Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiara nożownika zmarła, bo lekarze szpitala Raszei w Poznaniu popełnili błąd i za późno udzielili pomocy? Jest wyrok w tej sprawie

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Lekarze ze szpitala Raszei w Poznaniu przyczynili się do śmierci pacjenta popełniając błąd w sztuce lekarskiej?
Lekarze ze szpitala Raszei w Poznaniu przyczynili się do śmierci pacjenta popełniając błąd w sztuce lekarskiej? Łukasz Gdak
19-letni Patryk G. zmarł po tym, jak został zaatakowany nożem, bo lekarze szpitala Raszei w Poznaniu za późno udzielili mu pomocy? Do takich wniosków doszła poznańska prokuratura, która oskarżyła dwóch chirurgów ze szpitala. W piątek poznański sąd wydał wyrok uniewinniając obu oskarżonych lekarzy, uznając, że zrobili wszystko, co mogli, by uratować ofiarę. Jednocześnie sąd zwracał uwagę na niewydolność polskiej służby zdrowia oraz jej złą organizację.

- Ta sprawa pokazuje, że lekarze i pacjenci są zakładnikami niewydolnego systemu zdrowia. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której lekarze będą odpowiadać za błędy systemu - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Adamiec.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz poznańskie szpitale?

    Od zaginięcia Ewy Tylman minęło już ponad pięć lat. 26-letnia mieszkania Poznania zaginęła w nocy z 22 na 23 listopada 2015 roku. Od tego czasu wiele się wydarzyło, lecz wiele jest też niewiadomych. Mieliśmy do czynienia z show, które organizował Krzysztof Rutkowski, brakiem dowodów ze strony prokuratury, zbyt szybkim zatrzymaniem Adama Z., najbardziej medialnym procesem w historii Poznania oraz... brakiem wyroku. Sprawdźcie, co można powiedzieć po pięciu latach o sprawie zaginięcia Ewy Tylman.Czytaj dalej --->

    Minęło pięć lat od zaginięcia Ewy Tylman. Co wiemy po tym cz...

    Tragedia na Jeżycach. Ofiara nożownika zmarła, bo lekarze popełnili błąd?

    Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy na początku lipca 2012 roku na ulicy Mickiewicza. 19-letni Patryk G. podczas szarpaniny został ugodzony nożem. Sprawcą okazał się Kamil P., który potem został złapany i oskarżony o zabójstwo.

    Sprawdź też:

    Z kolei Patryk G. został zawieziony przez świadków do szpitala miejskiego im. Raszei, gdzie znajdował się oddział chirurgii ogólnej. Było około godziny 2.30 w nocy. W szpitalu znajdował się wtedy Marcin S., lekarz rezydent, który był w trakcie specjalizacji z chirurgii. Z kolei dyżur pełnił Rafał Sz. który znajdował się w domu pod telefonem.

    Chociaż Rafał Sz. przyjechał do szpitala po tym, jak został poinformowany o sytuacji przez Marcina S., to nie zdecydował się na otwarcie klatki piersiowej i wykonanie torakotomii. Zamiast tego lekarze próbowali zorganizować transport 20-latkowi do innego szpitala.

    W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

    Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

    Obaj lekarze zostali oskarżeni o nieumyślne narażenie Patryka G. na utratę życia. Zdaniem śledczych zaniedbanie Marcina S. polegało na tym, że zbyt późno założył ofierze drenaż oraz zbyt późno powiadomił dyżurnego chirurga. Był nim Rafał Sz., drugi z oskarżonych. On z kolei miał popełnić błąd, bo, jak informuje prokuratura, "zaniechał otwarcia klatki piersiowej, co było niezbędne dla wdrożenia prawidłowego leczenia rany".

    Lekarze przed sądem. Odpowiadali za błąd w sztuce lekarskiej

    Proces obu lekarzy ruszył w lipcu 2015 roku. Obaj nie przyznali się do winy, ale złożyli wyjaśnienia. Z kolei w piątek sąd wydał wyrok, uniewinniając obu medyków.

    - Celem postępowania karnego jest wykrycie sprawcy przestępstwa i pociągnięcie go do odpowiedzialności. Jednocześnie sąd musi czuwać nad tym, by osoby niewinne nie poniosły odpowiedzialności - mówiła sędzia Adamiec.

    W Wielkopolsce nie brakuje kuriozalnych kryminalnych spraw, zaś przestępcy potrafią wpaść z rozmaitych powodów. A z drugiej strony są zdolni też do różnorodnych przestępstw. Sprawdźcie w naszej galerii, jakie są najdziwniejsze kryminalne historie z Wielkopolski w ostatnich miesiącach.Czytaj dalej --->

    Kuriozalne przestępstwa: Złodziej zasnął w mieszkaniu, które...

    W uzasadnieniu wyroku podkreślała, że śmierć Patryka G. to efekt źle zorganizowanej służby zdrowia, zaś lekarze zrobili, co mogli. Sędzia zwracała uwagę, że Patryk G. około godziny 2.30 trafił do szpitala w "stanie agonalnym".

    - Pacjent przybył do szpitala dopiero po 50 minutach, przywieziony przez przypadkowych świadków, gdyż przyjazd karetki się opóźniał. Nie wiadomo w jakiej pozycji był wieziony, a to też najcenniejszy czas z punktu widzenia pacjenta. I on został zaprzepaszczony - mówiła sędzia.

    Zobacz też:

    Ponadto sędzia podkreślała, że w szpitalu Raszei nie ma Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zaś tamtejsza poradnia chirurgiczna nie wykonywała skomplikowanych zabiegów. Jednocześnie zwracała uwagę, że gdyby świadkowie poczekali na karetkę, to Patryk G. od razu trafił do szpitala przy ul. Szwajcarskiej, gdzie są specjaliści, którzy potrafiliby wykonać zabieg otwarcia klatki piersiowej. - Tymczasem on trafił do przypadkowego szpitala i od tego momentu trwała walka o jego życie - opisywała sędzia Adamiec.

    Jednocześnie podkreślała, że oceniała decyzję podejmowane przez lekarzy z ich perspektywy w tamtym momencie, a nie z perspektywy czasu. - Sąd nie zna realiów pracy lekarzy, ale z zeznań świadków wyłania się obraz ekstremalnych warunków. Poza tym praca lekarzy wiąże się z koniecznością podejmowania szybkich decyzji - mówiła sędzia Adamiec.

    I dodawała: - Trudno mówić o zwłoce Marcina S. w poinformowania Rafała Sz., gdy przez ten czas podejmował czynności, które utrzymywały przy życiu Patryka G. Z kolei w kontekście otwarcia klatki piersiowej przez Rafała Sz. pojawia się pytanie czy byłby to akt odwagi czy niepotrzebne ryzyko że strony lekarza? Czy lekarz może podejmować działania, które przekraczają jego kompetencje? Rafał Sz. nigdy wcześniej nie wykonywał takiego zabiegu.

    Sprawdź też:

    Sędzia przypominała też o podstawowej zasadzie lekarskiej "Po pierwsze nie szkodzić". - W ocenie sądu Rafał Sz. podjął najlepszą decyzję o przeniesieniu pacjenta do wykwalifikowanego ośrodka - mówiła sędzia Adamiec.

    I dodawała: - Można się zastanawiać, czy gdyby lekarze podjęli się otwarcia klatki piersiowej i ten zabieg się nie powiodło, to czy też zasiadaliby na ławie oskarżonych. Trudno też mówić, że narazili Patryka G. na utratę życia, skoro do szpitala przy ul w stanie agonalnym.

    Zobacz też:

    Aż 3 mln zł kosztował specjalistyczny „bombowóz”, czyli pojazd, którym policjanci przewożą ładunki wybuchowe np. na miejsce ich neutralizacji. Wielkopolska policja w tym roku dostała taki samochód, który jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.Czytaj dalej --->

    Poznań: Bombowóz, robot, dron czy nowoczesny skaner. Wielkop...

    Kłęby czarnego dymu, brak lamp czy zdezelowane i przeciekające auta. Sprawdźcie w naszej galerii jak niesprawne samochody jeżdżą w Poznaniu oraz jak wygląda praca policjantów, którzy zajmują się ich "wyłapywaniem".Przejdź do galerii --->

    Zdezelowane, przeciekające i z kłębami dymu. Takie samochody...

    od 12 lat
    Wideo

    Wybory samorządowe 2024 - II tura

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski