Odszedł profesor Zbigniew Wielgosz

  Odszedł profesor Zbigniew Wielgosz

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W wieku 86 lat w niedzielę zmarł profesor Zbigniew Wielgosz, historyk, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.
  Profesor Zbigniew Wielgosz zmarł w wieku 86 lat.

  Profesor Zbigniew Wielgosz zmarł w wieku 86 lat. ©Archiwum

  W niedzielę w wieku 86 lat zmarł w Poznaniu wybitny polski historyk profesor Zbigniew Wielgosz. Zawodowo związany był z UAMPracował na Wydziale Historycznym tej uczelni, ale historia, a szczególnie okres średniowiecza, była nie tylko pasją, lecz także rodzinną tradycją.

  Przedmiotem jego badań były m.in. osadnictwo pogranicza wielkopolsko-zachodniopomorskiego do połowy XII wieku, historia społeczno-kulturalna miast wielkopolskich i historia historiografii dawnej i nowożytnej, a także wielka własność cysterska pogranicza Śląska i Wielkopolski.

  Zbigniew Wielgosz urodził się 25 grudnia 1929 roku w Kobylnikach koło Poznania. Podczas II wojny światowej pracował fizycznie.
  Historię na UAM studiował w latach 1951-53, a jego mistrzami byli profesorowie Kazimierz Tymieniecki, Gerard Labuda i Henryk Łowmiański. Pracę doktorską obronił w roku 1960, habilitował się w roku 1976, a tytuł profesora otrzymał w roku 1991.

  W latach 1980-1990 był wicedyrektorem Instytutu Historii UAM. Od roku 1996 kierował Zakładem Historii Średniowiecznej na UAM. Był autorem około 100 prac naukowych, wypromował liczną grupę magistrów i doktorów. Był redaktorem czasopism naukowych i członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym członkiem Komisji Historii Miast Polskiej Akademii Nauk, a także przewodniczącym Okręgowego Komitetu Olimpiad Historycznych.

  Szczególnie bliska była mu Ziemia Kościańska. Był wybitnym znawcą dziejów klasztoru Benedyktynów w Lubiniu , redagował „Zeszyty Lubińskie”. Był także m.in. współautorem książki „Kościan - zarys dziejów”. W wolnych chwilach profesor Zbigniew Wielgosz cenił sobie m.in. wypoczynek na wsi. Ważne dla niego były m.in. systematyczność i pracowitość.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo