Odeszła profesor Mirosława Bobrowska

  Odeszła profesor Mirosława Bobrowska

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W poniedziałek w wieku 85 lat zmarła profesor Mirosława Bobrowska, nauczycielka, choreograf i reżyser, związana z muzyką i folklorem
  Mirosława Bobrowska była osobą niezwykle otwartą, ciepłą i życzliwą. Angażowała się w wiele działań na rzecz muzyki.

  Mirosława Bobrowska była osobą niezwykle otwartą, ciepłą i życzliwą. Angażowała się w wiele działań na rzecz muzyki. ©Archiwum zespołu Wielkopolanie

  Znał ją chyba każdy kto w Wielkopolsce zajmował się folklorem i edukacją muzyczną, kto tańczył w zespołach folklorystycznych.
  Mirosława Bobrowska urodziła się w Ostrówku koło Pułtuska, ale niemal całe swe dorosłe życie spędziła w Poznaniu. Tu przyjechała na studia. Ukończyła Akademię Ekonomiczną, ale i studia etnograficzne na UAM, studium choreograficzne i kursy reżyserskie, a także wyższy kurs tech-niczno-pedagogiczny.
  Najpierw działała jako kierownik zajęć pozalekcyjnych i w 1968 roku założyła klub Pro Sinfonika przy Zespołe Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Potem, do przejścia na emeryturę była starszym wizytatorem do spraw kultury dzieci i młodzieży oraz wychowania pozalekcyjnego w poznańskim Kuratorium.
  W 1976 roku została ekspertem Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw folkloru tanecznego, a w 1978 roku ekspertem polskiej sekcji CIOFF. Zespoły artystyczne, które prowadziła i widowiska przez nią przygotowywane były wielokrotnie nagradzane.
  W 1990 za wybitne osiągnięcia dla pielęgnacji kultury ludowej uhonorowano ją Nagrodą i Medalem Oskara Kolberga.

  m.zaradniak@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo