Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszła Magdalena Abakanowicz. Wielka dama polskiej sztuki

Marek Zaradniak
Odeszła Magdalena Abakanowicz. Wielka dama polskiej sztuki
Odeszła Magdalena Abakanowicz. Wielka dama polskiej sztuki Paweł Relikowski
W piątek w wieku 86 lat zmarła światowej sławy rzeżbiarka Magdalena Abakanowicz. Przez wiele lat związana była z Poznaniem.

Na poznańskiej Cytadeli stoją "Nierozpoznani" -112 monumentalnych wysokich na ponad 2 metry figur. Były największą plenerową realizacją Magdaleny Abakanowicz. Artystka wykonała je z okazji 750-lecia lokacji Poznania.
Niestety ta wybitna rzeźbiarka, przez wiele lat związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu już ich nie zobaczy. Odeszła w piątek mając 86 lat.

"Nierozpoznanych" zamontowano i odsłonięto w roku 2002. Inicjatorem ich powstania był nieżyjący już prof. Jarosław Maszewski, a mecenasem Fundacja Vox Artis. Figury wykonano w Odlewni Żeliwa w Śremie w latach 2001-2002 przy współpracy profesor Anny Goebel, Tomasza Piątkowskiego i Ryszarda Cubala. 11 kwietnia 2011 roku „Nierozpoznani” stali się miejscem prowokacji grupy artystycznej The Krasnals. Przy zespole rzeźb członkowie grupy postawili czarny przysadzisty , porowaty krzyż wysokości postaci. Happening był artystycznym głosem w tak zwanej „wojnie o Krzyż Smoleński”.
Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach. W 1954 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, a później także Państwową  Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie. Jej specjalnością stały się duże figuralne kompozycje przestrzenne tworzone w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem kamieni, drewna i brązu. Od jej nazwiska nazywamy je abakanami.

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz nie żyje. To ona stworzyła "Nierozpozn...

W latach 1965 - 90 Magdalena Abakanowicz prowadziła zajęcia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 1979 była profesorem tej uczelni. W 1984 roku była profesorem wizytującym University of California . Od roku 2006 była członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Prace Magdaleny Abakanowicz w Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsze abakany powstały w latach 60. Rzeźby tworzone z tkanin zrewolucjonizowały dotychczasowe spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywały z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza. Spełniały też funkcje praktyczna jako próba dostosowania monumentalnej rzeźby do warunków lokalowych. Takie prace można było łatwiej magazynować. W roku 1962 na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo co stało się początkiem jej światowej kariery. Jej prace oglądać możemy m.in. w Muzeum Bellerive w Zurichu, na Uniwerstecie Princeton w USA i w Museum of Modern Art w Pusan w Korei Południowej, ale takze na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Znajduje się tam jej „5 Figur” powstałych w roku 2005.
Dodajmy, że w młodości artystka uprawiała lekkoatletykę. Była trzykrotną medalistką Polski w biegach sztafetowych.

Krytyk sztuki i animator kultury Wojciech Makowiecki tak wspomina Magdalenę Abakanowicz: Magdalenę Abakanowicz wspominam jako wybitną artystkę, piękną kobietę, ale i świetnego pedagoga. Pozostawiła po sobie liczne grono uczniów, którzy podobnie jak ona reprezentują lub reprezentowali Polskę w dziedzinie tkaniny rzeźby w świecie. Wymieńmy Urszulę Plewkę-Schmidt, Andrzeja Banachowicza czy Annę Bednarczuk. Magdalena Abakanowicz na poznańskiej uczelni plastycznej zjawiła się w 1965 roku po sukcesie w Sao Paulo. Do prowadzenia pracowni zaprosił ją ówczesny rektor profesor Stanisław Teiserre. Na uczelni działałą do roku 1990. Jej związki z Poznaniem były bardzo liczne i wydajne. Z okazji 750-lecia lokacji miasta stworzyła cykl „Niepokonani”. Przy jego realizacji pomagała jej organizacyjnie dzisiejsza szefowa CK Zamek Anna Hryniewiecka. Magdalena Abakanowicz potrafiła do niej późno w nocy dzwonić i pytać o przebieg realizacji. Ona była wielką damą polskiej sztuki cenioną na całym świecie. Jej prace osiągały wysokie ceny. Współpracowała m.in. z galerią Marlboro w Nowym Jorku, która zorganizowała jej wystawę w tamtejszym Museum Of Modern Art.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski