Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan! Przyznał je prezydent Andrzej Duda

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Adam Jastrzębowski
Krystyna Mikołajewska, Bogdan Tadeusz Ciszak, Jacek Oleksyn, Grzegorz Jerzy Kmita i Henryk Kołodziej zostali otrzymali odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystość odbyła się 28 października w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Bez wątpienia każda z odznaczonych osób w wyjątkowy sposób przyczynia się do rozwoju naszego społeczeństwa.

Te odznaczenia trafiły do Wielkopolan

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski został odznaczony Bogdan Tadeusz Ciszak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność w ZPM H. Cegielski Poznań w latach 1981-1989, internowany w stanie wojennym od 13.12.1981 do 9.12.1982, inicjator budowy pomnika Czerwca'56.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski otrzymała Krystyna Mikołajewska, która prowadziła aktywną działalność w ramach Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu. Od 1 czerwca 1981 roku pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Komisji. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuowała działalność opozycyjną do 1989 r. W tym okresie zajmowała się kolportażem ulotek i prasy bezdebitowej prasy oraz organizowała w swoim mieszkaniu spotkania działaczy „Solidarności". 21 sierpnia 1988 roku funkcjonariusze SB dokonali przeszukania mieszkania Krystyny Mikołajewskiej w związku z podejrzeniem o przechowywanie nielegalnych czasopism.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski otrzymał Jacek Oleksyn. Był aktywnym działaczem i wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" przy Instytucie Dendrologii PAN. 14 grudnia 1981 r. wraz z przewodniczącym Zbigniewem Steckim w czasie zebrania przeprowadził głosowanie w sprawie podjęcia akcji protestacyjnej przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W związku z tym został tymczasowo aresztowany dnia 18 grudnia 1981 r., a Prokuratura Wojewódzka w Poznaniu wszczęła przeciwko niemu śledztwo. Założono również sprawę operacyjnego rozpracowania kryptonim „Cis", w ramach której kontrolowano działaczy „Solidarności" w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. Sąd Wojewódzki w Poznaniu w trybie doraźnym dnia 30 grudnia 1981 r. skazał Jacka Oleksyna na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Tego samego dnia Jacek Oleksyn został zwolniony z tymczasowego aresztowania. W okresie od 10 lutego 1982 r. do 10 lutego 1984 r. był objęty zakazem wyjazdów zagranicznych. W latach 1985-1987 zajmował się kolportażem pism podziemnych, w szczególności wydawnictw Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość" z którą współpracował.

Grzegorz Jerzy Kmita został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski. Działalność w Ruchu Wolność i Pokój rozpoczął w 1987 r. w Sosnowcu rozwieszając w tamtejszych liceach ulotki z żądaniem uwolnienia więźniów sumienia. Był z tego powodu kilkakrotnie przesłuchiwany przez SB, która groźbami pod adresem jego i jego rodziny próbowała go bezskutecznie pozyskać do współpracy.

W 1988 r. przeniósł się do Poznania, gdzie wraz z lokalną grupą uczestników Ruchu WiP i innymi organizacjami organizował demonstracje przeciwko planowanej budowie elektrowni jądrowej w Klempiczu, bojkot studium wojskowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz dwa okupacyjne strajki studenckie. Zajmował się dystrybucją nielegalnych publikacji politycznych i kulturalnych, za co był wielokrotnie zatrzymywany. Wraz z Robertem Prusem w listopadzie 1989 r. w porozumieniu z Solidarnością Polsko-Czechosłowacką, udał się do Brna, by zorganizować uliczny protest z żądaniem uwolnienia Petra Cibulki, więzionego tam za nielegalną działalność polityczną i wydawniczą.

Obaj zostali zatrzymani zaraz po przekroczeniu granicy i przewiezieni do aresztu w Ostravie. Zwolnieni w grudniu 1989 r. wskutek wybuchu „aksamitnej rewolucji". Na początku 1990 r. współorganizował okupację gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR, która zaowocowała przekazaniem budynku na potrzeby Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest współautorem - wraz z Ewą Chabros - albumu „Graffiti w PRL" wydanego w 2011 r. nakładem Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski odznaczony został Henryk Kołodziej były działacz NSZZ "Solidarność" od września 1980 roku. Współorganizator strajku okupacyjnego w dniach 27.08. -30.08.1980 r. Członek Komitetu Strajkowego, kierował strażą strajkową. Członek Komisji Wydziałowej oraz Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w ZSO Polam - Piła. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał aktywnie w strukturach podziemnych na terenie ZSO Polam.

Współorganizator pomocy materialnej przeznaczonej na pomoc dla rodzin osób internowanych i prześladowanych za przekonania. Kolportował ulotki, gazetki, literaturę niezależną głównie na terenie ZSO Polam - Piła. Uczestnik manifestacji w Pile w dniu 31.08.1982 roku w rocznicę porozumień sierpniowych. Inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Od 5 listopada 1982 roku do dnia 3 lutego 1983 roku internowany w jednostce wojskowej w Unieściu, co Instytut Pamięci Narodowej uznał za szczególną represję z powodów politycznych.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan! Przyznał je prezyde...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski