Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto tablicę upamiętniającą dr. Józefa Granatowicza – założyciela Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
24 listopada odsłonięto tablicę w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei upamiętniającą doktora Granatowicza. Tego samego dnia została otwarta również wystawa plenerowa Wspólna sprawa’44 – Wielkopolanie w powstaniu warszawskim.
24 listopada odsłonięto tablicę w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei upamiętniającą doktora Granatowicza. Tego samego dnia została otwarta również wystawa plenerowa Wspólna sprawa’44 – Wielkopolanie w powstaniu warszawskim. Waldemar Wylegalski
24 listopada odsłonięto tablicę w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei upamiętniającą doktora Granatowicza. Tego samego dnia została otwarta również wystawa plenerowa Wspólna sprawa’44 – Wielkopolanie w powstaniu warszawskim.

Józef Granatowicz był założycielem i pierwszym dyrektorem Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Ponadto zasłużył się również w walce o ojczyznę, był bowiem żołnierzem Błękitnej Armii i ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Co więcej, jako lekarz wziął udział także w wydarzeniach związanych z wrześniem 1939 roku, powstaniem warszawskim i Poznańskim Czerwcem 1956 roku.

24 listopada, w 43. rocznicę śmierci dr. Granatowicza, Fundacja Kochania Poznania oraz Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu przygotowali uroczystości związane z odsłonięciem upamiętniającej dr. Granatowicza tablicy i otwarciem wystawy poświęconej Wielkopolanom w powstaniu warszawskim.

- Wspólna sprawa’44 Wielkopolanie w powstaniu warszawskim to cykliczny projekt organizowany przez Fundację Kochania Poznania, której celem jest przypomnienie, że powstanie warszawskie było miejską insurekcją z nazwy i lokalizacji, ale w istocie było ogólnonarodowym zrywem ku wolności, w którym walczyli Polacy ze wszystkich krańców Rzeczpospolitej, a szczególnie Wielkopolanie. O doktorze Józefie Granatowiczu i tych, którzy walczyli oraz nieśli pomoc walczącym w powstaniu warszawskim, przypomni wystawa plenerowa zorganizowana przed Szpitalem Miejskim im. Franciszka Raszei

– informują organizatorzy.

Przypomnijmy, że w Poznaniu postać dr. Granatowicza została upamiętniona już w 2018 roku, kiedy to otwarto skwer jego imienia u zbiegu ulic Poznańskiej i Jeżyckiej.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski