Ofensywa młodzieży w Płowdiw na ME w kajakarstwie

Julia Lis (z lewej) w parze z Karoliną Markiewicz wywalczyła srebrny medal ME w wyścigu na 1000 m Fot. Archiwum Polish Canoe Team
Piąte miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy i ofensywa młodzieży to dobre wieści z toru kajakowego w Płowdiw. Złe to natomiast słabsze niż oczekiwaliśmy lokaty naszych doświadczonych zawodników, czyli Vincenta Słomińskiego oraz Marty Walczykiewicz.

Z ośmiu krążków najcenniejszy zdobyli kanadyjkarze na 1000 m w składzie Głazunow, Kuleta, Barniak, Grzybowski (od pół roku nie reprezentuje już barw Posnanii). – Zwycięstwo tej czwórki nie jest niespodzianką, ale jej rozmiary już tak, bo nasi kanadyjkarze wyprzedzili rywali o pół łódki – stwierdził nowy trener kanadyjkarzy, Marek Ploch. Niespodzianką było natomiast dziewiąte miejsce dwójki Kamiński/Słomiński (Stomil Poznań) na 1000 m. – Ich rezultat jest dla mnie druzgocący i niezrozumiały – dodał Ploch. W Płowdiw nie zawiódł Tomasz Kaczor (Warta Poznań), zdobywając brąz w jedynce na 500 m.

Doskonale wypadły w Bułgarii kajakarki i to głównie niedawne juniorki. Dwa razy na podium stawała Katarzyna Kołodziejczyk z KTW Kalisz (srebro w czwórce i brąz w dwójce), a Julia Lis z AZS AWF Poznań, w duecie z Karoliną Markiewicz, wywalczyła srebro w biegu na 1000 m. – Jestem bardziej dumna z dziewczyn niż z siebie, bo kiedyś będzie można skończyć karierę i nie martwić się o następczynie – tłumaczyła Beata Mikołajczyk.

Wicemistrzyni olimpijska, Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) na dystansie 200 m zrewanżowała się Teresie Porteli i Linnei Stensils, z którymi przegrywała na PŚ, ale została wyprzedzona przez inne rywalki i zajęła dopiero piąte miejsce.