Odszedł dr Antoni Wójcicki, nauczyciel i kombatant

  Odszedł dr Antoni Wójcicki, nauczyciel i kombatant

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Antoni Wójcicki, drugi od lewej zmarł w wieku 93 lat.

  Antoni Wójcicki, drugi od lewej zmarł w wieku 93 lat. ©UMP

  W poniedziałek, w wieku 93 lat, zmarł dr Antoni Wójcicki, długoletni dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
  Antoni Wójcicki, drugi od lewej zmarł w wieku 93 lat.

  Antoni Wójcicki, drugi od lewej zmarł w wieku 93 lat. ©UMP

  Był cenionym i lubianym pedagogiem, historykiem, kombatantem. Urodził się 18 listopada 1923 roku w Józefowie pod Warszawą. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej, w której uczyli jego rodzice. W 1936 roku rozpoczął naukę w szkole średniej.
  Jako harcerz uczestniczył w wojnie obronnej roku 1939. Potem włączył się do prowadzonego przez rodziców tajnego nauczania. W 1940 roku razem z kolegą próbował przedostać się do Francji. Niestety, nie udało się.
  Wstąpił do Armii Krajowej i ukończył podchorążówkę. Najpierw był w oddziale Argila, a następnie w ramach akcji „Burza” w oddziale Orzecha. Uczestniczył w walkach pod Zofiopolem. Prowadził też pertraktacje, nakłaniając niemiecki oddział do złożenia broni.
  Z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej jego oddział rozwiązano, w obawie przed aresztowaniami. Trafił do Lublina, skąd w wyniku mobilizacji został skierowany do Oficerskiej Szkoły Saperów w Przemyślu. Po wojnie IV Brygadę Saperów, w której służył, przeniesiono z Wrocławia do Poznania.
  Jeszcze w wojsku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1952 roku obronił pracę doktorską na temat Kraju Warty napisaną pod kierunkiem profesora Janusza Pajewskiego. Jeszcze podczas studiów był asystentem profesora Władysława Kowale-nki. Po jego wyjeździe na Wybrzeże, Antoni Wójcicki związał się z wielkopolskim szkolnictwem. Został dyrektorem Technikum Chemicznego.
  Natomiast 1 września 1964 został dyrektorem XI Liceum Ogólnokształcącego i funkcję tę pełnił przez 20 lat. W tym czasie maturę zdało tam 2000 uczniów.
  Gdy w 1968 roku powstał Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, szybko się nim związał. To właśnie w XI LO odbyło się pierwsze klubowe spotkanie, którego gościem był bułgarski skrzypek Minczo Minczew.
  Wiele czasu Antoni Wójcicki poświęcał działalności w Towarzystwie Łączności z Polonią. Działając, wydał zbiór „Polskie pieśni i piosenki”. Widział w#tym jedną z form łączności emigracji z krajem.
  Dodajmy też, że Antoni Wójcicki był także autorem podręcznika „Historia Polski” część 1 do#roku 1815, część 2 do roku 1945 .
  Odszedł niezwykły człowiek, który na zawsze pozostanie w#pamięci tych, którzy go znali.


  m.zaradniak@glos.com
  Fot. ump

  Antoni Wójcicki zmarł w wieku 93 lat

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dr Antoni Wójcicki

  Tom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Był dyrektorem XI LO im. Georgii Dymitrowa. Wart swojego patrona. Leń - lekcji nie prowadził, kazał przygotowywać referaty uczniom. Taka mądrość komunistyczna: uczniowie uczą uczniów. Jego...rozwiń całość

  Był dyrektorem XI LO im. Georgii Dymitrowa. Wart swojego patrona. Leń - lekcji nie prowadził, kazał przygotowywać referaty uczniom. Taka mądrość komunistyczna: uczniowie uczą uczniów. Jego zastępczyni przychodziła na drugą połowę lekcji, bo podczas pierwszej siedziała w papierach. Warunkiem dopuszczenia do matury był udział w pochodzie pierwszomajowym. Legitymacji nie widziałem, ale bardzo bym się zdziwił, gdyby nie był członkiem PZPR. Ciszej nad tą trumną.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dr Antoni Wójcicki

  Zdzisław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wyróżniał się złośliwością i pogardą wobec uczniów. Terror był jego stałą metodą nauczania.
  Tego się nie zapomina . Był najgorszym nauczycielem we wspaniałej szkole jaką było Technikum Chemiczne...rozwiń całość

  Wyróżniał się złośliwością i pogardą wobec uczniów. Terror był jego stałą metodą nauczania.
  Tego się nie zapomina . Był najgorszym nauczycielem we wspaniałej szkole jaką było Technikum Chemiczne na ul. Stalingradzkiej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo