Odeszła profesor Irena Obuchowska. Wspomnienie

  Odeszła profesor Irena Obuchowska. Wspomnienie

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po długiej i ciężkiej chorobie w niedzielę zmarła w Poznaniu profesor Irena Obuchowska, psycholog i pedagog
  Panią profesor wszyscy zapamiętają jako osobę ogromnie życzliwą. Zawsze chętnie pomagała, służyła radą i pomocą - wspomina jej uczeń prof. dr hab. Andrzej

  Panią profesor wszyscy zapamiętają jako osobę ogromnie życzliwą. Zawsze chętnie pomagała, służyła radą i pomocą - wspomina jej uczeń prof. dr hab. Andrzej Twardowski ©Archiwum

  W niedzielę w wieku 84 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarła profesor Irena Obuchowska, uczona, która przez całe życie związana była z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a przez wiele lat współpracowała z „Głosem Wielkopolskim”. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12.30 na cmentarzu junikowskim.

  Z wykształcenia była psychologiem, ale z zamiłowania zajmowała się pedagogiką. W roku 1966 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii, a w roku 1975 stopień doktora habilitowanego. W 1990 roku otrzymała tytuł profesora psychologii, a w 1993 r. stanowisko profesora zwyczajnego. Należała do ludzi, którzy urzeczywistniają ideę Janusza Korczaka: „Nie należy zostawić świata takim, jakim się go zastało”.

  W 1974 roku profesor Irena Obuchowska utworzyła od podstaw jeden z pierwszych w Polsce kierunek studiów - pedagogikę specjalną. Kierowała nim nieprzerwanie do roku 1994. W połowie lat 70. ubiegłego wieku zapoczątkowała systematyczną współpracę między UAM, a wieloma znaczącymi uczelniami zagranicznymi, przodującymi w dziedzinie pedagogiki specjalnej - między innymi w: Heidelbergu, Moguncji, Kolonii, Halle, Berlinie i Magdeburgu, a także na Uniwersytecie Stanu Georgia w USA.

  Zobacz też: Zmarła prof. Irena Obuchowska

  Była autorką 193 prac naukowych, w tym pięciu książek i oraz 160 artykułów. Ponadto napisała siedem książek i ponad 400 felietonów popularnonaukowych. Wiele z nich ukazało się w „Głosie Wielkopolskim”. Pisane piękną polszczyzną omawiały w przystępny sposób nieraz trudne i zagmatwane zagadnienia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo