Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają część zabytkowego Fortu VII w Poznaniu. Mnóstwo atrakcji dla zwiedzających!

WB
Prawa strona Fortu VII, która przez dziesiątki lat niszczała i była niedostępna dla zwiedzających, została już odnowiona. Na zwiedzających już niedługo będzie czekać sporo atrakcji!
Prawa strona Fortu VII, która przez dziesiątki lat niszczała i była niedostępna dla zwiedzających, została już odnowiona. Na zwiedzających już niedługo będzie czekać sporo atrakcji! materiały prasowe
Prawa strona Fortu VII w Poznaniu, która przez dziesiątki lat niszczała i była niedostępna dla zwiedzających, została już odnowiona. Na zwiedzających już niedługo będzie czekać sporo atrakcji!

Już w czerwcu podsumujemy zakończenie I etapu prac renowacyjnych w Forcie VII w Poznaniu, w którym znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan – informuje Karolina Brzezicka z biura prasowego Fortu VII.

Dzięki pozyskaniu funduszy europejskich pochodzących z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”, a także finansowemu zaangażowaniu Miasta Poznania, będziemy mogli pokazać odnowioną prawą stronę Fortu VII, która przez dziesiątki lat niszczała i była niedostępna dla zwiedzających - dodaje.

Warto wspomnieć, że to także istotny fragment obozu koncentracyjnego KL Posen, utworzonego przez Niemców.

Nowa trasa zostanie podzielona na dwa odcinki: skrócony i rozszerzony. Pierwszy fragment obejmie głównie przestrzenie Fortu VII, prezentując podstawowe informacje o historii, budowie i działaniu Twierdzy Poznań ze szczególnym uwzględnieniem Fortu VII – podkreśla Brzezicka.

Na nowej ścieżce zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. most, część podwalni czy schron pogotowia.

O militarnym przeznaczeniu fortu dowiedzą się w pomieszczeniu do przygotowywania amunicji, remizach artyleryjskich (w których zostanie zaprezentowany sprzęt bojowy z XIX i XX wieku) oraz w prochowni. Dalej ścieżka poprowadzi przez pomieszczenia, w których pojawią się informacje o systemach obronnych Fortu VII. Odwiedzający będą mogli też zobaczyć kaponierę barkową z replikami wyposażenia bojowego, fosę forteczną oraz kaponierę czołową z prezentacją replik działek rewolwerowych na lawetach kazamatowych i repliki reflektorów do oświetlania fosy. Zwiedzanie ścieżki zostanie wzbogacone przewodnikiem w formie audioguide lub aplikacji na smartfony – kontynuuje Brzezicka.

Efekt tych prac już został doceniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który wyróżnił renowację Fortu VII w konkursie Zabytek Zadbany 2021 w kategorii „utrwalenie i rewaloryzacja substancji zabytkowej”.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski