Odsłonięto pomnik ofiar zbrodni w lasach pod Gądkami...

  Odsłonięto pomnik ofiar zbrodni w lasach pod Gądkami [ZDJĘCIA]

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Odsłonięto pomnik ofiar zbrodni w lasach pod Gądkami [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak

  W obecności kilkuset osób w lesie pod Gądkami odsłonięto pomnik poświęcony więźniom politycznym okresu stalinowskiego, których w okresie powojennym zamordowano metodą katyńską i potajemnie pochowano.
  - Każdy człowiek zasługuje na sprawiedliwy wyrok i godny pochówek. Te osoby zostały pozbawione tych praw - powiedział o zamordowanych w gądeckich lasach dr inż. Mieczysław Kasprzyk, szef Nadleśnictwa Babki, które zorganizowało uroczystość.

  Podkreślając, że ofiary zbrodni nie mogą zostać zapomniane wzruszająco przemówił fundator pomnika, Adam Smorawiński, którego dwaj koledzy harcerze zostali zabici w w okresie stalinowskim.

  Głos łamał się również aktorowi Mieczysławowi Hryniewiczowi, który odczytał fragmenty wstrząsających wspomnień naocznego świadka wykonywanych metodą katyńską egzekucji - kapelana więziennego ks. Hieronima Lewandowskiego.

  Wczorajsza uroczystość odbyła się w rocznicę zabicia podGądkami Władysława Rachela, sołtysa skazanego na śmierć za przenocowanie partyzantów. Pomnik odsłoniły rodziny ofiar - Melania Pacholska (córka Rachela) i Danuta Milkiewicz, bratanica Jana Jodzisa, akowca z Wileńszczyzny.

  Wartę przy pomniku pełnili harcerze z Kórnika, żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WSGO „Warta” z Gostynia.

  Cześć zamordowanym oddał m.in. Zenon Wechmann, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, którego członkowie w latach 90. próbowali pomóc w odnalezieniu miejsc pochówku ofiar zbrodni.

  Stworzenie miejsca pamięci to wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Babki i naszej redakcji. Autorem monumentu jest Roman Kosmala.

  Pomnik znajduje się w pobliżu drogi krajowej S11 (zjazd w Borówcu) przy drodze leśnej do Dziećmierowa. Nadleśnictwo umieściło przy pomniku tablicę informacyjną oraz zadaszone miejsce do odpoczynku.

  Szczegóły dotyczące przebiegu uroczystości w opisach zdjęć.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo