Od 27 lat Lech jest niepokonany w finałach PP

Bohaterem półfinału w Warszawie był bramkarz Ivan Turina, który świetnie bronił rzuty karne W. Barczyński
Dokładnie 27 lat temu 19 maja we Wrocławiu poznański Lech zdobył swój pierwszy Puchar Polski. Wówczas drużyna prowadzona przez Wojciecha Łazarka pokonała w finale Pogoń Szczecin 1:0, a gola na wagę zwycięstwa zdobył Mirosław Okoński.

Od tego czasu Kolejorz nigdy nie przegrał finałowej rozgrywki. Zdarzyło to się tylko raz, dwa lata przed pierwszym triumfem, w 1980 roku w Częstochowie lepsza od poznańskiego zespołu była Legia.

W 1984 roku Lech zagrał w finale już jako mistrz Polski. Naszym rywalem była Wisła Kraków, a decydujące spotkanie rozegrano na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. "Biała Gwiazda" nie miała w tym pojedynku nic do powiedzenia. Po 20 minutach Lech prowadził już 2:0 po bramkach Miłoszewicza, Okońskiego, a Wisłę dobił tuż po przerwie Jakołcewicz. Kolejorz stał się czwartym zespołem w historii (po Ruchu, Górniku i Legii), który ustrzelił dublet.

Trzecie finałowe zwycięstwo Kolejorz odniósł w 1988 roku. Na stadionie Widzewa lechici zrewanżowali się Legii za porażkę w 1980 roku. Prowadzenie dla Lecha uzyskał Jarosław Araszkiewicz w 48. minucie, a wyrównał kwadrans później Krzysztof Iwanicki. Po 120 minutach nie było rozstrzygnięcia i o wygranej zdecydowała seria rzutów karnych, w której świetnie spisał się w bramce Ryszard Jankowski, który obronił strzał Iwanickiego.

Na następny pucharowy triumf Lecha czekaliśmy aż 16 lat. W 2004 roku po raz pierwszy zwycięzca został wyłoniony w dwumeczu. Rywalem Lecha była znów Legia. Na Bułgarskiej, Kolejorz wygrał 2:0, a oba gole strzelił Piotr Reiss. Rewanż był dramatyczny. Do 68. minuty poznaniacy utrzymywali 0:0, ale kiedy z karnego trafił Włodarczyk, rozpoczęło się nerwowe odliczanie sekund. Na więcej lechici już nie pozwolili i Poznań mógł świętować ze swoimi bohaterami na Starym Rynku kolejny sukces.