Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od aparatu Ilizarowa do gwoździa w kości na pilota. Poznańscy ortopedzi specjalizują się w innowacyjnych metodach wydłużania kończyn

Marta Żbikowska
Doktor Paweł Koczewski prezentuje nowoczesny aparat TSF do stabilizacji kości
Doktor Paweł Koczewski prezentuje nowoczesny aparat TSF do stabilizacji kości Łukasz Gdak
Poznański szpital im. W. Degi to jedno z dwóch miejsc w Polsce, w którym przeprowadza się innowacyjne operacje wydłużenia kończyn. Jeszcze niedawno na tak nowoczesne metody pacjenci mogli liczyć jedynie za granicą.

W połowie marca poznańscy lekarze z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego UMP im. W. Degi przeprowadzili pierwszą w Polsce operację wydłużenia kości udowej z zastosowaniem samowydłużającego się gwoździa śródszpikowego opracowanego przez prof. Rainera Baumgarta.

Operowanym pacjentem był 18-latek, którego jedna noga, w wyniku przebytej kilka lat temu choroby, stała się o 6 cm krótsza, doszło też do deformacji stawu. Zastosowana metoda polega na precyzyjnym przecięciu kości udowej i zespoleniu jej części za pomocą wprowadzonego do środka jamy szpikowej kości udowej sterowanego zewnętrznie, automatycznie wydłużającego się gwoździa. Gwóźdź połączony jest z płaską antenką, która została umieszczona pod skórą.

- Trzy razy na dobę pacjent będzie przykładał do anteny transmiter, który wysyła sygnał o potrzebie wydłużenia gwoździa na zadany dystans – tłumaczy doktor Paweł Koczewski, który wraz z profesorem Markiem Jóźwiakiem, kierownikiem Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMP oraz Franckiem Accadbledem z Tuluzy przeprowadził operację.

- Wydłużanie kości przebiega z szybkością jednego milimetra na dobę. Sama dystrakcja zajmie więc około dwóch miesięcy, po około roku gwóźdź zostanie usunięty.

Nie była to pierwsza innowacyjna operacja wydłużenia kończyn w tym ośrodku. Poznański szpital to jedna z dwóch wiodących placówek w Polsce, która specjalizuje się w tego typu operacjach.

W dalszej części przeczytasz:

  • na czym polegają nowoczesne metody wydłużania kości?
  • gdzie się je wykonuje?
  • dlaczego nie trzeba już w tym celu jeździć do USA?

POLECAMY:

Co jest na zdjęciach? [TEST GWARY]

Wszystko o tragedii na Dębcu

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Szybki test dla poznaniaków

Zobacz też: Magazyn "Info z Polski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski