Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od renesansu do Pandolfo

Andrzej Chylewski
Najstarszą w Polsce tradycję koncertów sylwestrowych zapoczątkował Zdzisław Szulc, kolekcjoner i założyciel Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Pierwszy odbył się w roku 1949, przyszła więc pora na koncert nr 60.

Przez wiele lat, do roku 1992, wykonawcą koncertów sylwestrowych było Collegium Musicorum Posnaniensium, wykorzystujące zabytkowe instrumenty: skrzypce Groblicza, Dankwarta i Guadagniniego czy unikalny polski pozytyw szkatulny (małe przenośne organy).

Na zaproszenie kustosza Janusza Jaskulskiego w ostatni dzień 2008 roku swe wspaniałe umiejętności zaprezentował Paolo Pandolfo, włoski wirtuoz gry na violi da gamba (poprzedniczka współczesnej wiolonczeli) oraz kompozytor i pedagog. Wraz z Thomasem C. Boysenem (Norweg grający na teorbanie i vihueli - instrumenty strunowe szarpane) najpierw zaprezentował muzykę renesansową i barokową. Zachwycił niesamowitą techniką i pedantyczną troską o brzmienie oraz dynamikę.

W drugiej części wieczoru w Sali Groblicza wspomniany duet wraz z bratem Andreą Pandolfo (trębacz i kompozytor) oraz Włoszką Laurą Polimeno (wokalistką) zaprezentował kompozycje braci, bardzo nastrojowe, obrazowe, sugerujące wyraźnie nieobcą im konwencję filmową, choć korzeniami sięgającą dawnych epok. Szczególną uwagę zwróciły: imponująca kontrola brzmienia i frazowanie u trębacza nasuwające skojarzenia z jazzowymi mistrzami tego instrumentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski