MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od przedsiębiorcy do studenta - mężczyzna zdawał maturę 26 razy! Prywatny przedsiębiorca marzy o tym, aby zostać intelektualistą

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Krajowy egzamin wstępny na studia w Chinach, nazywany również „gaokao” odbywał się 6-7 czerwca 2023 roku.
Krajowy egzamin wstępny na studia w Chinach, nazywany również „gaokao” odbywał się 6-7 czerwca 2023 roku. XINHUA/XINHUA/Long Lei/EPA/PAP
Matura odbyła się już także w Chinach. Tam, jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodych ludzi nazywa się gaokao. Wynik tego państwowego egzaminu, podobnie jak w Polsce, decyduje o przyjęciu na studia i przyszłej karierze zawodowej. W tym roku wśród kandydatów znaleźli się nie tylko młodzi ludzie. Historia 56-letniego prywatnego przedsiębiorcy, który po raz 26. zdecydował się podejść do matury inspiruje!

Spis treści

Matura po chińsku - gaokao

Gaokao to chiński odpowiednik polskiej matury - wynik egzaminu decyduje o przyszłej karierze i możliwościach edukacyjnych. Liang Shi podjął wyzwanie już jako nastolatek, jednak wtedy nie miał szczęścia. Po wielu latach ponownie stawił czoła temu wyzwaniu.

W tym roku do egzaminu gaokao (odbywającego się w środę i czwartek) podeszło 13 mln kandydatów — to podobno rekordowo wysoka grupa.

Nigdy nie jest za późno, by spełnić swoje marzenia

Liang Shi to tylko jeden z wielu przykładów ludzi, którzy mimo przeciwności losu i upływu czasu, nie przestają walczyć o swoje cele. Jego historia pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by spełnić swoje marzenia i że ciężka praca i determinacja są kluczowe w osiąganiu sukcesu.

Niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej, warto stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji. 56-letni przedsiębiorca z Chin jest tego przykładem.

Liang Shi odniósł życiowy sukces, tworząc dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, ale jego marzeniem zawsze było studiowanie i to na jednej z renomowanych chińskich uczelni.

Żeby zwiększyć swoje szanse od miesięcy uczył się po kilkanaście godzin na dobę. Zaprzestał wszelkich rozrywek i - wedle własnych słów - „żył jak mnich” - podała agencja AFP.

Liang podchodził co roku do egzaminu od ukończenia szkoły do momentu, przekroczenia wieku 25 lat: była do granica, do której kandydatom wolno było próbować swoich sił w gaokao. Jednak kiedy w 2010 zliberalizowano prawo, Liang natychmiast zapisał się na listę kandydatów i od tej pory co roku usiłuje zdać egzamin na poziomie umożliwiającym studia.

Bardzo chcę studiować i zostać intelektualistą - wyznał Liang

Co zrobi jeśli mu się uda? Oprócz udziału w rekrutacji na wymarzone studia planuje uczcić sukces trzydobową rozgrywką w mahojonga.

Gra planszowa, która pochodzi z Chin i została wynaleziona w XIX wieku. W grze bierze udział z reguły czterech graczy, chociaż istnieje wiele regionalnych
Gra planszowa, która pochodzi z Chin i została wynaleziona w XIX wieku. W grze bierze udział z reguły czterech graczy, chociaż istnieje wiele regionalnych odmian tej gry, z różnymi zasadami. Mahjong stał się popularną grą w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.
Unsplash

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski