Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł profesor Zbigniew Wielgosz

Marek Zaradniak
Profesor Zbigniew Wielgosz zmarł w wieku 86 lat.
Profesor Zbigniew Wielgosz zmarł w wieku 86 lat. Archiwum
W wieku 86 lat w niedzielę zmarł profesor Zbigniew Wielgosz, historyk, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

W niedzielę w wieku 86 lat zmarł w Poznaniu wybitny polski historyk profesor Zbigniew Wielgosz. Zawodowo związany był z UAMPracował na Wydziale Historycznym tej uczelni, ale historia, a szczególnie okres średniowiecza, była nie tylko pasją, lecz także rodzinną tradycją.

Przedmiotem jego badań były m.in. osadnictwo pogranicza wielkopolsko-zachodniopomorskiego do połowy XII wieku, historia społeczno-kulturalna miast wielkopolskich i historia historiografii dawnej i nowożytnej, a także wielka własność cysterska pogranicza Śląska i Wielkopolski.

Zbigniew Wielgosz urodził się 25 grudnia 1929 roku w Kobylnikach koło Poznania. Podczas II wojny światowej pracował fizycznie. Historię na UAM studiował w latach 1951-53, a jego mistrzami byli profesorowie Kazimierz Tymieniecki, Gerard Labuda i Henryk Łowmiański. Pracę doktorską obronił w roku 1960, habilitował się w roku 1976, a tytuł profesora otrzymał w roku 1991.

W latach 1980-1990 był wicedyrektorem Instytutu Historii UAM. Od roku 1996 kierował Zakładem Historii Średniowiecznej na UAM. Był autorem około 100 prac naukowych, wypromował liczną grupę magistrów i doktorów. Był redaktorem czasopism naukowych i członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym członkiem Komisji Historii Miast Polskiej Akademii Nauk, a także przewodniczącym Okręgowego Komitetu Olimpiad Historycznych.

Szczególnie bliska była mu Ziemia Kościańska. Był wybitnym znawcą dziejów klasztoru Benedyktynów w Lubiniu , redagował „Zeszyty Lubińskie”. Był także m.in. współautorem książki „Kościan - zarys dziejów”. W wolnych chwilach profesor Zbigniew Wielgosz cenił sobie m.in. wypoczynek na wsi. Ważne dla niego były m.in. systematyczność i pracowitość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski