Składki, które opłacają zależą od wielkości gospodarstwa.

Ich kwartalna wysokość w przypadku rolników utrzymujących się wyłącznie z gospodarstwa to:

  • 408 zł - w przypadku gospodarstwa o powierzchni do 50 ha powyżej 50 ha
  • 747 zł - w przypadku gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha do 100 ha
  • 1083 zł - powyżej 100 ha do 150 ha
  • 1442 zł - powyżej 150 ha do 300 ha
  • 1761 zł - powyżej 300 ha

Dodatkowo składka ubezpieczeniowa za domownika (czyli osobę mieszkającą i współprowadzącą gospodarstwo) to niezależnie od wielkości gospodarstwa 408 zł na kwartał. Najniższa emerytura rolnicza dopiero w tym roku została zrównana z tą z ZUS i wynosi 1100 zł.

Rolnicy przechodzą na emeryturę w takim samym wieku jak pracujący w innych sektorach - czyli mężczyźni po ukończeniu 65 lat, kobiety w wieku 60 lat. Ale ich świadczenia są znacznie niższe niż emerytury pracowników. W przypadku tych ostatnich średnia emerytura brutto wypłacana przez KRUS to 1269 zł brutto.

Postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych to obniżenie wieku emerytalnego o 5 lat. Kobiety - rolniczki osiągałyby wiek emerytalny w wieku 55 lat, mężczyźni po 60 urodzinach.

Czytaj też: 13 emerytura w 2020 roku: ile wyniesie?

Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn: to szansa dla młodych?

Argumenty podnoszone przez KRIR w piśmie do ministra są dwa:

  • wyjątkowy charakter pracy rolników - bardzo obciążającej fizycznie, wymagającej ciągłej dyspozycyjności
  • zapewnienie sukcesji w gospodarstwach

Rolnicy podkreślają, że z racji charakteru pracy w gospodarstwie nie ma tu mowy ani o urlopach, ani o zastępstwach na czas choroby. W przypadku produkcji zwierzęcej nie ma także okresów w roku, w których obciążenie pracą jest znacząco mniejsze. KRIR uważa więc, że wcześniejsze przejście na emeryturę powinno być naturalną konsekwencją bardziej intensywnej pracy.

Czytaj też: Susza w Wielkopolsce: ilu dotknęła rolników?

Kolejna sprawa to kwestia sukcesji.
- Jeśli rolnik przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat i wtedy przekazuje gospodarstwo, jego następca jest już dojrzałym człowiekiem, nierzadko starszym niż 40 lat - zwraca uwagę Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - To późno jak na rozpoczynanie samodzielnego gospodarowania. Do tego np. wsparcie dla młodych rolników przysługuje do 35 roku życia.

Zdaniem działaczy rolniczych perspektywa czekania do czterdziestki lub dłużej na przejęcie gospodarstwa skłania wielu młodych ludzi do szukania innej drogi zawodowej. To stawia w wyjątkowo trudnej sytuacji i rolników, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie mają komu przekazać gospodarstwa, i potencjalnie może postawić pod znakiem zapytania przyszłość wsi.

Emerytury rolnicze (nie) tylko ze składek

Koncepcja ta jest jednak co najmniej kontrowersyjna.
- Uważam, że można w ogóle zrezygnować z określania wieku emerytalnego u rolników - mówi dr Wojciech Nagel, ekonomista specjalizujący się w tematyce ubezpieczeniowej. - Pod jednym wszakże warunkiem - że emerytury rolników będą pochodziły wyłącznie ze składek i przechodzący na emeryturę gospodarze nie będą wyciągali ręki do budżetu, argumentując, że ich świadczenia są niskie.

Dziś, mimo że rolnicze emerytury są przeciętnie o połowę niższe niż pracownicze i tak budżet państwa dokłada do nich sporo. W ubiegłym roku było to 18 mld zł. W tym będzie podobnie.

Czytaj też: Obniżka podatku PIT - dla kogo?

- Trzeba to powiedzieć jasno - niższy wiek emerytalny oznacza, że rolnicze świadczenia będą jeszcze niższe - zwraca uwagę dr Nagel. - Argumentacja o sukcesji nie przekonuje mnie. Moim zdaniem to propozycja, która nie ma szans na realizację. A gdyby nawet to byłaby prostą receptą na biedę na wsi.

Wcześniejsze emerytury dla rolników już były

Rolnicy są jedyną grupą zawodową, która straciła na zmianie ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet. Poprzednie regulacje pozwalały im przechodzić na emeryturę wcześniej (kobietom w wieku 55 lat, mężczyznom w wieku 60 lat) po przepracowaniu na roli 30 lat. Od 1 stycznia 2018 roku takiej możliwości już nie ma.

Sprawdź też:

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Budowlaniec 44
5 września, 15:41, PiS-świst:

Likwidacja stażu (wymiennego z wiekiem) to zwykła granda. Rozumiem - podwyższono wiek emerytalny - ale w związku z tym należało podwyższyć limit stażu (np. do 45 lat składkowych). Ale nie żeby likwidować tę zasadę! Dziękujemy, PiS-ie :(((

20 września, 20:58, Gość:

Pewnie tyle masz

20 września, 21:00, Gość:

Ja mam 44 składkowych

Ja też 44 ,ale w tym 2 lata woja . A teraz czekam jak !!!

G
Gość
4 października, 16:34, Gość:

ciekawe kto ich będzie utrzymywał xd

Nie martw jeszcze Oni dadzą papu .

G
Gość

ciekawe kto ich będzie utrzymywał xd

G
Gość
6 września, 7:41, Robol:

Nie tylko rolnicy na to czekaja ale wszuscy pracownicy ciezko tyrajacy na tych 40 letnich uprzywilejowanych swietych krow.Ludzie ktorzy ciezko pracuja od najmlodszych lat placa skladki po 40 lat pracuja czesto w warunkach szkodliwych dla zdrowie i uzbierali sobie odpowiednio skladek bez rzadnego ale powinni miec prawo przejscia na wczesniejsza emeryture .poprostu sprawiedliwosc spoleczna.ludziska czekaja na spelnienie obietnic prezydenta i rzadu.Rozlicza tez swoje zwiazki pana Dude z solidarnosci i innych odpowiednio glosujac na wyborach

10 września, 15:45, Gość:

Masz całkowitą rację,ale rząd ma to gdzieś , są dla nich ważniejsze sprawy,jak 13 I14 EMERYTURY,A ROBOLE niech tyrają przez 50 lat, mogą i odłożony Kapitał emerytalny będzie na 500

Zgadzam się najsprawiedliwiej nie wiek a staż pracy 35 kobiety 40 mężczyźni przez tyle lat składek placonych. Niech do pracy ruszą 500 plusy. Jak nie będzie tych emerytur dziękuję PIS ni zagłosuję na nich.

G
Gość
5 września, 15:41, PiS-świst:

Likwidacja stażu (wymiennego z wiekiem) to zwykła granda. Rozumiem - podwyższono wiek emerytalny - ale w związku z tym należało podwyższyć limit stażu (np. do 45 lat składkowych). Ale nie żeby likwidować tę zasadę! Dziękujemy, PiS-ie :(((

20 września, 20:58, Gość:

Pewnie tyle masz

Ja mam 44 składkowych

G
Gość
5 września, 15:41, PiS-świst:

Likwidacja stażu (wymiennego z wiekiem) to zwykła granda. Rozumiem - podwyższono wiek emerytalny - ale w związku z tym należało podwyższyć limit stażu (np. do 45 lat składkowych). Ale nie żeby likwidować tę zasadę! Dziękujemy, PiS-ie :(((

Pewnie tyle masz

t
tosia

W końcu powinni jakoś ogarnąć ten temat emerytur żeby każdy był zadowolony, oby tak było. Młodzi mogą już zadbać o swoje oszczędności w programie pracowniczych planach kapitałowych

P
Pracujący 42 lata

Kierowca i pielęgniarka tez powinni miec prawo do emerytury wypracowanej stażem składkowym.(40/35) .

Przecież to nie jest " Pisowski Plus" za tzw nic - tylko odłożone składki.

Rolnicy, niech idą na emeryturę jak najwcześniej ale niech płacą składki takie jak MY.

G
Gość

Nie tylko rolnicy a pracownicy sektorow takich jak hutnictwo odlewnictwo i inne gdzie praca jest ciezka czesto w warunkach szkodliwych dla zdrowia ci pracownicy czesto zaczynali prace w wieku 16 lat i maja placone skladki po 40 lat gdzie ich wysilek jest uszanowany gdzie dla nich emerytury stazowe pracuja po 40 lat i wiecej uzbierali sobie odpowiednie srodki aby przejsc na emeryture gdzie obietnice prezydenta zwiazkow zawodowych i rzadu niby sprawiedliwego spolecznie.Ale oni przeciez musza pracowac na te wszystki swiete krowy emerytow 40 -to letnich sluzby mundurowe itp gdzie sprawiedliwosc czekaja az poumieraja i skladki zgarna rozliczymy przy wyborach a zarzad zwiazkow na czele z Panem Duda wywalimy

G
Gość
6 września, 7:49, Rolnik:

Witam, co do wieku emerytalnego 55 dla Kobiet 60 mężczyzn uznaję za nie trafne !!!. Tu trzeba głębszej reformy!, Przechodzenie na emeryturę powinno być punktowane, czyli jeżeli jestem rolnikiem mam, pole od 1 ha- 10 ha 60 lat przejęcie na emeryturę(ok). Lecz gdy mam 1-10 ha i całe życie pracuję przy krowach, świniach powyżej 10 sztuk należy znacznie obniżyć wiek emerytalny nawet do 45 lat dla mężczyzn( to nie przesada!!!) Powód? Zero czasu wolnego, przez całe życie tylko praca, kto nie wierzy niech wpadnie do gospodarza co ma 30 sztuk krów i 10 ha pola to zobaczy jak się zajebiście odpoczywa od rana dowieczora. Proszę Posłów o zainteresowanie się tematem...

Teraz oni się interesują, ale jak wejść na stołek...

t
tania

Nikt nie chce pracować aż do śmierci, także niech zrobią w końcu tak z tymi emeryturami żeby ludzie byli naprawdę w końcu zadowoleni. I tak dobrze, że spora grupa osób będzie mogła oszczędzać w ppk, zawsze to jakaś opcja na przyszłość

G
Gość
6 września, 7:41, Robol:

Nie tylko rolnicy na to czekaja ale wszuscy pracownicy ciezko tyrajacy na tych 40 letnich uprzywilejowanych swietych krow.Ludzie ktorzy ciezko pracuja od najmlodszych lat placa skladki po 40 lat pracuja czesto w warunkach szkodliwych dla zdrowie i uzbierali sobie odpowiednio skladek bez rzadnego ale powinni miec prawo przejscia na wczesniejsza emeryture .poprostu sprawiedliwosc spoleczna.ludziska czekaja na spelnienie obietnic prezydenta i rzadu.Rozlicza tez swoje zwiazki pana Dude z solidarnosci i innych odpowiednio glosujac na wyborach

Masz całkowitą rację,ale rząd ma to gdzieś , są dla nich ważniejsze sprawy,jak 13 I14 EMERYTURY,A ROBOLE niech tyrają przez 50 lat, mogą i odłożony Kapitał emerytalny będzie na 500

R
Renciści

Renty i emerytury bez podatku powinny być!!!

T
Tartak

Pracownicy produkcji w tartakach też chcą iść wcześniej na emeryturę bo są już zajechani pracą....

G
Gość

Płacą marne grosze zimę mają wolna i chcieliby jeszcze wcześnie iść na emeryturę dołożyć on takie składki jakie płaci reszta do zusu to dopiero oczy im się otworzs

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3