Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszła profesor Mirosława Bobrowska

Marek Zaradniak
Mirosława Bobrowska była osobą niezwykle otwartą, ciepłą i życzliwą. Angażowała się w wiele działań na rzecz muzyki.
Mirosława Bobrowska była osobą niezwykle otwartą, ciepłą i życzliwą. Angażowała się w wiele działań na rzecz muzyki. Archiwum zespołu Wielkopolanie
W poniedziałek w wieku 85 lat zmarła profesor Mirosława Bobrowska, nauczycielka, choreograf i reżyser, związana z muzyką i folklorem

Znał ją chyba każdy kto w Wielkopolsce zajmował się folklorem i edukacją muzyczną, kto tańczył w zespołach folklorystycznych.
Mirosława Bobrowska urodziła się w Ostrówku koło Pułtuska, ale niemal całe swe dorosłe życie spędziła w Poznaniu. Tu przyjechała na studia. Ukończyła Akademię Ekonomiczną, ale i studia etnograficzne na UAM, studium choreograficzne i kursy reżyserskie, a także wyższy kurs tech-niczno-pedagogiczny.
Najpierw działała jako kierownik zajęć pozalekcyjnych i w 1968 roku założyła klub Pro Sinfonika przy Zespołe Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Potem, do przejścia na emeryturę była starszym wizytatorem do spraw kultury dzieci i młodzieży oraz wychowania pozalekcyjnego w poznańskim Kuratorium. W 1976 roku została ekspertem Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw folkloru tanecznego, a w 1978 roku ekspertem polskiej sekcji CIOFF. Zespoły artystyczne, które prowadziła i widowiska przez nią przygotowywane były wielokrotnie nagradzane.
W 1990 za wybitne osiągnięcia dla pielęgnacji kultury ludowej uhonorowano ją Nagrodą i Medalem Oskara Kolberga.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski