Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odblaski obowiązkowe. Prezydent podpisał ustawę

PEJ
Odblaski będą obowiązkowe nie tylko dla dzieci
Odblaski będą obowiązkowe nie tylko dla dzieci archiwum
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą Prawo o ruchu drogowym. Już nie tylko dzieci, a każdy pieszy, poruszający się po zmroku drogą bez wydzielonego chodnika, poza obszarem zabudowanym, będzie musiał nosić odblaski.

Prezydent podpisał przyjętą niedawno przez Sejm i Senat ustawę wprowadzającą obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych (niezależnie od wieku), którzy po zmroku poruszają się poboczem drogi w obszarze niezabudowanym. Nowe przepisy po roku od dnia ogłoszenia. Do tej pory taki obowiązek dotyczył tylko dzieci do 15. roku życia.

Czytaj również:
Pieszy bez odblasków dostanie mandat?

- Czym różni się taki pieszy od tego, który ma więcej lat? - pytała niedawno, gdy Sejm zajmował się projektem, Krystyna Łybacka, posłanka SLD, która jest pomysłodawczynią zmiany prawa. - Kierowca, który choć raz jechał po zmroku, w jesienny dzień drogą bez chodnika i mijał ubranego w ciemne kolory pieszego, wie, jak trudno go zauważyć, a tym bardziej - w ostatniej chwili wyminąć.

Z przyjęcia ustawy cieszą się policjanci. Oni od dawna organizują akcje, podczas których zachęcają do noszenia i rozdają - zarówno dzieciom, jak i dorosłym - elementy odblaskowe. Podkreślają przy tym, że po zmroku, na nieoświetlonej drodze pieszy jest widoczny dopiero z 20 metrów. Jeśli mają odblaski - ze 150 metrów.

A piesi to druga (po kierowcach i pasażerach samochodów osobowych) najliczniejsza grupa ofiar wypadków. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 1157 pieszych (ok. 30 proc. wszystkich zabitych na drogach), a 9694 zostało rannych. W samej Wielkopolsce zginęło 79 pieszych, a 573 osoby doznały obrażeń ciała.

Zobacz też:
Poznań: Miasto chce, żebyśmy chodzili piechotą i szuka specjalistów od ruchu pieszego

Choć do największej liczby wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych, to ludzie giną także na poboczach dróg. W 2012 roku w całej Polsce doszło do 109 takich zdarzeń, śmierć poniosło 18 osób, a 123 zostały ranne. Z raportu za 2012 r. Komendy Głównej Policji wynika, że choć ogółem więcej wypadków zdarza się w miejscowościach, to więcej osób ginie na drogach poza nimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski