Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od niedzieli znów w Poznaniu rywalizować będą lutnicy

Marek Zaradniak
W Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu o palmę pierwszeństwa rywalizować będzie około stu instrumentów z całego świata
W Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu o palmę pierwszeństwa rywalizować będzie około stu instrumentów z całego świata
Przez tydzień podczas XIII Międzynarodowego Konkursu imienia Henryka Wieniawskiego Poznań znów będzie stolicą światowej sztuki lutniczej. Specjaliści ocenią około stu instrumentów.

W niedzielę rozpoczyna się w Poznaniu XIII Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarsza taka impreza na świecie. Pierwszy konkurs odbył się w roku 1957. Potrwa do przyszłej niedzieli 15 maja.

Na czele jury stoi kanadyjski lutnik Raymond Schreyer, który w ostatniej chwili zastąpił Rogera Hargrave, który zrezygnował z tej funkcji z ważnych przyczyn osobistych. W skład jury wchodzą lutnicy i skrzypkowie, którzy oceniać będą walory około stu instrumentów nadesłanych z całego świata. Nowością jury jest udział w nim dwóch kobiet. To Ulrike Dederer z Niemiec oraz reprezentująca Francję i Danię Andrea Frandsen.

Główna nagroda konkursu to 20 tys. euro i Złoty Medal Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Zwycięski instrument pozostanie w Polsce.

Konkurs zainauguruje w niedzielę o godzinie 12 koncert Meccore String Quartet, którego program wypełni Kwartet d-moll Jeana Sibeliusa. Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jeszcze w niedzielę o godzinie 14 rozpocznie się I etap konkursu, który nie będzie dostępny dla publiczności. W I etapie lutnicy dokonają ogólnego przeglądu nadesłanych instrumentów. Wyeliminują te, które nie odpowiadają warunkom regulaminu, nie posiadają cech pracy autorskiej lub posiadają niski poziom warsztatu.
W II etapie, który rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do środy lutnicy dokonają oceny instrumentów pod względem lutniczym, a skrzypkowie pod względem dźwiękowo-użytkowym. Również i ten etap nie będzie dostępny dla publiczności. III etap, który odbędzie się w czwartek poświęcony będzie ocenie dźwiękowej instrumentów. Najpierw w Sali im. Groblicza w warunkach kameralnych. Grać będzie na nich Bartosz Bryła, któremu towarzyszyć będzie pianista Andrzej Tatarski. Wieczorem o godzinie 18.30 w Auli UAM odbędą się przesłuchania instrumentów w warunkach estradowych. Za parawanem, aby nie widać było jaki to instrument grać będzie znów Bartosz Bryła, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Zarówno przesłuchania kameralne jak i estradowe dostępne będą dla publiczności. Około godziny 21 jury ogłosi wyniki Konkursu.

W przyszły piątek od godziny 10 w Akademii Muzycznej odbywać się będzie międzynarodowe sympozjum lutnicze. Jego uczestnicy dyskutować będą na temat stanu badań nad instrumentami zbudowanymi przez Grobliczów i Dankwartów, nowych technologii w sztuce lutniczej oraz o tym jak zbudować altówkę tak, aby była wygodniejsza dla altowiolisty. W przyszłą sobotę od godziny 10, co jest nowością w historii konkursu, odbywać się będą konsultacje uczestników konkursu z jurorami. Natomiast o godzinie 18 w Sali Białej rozpocznie się koncert galowy, na którym usłyszymy nagrodzone instrumenty.

W niedzielę w samo południe w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego otwarta zostanie wystawa pokonkursowa. Wstęp wolny.
Program

8 maja godzina 12.15

Inauguracja Konkursu, koncert Meccore String Quartet

Muzeum Instrumentów Muzycznych, Sala Kameralnaim. Marcina Groblicza. W programie: Jean Sibelius - Kwartet d-moll op. 56 Voces Intimae.

12 maja godzina 12

Przesłuchania kameralne

Muzeum Instrumentów, Sala im. Marcina Groblicza. To III Etap Konkursu, otwarty dla publiczności.

12 maja godzina 18.30

Przesłuchania estradowe

Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Etap otwarty dla publiczności.

13 maja godzina 10

Międzynarodowe

Sympozjum Lutnicze

Akadamia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

14 maja godzina 18

Ceremonia wręczenia nagród. Koncert Galowy na nagrodzonych instrumentach

Sala Biała UM.

15 maja godzina 12

Otwarcie wystawy pokonkursowej Sala Hiszpańska, Muzeum Narodowe

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski