Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia będzie więcej pociągów z Poznania do Kościana! Poznańska Kolej Metropolitalna coraz bardziej się rozrasta

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Pociągi Kolei Wielkopolskich, w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, od stycznia będą częściej kursowały do Kościana.
Pociągi Kolei Wielkopolskich, w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, od stycznia będą częściej kursowały do Kościana. Waldemar Wylegalski
Od stycznia pasażerowie Kolei Wielkopolskich będą mogli korzystać z większej liczby pociągów kursujących między Poznaniem a Kościanem. W czwartek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Kościana podpisali porozumienie o włączeniu tego miasta do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej od początku 2021 roku. To oznacza, że do włączenia do kolei metropolitalnej pozostanie już jedynie linia kolejowa prowadząca do Wronek.

- Idea Kolei Metropolitalnej wciąż się rozwija. Jest to już ósmy kierunek, spośród dziewięciu, który wejdzie w jej skład. Przez ostatnie miesiące ta linia przechodziła kapitalny remont, który na tym odcinku jest już zakończony i możemy przystąpić do podpisania porozumienia - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa Wielkopolskiego.

Sprawdź też:

Na mocy porozumienia Kościan od stycznia przystąpi do projektu kolei metropolitalnej. Pasażerowie codziennie będą mogli korzystać z 25 par pociągów w ciągu doby.

- To bardzo duże zagęszczenie, właściwie jedno z największych wychodzących z Poznania. Ale jest to też związane z tym, że to kierunek, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a obłożenie na tej trasie jest bardzo duże

- opowiada Wojciech Jankowiak.

Trwa głosowanie...

Czy podróżujesz pociągami Kolei Wielkopolskich?

Jednocześnie zwraca uwagę, że rok 2020 jest bardzo trudny dla Kolei Wielkopolskich z powodu koronawirusa. - Ten rok spowodował znaczące zakłócenia w kursowaniu pociągów, a co za tym idzie także w kursowaniu PKM. Liczba pasażerów zmalała, przez co zdecydowaliśmy się na ograniczenie liczby pociągów. Ostatnie miesiące to powoli stopniowy powrót do normalności. Przygotowujemy się do zmiany rozkładu jazdy, aby od grudnia wykonywać przewozy w zakresie takim, jak było to przed pandemią - wyjaśnia wicemarszałek.

Od lipca pasażerowie lotniska Ławica w Poznaniu będą mieli do dyspozycji 37 kierunków lotów do 19 państw. Sprawdź, gdzie będzie można polecieć z Ławicy ----->

Loty z Poznania w czasach koronawirusa. Sprawdź, do jakich k...

Z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak dodaje: - Bardzo się cieszę, że w tych trudnych warunkach pandemii, zmniejszenia zaufania do podróży transportem publicznym, kontynuujemy tak ważny projekt dla województwa, Poznania oraz wszystkich gmin i powiatów, które w nim uczestniczą.

Czym jest Poznańska Kolej Metropolitalna?

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt, który zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych między Poznaniem oraz miejscowościami oddalonymi od niego o około 50 kilometrów. Zgodnie z planem, pociągi mają jeździć do i z Poznania w godzinach szczytu co pół godziny w dziewięciu różnych kierunkach.

Kolej metropolitalna wystartowała w czerwcu 2018 roku. Wtedy też ruszyły pierwsze połączenia na czterech trasach z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. Jeszcze we wrześniu 2018 roku do PKM włączono także Swarzędz, zaś w sierpniu 2019 roku również Kostrzyn. Jeszcze w 2019 roku do PKM dołączyło także Gniezno. Z kolei w styczniu w skład Poznańskiej Kolei Metropolitalnej weszły także Września oraz Rogoźno.

Czytaj też: Czy koronawirus opóźni remonty linii kolejowych z Poznania do Warszawy, Wrocławia i Szczecina?

Podpisane w czwartek porozumienie oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku częścią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie także Kościan. Jedyną trasą, na której wciąż nie będzie pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, pozostanie linia kolejowa do Wronek. Tam jednak PKM ma zacząć funkcjonować po zakończeniu trwającego remontu trasy kolejowej do Szczecina, kiedy to zwiększy się przepustowość linii.

Zobacz wideo:

Poznańska Kolej Metropolitalna ma ułatwić dojazd z Poznania do okolicznych miejscowości, ale jednocześnie zachęcić mieszkańców, by zostawili swoje samochody w domach i przesiedli się do transportu publicznego. To dotyczy przede wszystkim osób, które codziennie dojeżdżają do stolicy Wielkopolski np. do pracy. Dlatego też w ramach kolei metropolitalnej budowane są specjalne węzły przesiadkowe i parkingi typu Park and Ride, gdzie można zostawić swoje auto i przesiąść się na pociąg.

Zobacz też:

Na komfort podróży koleją wpływa nie tylko punktualność pociągów, ich czystość i wygoda, ale też współpasażerowie. Oto 10 irytujących typów pasażerów, na których pewnie nie raz natrafiłeś w czasie podróżowania koleją ------->

Najbardziej wkurzający pasażerowie, jakich spotkasz w pociągu

Sprawdź też:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski