Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowany legendarny niemiecki czołg Panzer III wraca do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Czołg Panzerkampfwagen III Ausf. N, po odbudowie niewiele przypomina zniszczony pojazd, który przed laty wziął udział w największej bitwie pancernej II wojny, a później służył jako bunkier w Norwegii.
Czołg Panzerkampfwagen III Ausf. N, po odbudowie niewiele przypomina zniszczony pojazd, który przed laty wziął udział w największej bitwie pancernej II wojny, a później służył jako bunkier w Norwegii. Paweł Pochocki / Muzeum Broni Pancernej
Do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej powróci we wtorek 29 grudnia niezwykły eksponat: czołg średni Panzer III Ausf. N, odbudowywany z postaci pordzewiałego wraku. Jak przystało na poznańskich muzealników – pancerniaków, czołg będzie w kondycji jezdnej, w najlepszym stanie spośród ocalałych w polskich muzeach „Trójek” i ich elementów.

Nasz Panzerkampfwagen III ma za sobą udział w największej bitwie pancernej świata – na Łuku Kurskim. Wtedy reprezentował wersję H. Ocalał po niej, został przezbrojony w inną armatę (przeklasyfikowany jako Ausf. N) i przewieziony do jednostki stacjonującej w Norwegii. Tam zastał go koniec wojny. Służył następnie w armii norweskiej do lat pięćdziesiątych, by zostać przekształcony w zalany betonem bunkier. Odkuto go w 2013 roku i dzięki zabiegom polskiej dyplomacji – trafił rok później do Polski. Pułkownik Tomasz Ogrodniczuk, szef poznańskiego Oddziału Muzeum Broni – Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, postanowił go doprowadzić do jak najlepszego stanu.

Czołg był praktycznie odbudowywany, poszukiwano wszelkich dostępnych u kolekcjonerów części, dorabiano co tylko można było zrobić. Pracowali nad nim specjaliści z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, dalej - z zakładu Artura Zysa, z którego ostatnio wyjechały restaurowane niszczyciel czołgów M36 Jackson i samochód pancerny Fox, i z zespołu Waldemara Banaszyńskiego spod Wolsztyna.

"Początek normalności". Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Zobacz video:

Czołg nie ma jeszcze silnika i skrzyni biegów, ale gdyby je już miał, mógłby być uruchomiony. Niewykluczone, że te elementy uda się pozyskać w przyszłym roku.

Na razie Panzer III będzie cieszył oczy zwiedzających, stojąc w pobliżu bramy Muzeum – to bowiem na razie, z powodu obostrzeń sanitarnych, jest zamknięte.

Zobacz też: Dwa pojazdy z II wojny światowej - samochód pancerny Fox i niszczyciel czołgów M36 Jackson wróciły po renowacji do Muzeum Broni Pancernej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski