18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddech i dotyk likwidują stres. Zobacz, jakie to proste

RED
Oddech i dotyk likwidują stres
Oddech i dotyk likwidują stres
Coraz więcej osób nie radzi sobie z rozładowaniem emocji, z napięciem, stresem, z rosnącymi obawami. I nie dopuszcza do siebie myśli, że skoro nie może samemu przezwyciężyć kłopotów, to może warto skorzystać z pomocy. To błąd, bo ona nie wymaga wielu poświęceń, nie jest też dla osoby korzystającej z pomocy ani trudna ani krępująca. Tą pomocą mogą być konsultacje antystresowe i sesje relaksacyjne, które pozwalają na opanowanie szeregu technik i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Warto również skorzystać z terapii z nurtu body work i masaży relaksacyjnych redukujących i zapobiegających niekorzystnym następstwom długotrwałego stresu.

- Sesje te są dobrym sposobem na walkę z wypaleniem zawodowym, czy stresem w pracy, na problemy ze zdrowiem, zwłaszcza chronicznych dolegliwości które związane są ze stresem, a także prewencyjnie – w sytuacji gdy dana osoba ma dużo obowiązków w pracy, szkole, domu, lub jest w trakcie ważnych zmian, takich, jak ślub, zmiana pracy, przeprowadzka i nie zawsze umie psychicznie udźwignąć ten ciężar – mówi Joanna Nogaj, psycholog, specjalista nurtu wellness, z Ukojenia- Centrum Dobrego Samopoczucia. – Dają odprężenie, wyciszenie, poprawiają nastrój, doładowują energetycznie, jak również przyczyniają się do zwiększenia kreatywności, koncentracji i skutecznego działania. Odpowiednio dobrane i przeprowadzone zabiegi lub sesje, poprawiają odporności organizmu i zapobiegają chorobom związanym ze stresem. Szczególną wartością dla osoby korzystającej z takiej sesji, jest to, że nie poddaje się ona jej biernie, lecz uczestnicząc, uczy się technik relaksacji przydatnych w życiu osobistym i zawodowym, i poznaje sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami: z lękiem, złością, smutkiem, czy wręcz apatią. Podczas spotkań wykorzystuję też techniki mindfulness (zwanej po polsku uważnością), takie jak skanowanie ciała czy medytacje oddechem. Mindfulness jest obecnie najbardziej popularną i naukowo przebadaną skuteczną metodą redukcji stresu, pomagającą także osobom po zawałach czy w depresji.

Sesje IMBW Body Work to relaksacyjno-lecznicza metoda, opartą na masażu i elementach pracy z ciałem. Wstępna relaksacja polega na zastosowaniu samego dotyku, później już na masażu i pracy z tkankami miękkimi, również w fazie ruchu i w synchronizacji z oddechem. Metoda ta bazuje przede wszystkim na aspekcie profilaktycznym i relaksacji, jest też dopasowana do potrzeb danej osoby, będąc masażem ogólnym, lub tylko częściowym. Jeśli sytuacja tego wymaga także prowadzonym opcjonalnie przez ubranie, na stole do masażu lub na wygodnej macie.

- Integracyjny Masaż Body Work zmniejsza skutki długotrwałego, silnego stresu, napięcia, zmiany w tkankach miękkich, dyskomfort, domniemane przykurcze, także ból pochodzenia psychosomatycznego – komentuje Piotr Szczotka - dyplomowany masażysta nurtu bodywork, promotor zdrowia z Ukojenia- Centrum Dobrego Samopoczucia, autor wielu artykułów i książek, gość na konferencjach i w telewizji. – Sesja IMBW sprzyja także w trudniejszych sytuacjach: akceptacji samego siebie, przełamaniu awersji do dotyku, traumy, częstych napięć. Dlatego korzystają z niego zwłaszcza osoby zapracowane, a coraz częściej - także aktywni seniorzy!

Masaż nie jest tu także typowym masowaniem kojarzonym z wykorzystaniem siły nacisku – to jakby – jak napisała jedna z uczestniczek sesji, 62-letnia pacjentka – „(…) Mam wrażenie, jakby ktoś za pomocą subtelnych ucisków, pracy w okolicach stawów, pokazywał mi nowe kierunki w których mogę pójść. Nie tyle moje własne ograniczenia, ale tam gdzie mogę dalej sięgnąć. Mam spokój, przekonanie że można więcej. Wiem jakie są moje możliwości i na nowo poczułam przestrzeń. Jestem bezpieczna”.

- Podstawą w tego rodzaju metodach jest szacunek do ludzkiego ciała bez względu jak istotną część stanowi ono dla świadomości człowieka; pracujemy na tyle, na ile jesteś gotowy, głęboko i miękko, warstwowo i bezboleśnie. Opracowanie jest oparte na zachodnim podejściu do medycyny i współczesnej wiedzy na temat oddziaływania stresu. W takiej sesji nie ma miejsca na „mechaniczne traktowanie człowieka” nie ma schematu, ale jest konstrukcja, indywidualne podejście, empatia i konsekwencja – zapewnia Piotr Szczotka.

Opracowanie jest oparte na współczesnym podejściu do medycyny i wiedzy na temat oddziaływania stresu. W takiej sesji nie ma miejsca na „mechaniczne traktowanie człowieka” nie ma schematu, ale jest konstrukcja, indywidualne podejście, empatia i konsekwencja – zapewnia Piotr Szczotka.

- Podczas zabiegu wykonuje się także nieodczuwalne dla klienta testy napięcia skóry i mięśni – opowiada Piotr Szczotka. – To masaż bezbolesny, bardzo precyzyjny, wymagający sporo skupienia ze strony praktyka, ale dla osoby masowanej to relaks i profilaktyka z wspomnianym już pośrednim efektem liftingu. Dodam, że z programu Twarz Emocjonalna korzystają anonimowo osoby znane zarówno z mediów, nieco już zmęczone inwazyjnymi metodami. Cieszy się on przede wszystkim powodzeniem jako szybki, doraźny, a zarazem zupełnie naturalny środek powodujący efekt wypoczętej, naturalnej, odmłodzonej twarzy. Pacjenci cenią sobie możliwość zmniejszenia napięcia i bólu pochodzenia psychosomatycznego, wywoływanych pracą w wymuszonej pozycji oraz wymagającą silnego skupienia. Warto wspomnieć, iż ten program jest uzupełnieniem zabiegów lekarskich stosowanych w problemach zdrowotno-estetycznych. Bardzo pomocny przy zwłóknieniach, drobnych bliznach czy problemach z napięciem skóry.

Gamę masaży profilaktyczno - relaksacyjnych, z jakich warto skorzystać, uzupełnia masaż stóp i łydek. Pomaga on w uwolnieniu napięcia z okolic łydek i stóp (zwłaszcza po wielogodzinnym przebywaniu w nieodpowiednim obuwiu, podróżach), ma działanie profilaktyczno-lecznicze w problemach krążeniowych i limfatycznych, reumatycznych.

- Za pomocą masażu i pracy z tkankami miękkimi zmniejszamy początkowe zwłóknienia, stwardnienia, dotykamy obszarów silnie reagujących w sytuacjach stresowych, zwłaszcza jeśli nie możemy od razu odreagować. Zwykle rzadko kojarzymy stopy i łydki ze stresem – podkreśla Piotr Szczotka. - W dużej mierze skupiamy się na pracy w okolicy pięty i ścięgna Achillesa, co zapobiega wielu drobnym urazom tej okolicy zwłaszcza u tzw. „Weekendowych Wojowników”, tzn. 5 dni bez aktywności a w weekend chcących wszystko nadrobić. Ciekawostką jest to, że wymienione zabiegi można z powodzeniem wykonywać nie tylko w gabinetach, ale też mobilnie: przy wcześniejszej konsultacji, także na terenie firmy, podczas projektów, konferencji, targów. Nie należą do wyjątków sesje wykonywane w przestrzeni!

Szefowie firm mogą tym samym pozytywnie zaskoczyć swoich pracowników lub gości! Zamiast zapraszać ich na kolejną, nie do końca przemyślaną kolację, mogą dostarczyć im o wiele więcej pozytywnych wrażeń, pomagając przy tym zdrowotnie! Takie miłe zaskoczenia dla firm realizuję od prawie 20 lat – komentuje z uśmiechem Piotr Szczotka.

Skutecznie walczmy ze stresem
Pierwsze spotkanie w ramach konsultacji antystresowej polega na analizie stresu i jego głównych przyczyn oraz na poznaniu stylu życia i potrzeb osoby badanej. Następnie ustalony zostanie program na kolejne spotkania. A te zawierać będą metody relaksacji, nauki radzenia sobie z emocjami, osiągania celów z wykorzystaniem technik takich jak: mindfulness /uważność (MBST i MBCT), NVC (porozumienie bez przemocy), praca z oddechem, wizualizacje oraz psychologia poznawcza czy NLP. W sesji wykorzystane mogą być również techniki pracy z ciałem, masażu i automasażu oraz aromaterapia. Specjaliści zalecają 5-10 sesji z częstotliwością raz w tygodniu, a później zachęcają do spotkań raz lub dwa razy w miesiącu.

Ukojenie Wellness:
www.ukojenie.com
Ul. Piękna 4, Poznań
Tel. 517 304 312,
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski