Odkryj uroki województwa lubuskiego z Autostradą Wielkopolską

Artykuł sponsorowany Autostrada Wielkopolska
Wielu marzy o wakacyjnej podróży do słonecznej Toskanii, krainy słynącej na całym świecie z wyśmienitych win. Czasem jednak warto rozejrzeć się bliżej, gdyż polskie winnice są na wyciągnięcie ręki. Autostrada Wielkopolska wraz z partnerami zachęca do podróży lubuskim szlakiem wina, który swym lokalnym urokiem wcale nie odbiega od włoskich wzgórz.

Podróż rozpoczyna się w Trzcielu, położonym nad rzeką Obrą niewielkim miasteczku, które może okazać się nie lada atrakcją dla kajakarzy. Spływ po zielonym dywanie roślin wodnych daje niepowtarzalne wrażenia. Ciekawostką dla miłośników historii będzie informacja, że Trzciel na mocy traktatu wersalskiego z 1920 roku został podzielony na dwie części: polską i niemiecką. Warto zapoznać się z historią Alberta Konopki, którego dom znalazł się po obu stronach granicy.

Kolejny przystanek na trasie to Cigacice, miejscowość położona nad rzeką Odrą. Ze znajdującej się tam Odrzańskiej Przystani Turystycznej można wybrać się na rejs galarem lub statkiem wycieczkowym. Turyści oprócz piękna natury, mogą podziwiać charakterystyczne dla trasy lokalne winnice. Co więcej, rejs można połączyć z wizytą w jednej z nich. A czy jest lepsze miejsce na degustację lokalnych produktów niż urokliwa winnica?

Skoro już jesteśmy przy winach, to koniecznie trzeba odwiedzić Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze. W tym miejscu dowiecie się wszystkiego na temat historii uprawy winorośli w rejonie zielonogórskim, ale także poznacie konkretne szczepy i rodzaje wina, które są z nich produkowane. Lubuskie Centrum Winiarstwa znajduje się przy ogromnej na skalę kraju, 35 hektarowej winnicy, która sprawi, że poczujecie się jak w Toskanii.

Kolejnym miejscem na naszym szlaku jest Zielona Góra nieodłącznie związana z polską kulturą winiarstwa, Świadczy o tym chociażby odbywające się tu co roku Winobranie - największe święto wina w Polsce. Jednak Zielona Góra to miasto z wieloma innymi atrakcjami turystycznymi. W samym sercu miasta można przespacerować się pięknym Parkiem Winnym oraz odwiedzić znajdującą się tam Palmiarnię, w której podziwiać można około 150 gatunków roślin. To również doskonałe miejsce na odpoczynek. W Palmiarni, oprócz egzotycznej roślinności, znajduje się urokliwa kawiarnia oraz restauracja.

Po krótkim odpoczynku warto udać się do Zatonia. Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy, w skład, którego wchodzą odnowiona oranżeria i zabezpieczone ruiny pałacu wybudowanego w XVII wieku przez Baltazara von Unruh oraz 52 hektarowy park. Odnowione ruiny pałacu po zmroku są efektownie podświetlone, tworząc piękne połączenie historii i współczesności. Kilka kilometrów dalej czeka prawdziwa gratka dla miłośników regionalnej kultury, czyli Muzeum Etnograficzne w Ochli. Można tu podziwiać 80 zabytkowych obiektów kultury ludowej z wyposażeniem z Dolnych Łużyc, Zachodniej Wielkopolski i Dolnego Śląska. Znajduje się tutaj także unikatowa, w pełni drewniana XVIII-wieczna wieża winiarska z Budachowa.

Miłośnicy militariów znajdą coś dla siebie w ostatnim punkcie naszej podróży – Drzonowie. Działa tutaj Lubuskie Muzeum Wojskowe. Jego zbiory liczą kilka tysięcy eksponatów, w tym dwie czołowe w skali kraju kolekcje: ciężkiego sprzętu wojskowego oraz lotnicza. Jeśli więc chcecie zobaczyć wyjątkowe czołgi, rakiety, armaty czy mundury i uzbrojenie z okresu II wojny światowej, koniecznie zajrzyjcie do Drzonowa.

Długość trasy wynosi 133 kilometry, a przewidywany czas zwiedzania to 14 godzin. Sugerujemy, jednak rozłożenie trasy na dwa dni, aby cieszyć się w pełni urokami szlaku winnego.

Partnerami merytorycznymi akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie” są Visit Zielona Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

Mapkę wraz z opisem trasy można pobrać tutaj oraz ze strony internetowej (https://www.autostrada-a2.pl/odkrywamy)

Dodaj ogłoszenie