Spis treści
Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Już od 1 września!
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że od 1 września dzieci i młodzież z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem edukacyjnym w polskich szkołach. Co to oznacza? Uczniowie będą objęci rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej oraz obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Dla rodzin ukraińskich wypłacone będą również świadczenia: 800 plus oraz Dobry Start. Te jednak będą uzależnione od realizacji obowiązku szkolnego w polskiej szkole. Dzieci z Ukrainy będą miały możliwość dodatkowych, bezpłatnych 4 godzin nauki języka polskiego tygodniowo. Do pomocy będzie również asystent międzykulturowy. Według szacunków money.pl, do szkół może trafić od 20 do nawet 60 tys. dzieci, a według MEN - nawet 80 tys. dzieci.
Dzieci z Ukrainy w poznańskich szkołach. Co się zmieni?
Przyjęcie dodatkowych uczniów z Ukrainy od 1 września może skutkować zwiększeniem liczby dzieci w oddziałach. Jak jednak zapewnia urząd miasta - nie powinno to wpłynąć na organizację w funkcjonowaniu szkół w Poznaniu. Na koniec czerwca w poznańskich szkołach uczyło się prawie 3,5 tysiąca uczniów z Ukrainy.
Szkoły są obecnie przygotowywane na zwiększoną liczbę uczniów. Jak podaje Kamila Gawin z Wydziału Oświaty UMP, średnio do poszczególnych oddziałów w klasach I-III uczęszcza 23 uczniów, zatem istnieje możliwość przyjęcia kolejnych dzieci.
Obecnie jest procedowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie MEN o organizacji i kształceniu obywateli z Ukrainy, w którym zostały zwiększone limity liczebności uczniów w klasach I-III (będą mogły liczyć 29 uczniów). W klasach IV-VIII natomiast nie obowiązują ustawowe limity liczby uczniów - dyrektor szkoły decyduje o możliwości przyjęcia ucznia.
Szkoły podstawowe przyjmują dzieci według zamieszkania, w ponadpodstawowych rejonizacja nie obowiązuje, a o przyjęciu ucznia ponownie - decyduje dyrektor.
Problemy z językiem polskim. Dodatkowe lekcje i asystent
W szkołach w Poznaniu zatrudnieni są asystenci, którzy posługują się językiem ukraińskim. W taki sposób przygotowują się, by zapewnić komfort dzieciom, które mają problemy z językiem polskim.
- Dzieci z Ukrainy już chodzą do klas z dziećmi z Polski. Natomiast dzieci z Ukrainy, które nie znają języka polskiego, chodzą do klas przygotowawczych. Przyjmowanie nowych uczniów z Ukrainy od września będzie odbywało się na takich samych zasadach - mówi Kamila Gawin.
Te, które języka nie znają mają dodatkowe zajęcia z języka polskiego, które organizowane są w szkole. Ponadto w placówkach nadal funkcjonują oddziały przygotowawcze dla uczniów z zza granicy.
- Mamy możliwości organizacyjne, w razie potrzeby, zwiększenia liczby tych oddziałów - dodaje Gawin.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?