Oficjalne wyniki wyborów 2015: Bronisław Komorowski wziął Poznań i Wielkopolskę [INFOGRAFIKA]

Paulina Jęczmionka
Oficjalne wyniki wyborów 2015: W Wielkopolsce wygrał Bronisław Komorowski [INFOGRAFIKA]
Oficjalne wyniki wyborów 2015: W Wielkopolsce wygrał Bronisław Komorowski [INFOGRAFIKA]
Urzędujący prezydent zwyciężył w czterech z pięciu okręgów w Wielkopolsce. Łącznie zagłosowało na niego 539 699 wyborców. To o ponad 170,2 tysięcy osób więcej niż na Andrzeja Dudę z Prawa i Sprawiedliwości (zdobył w regionie 28,6 procent poparcia). Bardzo dobry wynik - 19,3 pkt. proc. - odnotował też trzeci Paweł Kukiz. Pozostałych kandydatów dzieliła od tej trójki przepaść.

- Rozkład głosów wyborczych w naszym województwie jest dość ustabilizowany i przewidywalny - mówi prof. Ryszard Cichocki, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Region nie jest jednak spójny pod względem preferencji wyborczych. Wynika to z dawnych, historycznych uwarunkowań. Granica w głosowaniu przebiega tam, gdzie kiedyś przebiegała granica dwóch zaborów.

ZOBACZ TEŻ: Wybory prezydenckie 2015: Oficjalne wyniki PKW. Andrzej Duda z przewagą 2 pkt proc. nad Komorowskim

Komorowski wziął Poznań

Oficjalne wyniki wyborów wyraźnie pokazują, że wschód i zachód województwa - tak jak i całego kraju - głosują inaczej. Całościowo jednak większość mieszkańców Wielkopolski postawiła na Bronisława Komorowskiego.

ZOBACZ: Wyniki wyborów 2015: W Poznaniu zdecydowanie wygrał Komorowski

Najwyższe procentowe poparcie - 47,45 proc. - zdobył on w okręgu poznańskim (obejmuje miasto Poznań i powiaty: poznański, międzychodzki, gnieźnieński). Andrzej Duda uzyskał o ponad 24 punkty proc. mniej. Na trzeciego Pawła Kukiza zagłosowało 18,93 proc. mieszkańców okręgu, czyli o blisko 19 tys. osób mniej niż na kandydata PiS. W samym Poznaniu Komorowskiego poparło ponad 113,9 tys. wyborców, Dudę - 50,7 tys., a Kukiza - 40,8 tys. osób. Pozostali startujący nawet do tej trójki się nie zbliżyli. Czwarty wynik (3,21 pkt. proc.) w całym okręgu uzyskał Janusz Korwin-Mikke. Dalej była Magdalena Ogórek (2,38) i Janusz Palikot (1,95).

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2015 w Wielkopolsce | Create infographics

- Wysoki wynik Bronisława Komorowskiego w Poznaniu nie zaskakuje, bo stolicę Wielkopolski nazywa się bastionem Platformy Obywatelskiej - mówi prof. Ryszard Cichocki. - Z szacunków wynika jednak, że ogółem około 7-8 procent wyborców, którzy niemal do końca deklarowali, iż zagłosują na urzędującego prezydenta, przy urnie jednak skreśliło Pawła Kukiza. To miało być ostrzeżenie dla partii rządzącej.

Podział głosów. Noc sensacji i ogromnych emocji

Wysokie, wynoszące 22,54 proc. poparcie Paweł Kukiz uzyskał także w Gnieźnie. Od Andrzeja Dudy dzieliły go 1222 głosy. Zdecydowanie wygrał tu Bronisław Komorowski (40,41 pkt. proc.).

Powyżej 40 pkt. proc. zdobył on jeszcze w okręgu leszczyńskim i pilskim. W tym pierwszym jego przewaga nad Andrzejem Dudą wyniosła 13,8 pkt. proc. Paweł Kukiz odnotował tu 18,43 proc. poparcia. Czwarty - jak w okręgu poznańskim - był Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 3,15 pkt. procentowego.

Z kolei w okręgu pilskim Komorowski miał nad Dudą ponad 32,4 tys. głosów przewagi. W samej Pile poparło go 11 837 wyborców przy 7435 zwolennikach kandydata PiS. W mniejszych miejscowościach często to jednak Duda triumfował. Tak było chociażby w Łobżenicy, gdzie zdobył o 368 głosów więcej niż Komorowski. Trzeci w okręgu pilskim - jak we wszystkich innych w regionie - był Paweł Kukiz z wynikiem 19,42 pkt. proc. Inaczej wyglądała tu jednak czwarta pozycja. Magdalena Ogórek wygrała ją z Januszem Korwin-Mikkem 694 głosami.

Tak stało się również w okręgu kaliskim (obejmuje miasto Kalisz i osiem powiatów, w tym m.in. kaliski, jarociński, krotoszyński, ostrowski), gdzie Ogórek zdobyła 3,11 proc. głosów, a Korwin-Mikke 2,9 proc. O wiele mniejsza niż w innych rejonach Wielkopolski była też przewaga Komorowskiego nad Dudą. Wyniosła 5,57 pkt. proc. A były i takie miejsca, np. gmina Czermin czy Gizałki w powiecie pleszewskim, w których zwyciężył kandydat PiS. W tej pierwszej gminie zagłosowało na niego 41,53 proc. wyborców. Z kolei Paweł Kukiz w całym okręgu znów odnotował ponad 19 proc. poparcia.

Powiat koniński za Dudą

Choć Bronisław Komorowski w Wielkopolsce zwyciężył, nie we wszystkich okręgach okazał się najlepszy. Mieszkańcy okręgu konińskiego (Konin i sześć powiatów) postawili bowiem na Andrzeja Dudę, który miał tu 3,28 pkt. proc. przewagi.

- Ta różnica poglądów wynika z historycznych podziałów i zachowanego do dziś innego ukształtowania społecznego - tłumaczy prof. Ryszard Cichocki. - Wschód regionu ma o wiele silniejsze niż zachód ukształtowanie wiejskie. Wykazuje też większe przywiązanie do spraw religijnych, socjalnych, tradycji. Okręg koniński najpierw głosował głównie na SLD, później - szczególnie mniejsze miejscowości - zwrócił się w kierunku Samoobrony, a od pewnego czasu większość mieszkańców popiera Prawo i Sprawiedliwość. To bowiem najbardziej socjalna z dużych, liczących się w kraju partii - dodaje socjolog.
O ile w samym mieście Konin znaczącej przewagi (2,89 pkt. proc.) kandydata PiS nie widać, o tyle jest już bardzo wyraźna w przypadku całego powiatu konińskiego. Andrzej Duda zdobył tu 19 013 głosów, czyli 44,37 proc. Bronisław Komorowski stracił do niego 19,5 pkt. procentowego. Najwyższy wynik w tym powiecie Andrzej Duda osiągnął w gminie Wierzbinek. Poparło go 53,43 proc. wyborców, czyli o ponad 30 proc. więcej niż drugiego kandydata.

Również Paweł Kukiz uzyskał w okręgu konińskim najlepszy wynik z całego regionu. Zagłosowało na niego 19,57 proc. osób. Dalej znalazła się Magdalena Ogórek, Janusz Korwin-Mikke i Adam Jarubas.

Restart kampanii prezydenckiej. Będą dwie debaty

Eksperci są jednak przekonani, że to elektorat Pawła Kukiza zdecyduje o rozstrzygnięciu drugiej tury wyborów. W Wielkopolsce nie spodziewają się jednak rewolucji. - Wyniki będą podobne do tych z niedzieli, Bronisław Komorowski tu zwycięży - uważa prof. Cichocki. - W skali kraju wszystko jest jednak możliwe, a różnica pomiędzy kandydatami może być niewielka.

Socjolog przewiduje, że do urn może nie pójść spora część najmłodszych zwolenników Pawła Kukiza. Wskazuje też, że pewien odsetek tych, którzy zagłosowali na niego z powodu zawiedzenia Platformą, może jednak postawić krzyżyk przy Komorowskim. Ale wciąż pozostaje w tym elektoracie duża grupa ludzi nastawionych antysystemowo i antypartyjnie.

Frekwencja wyborcza
Według oficjalnych wyników ze wszystkich okręgów w Wielkopolsce do urn poszło 47,92 proc. uprawnionych do głosowania. Najwyższą frekwencję odnotowano w Poznaniu. Wyniosła 55,39 proc. Oddano tu 229 982 ważne głosy, a nieważnych było 2259. Dalej był powiat poznański. Tu do urn poszło 53,67 proc. uprawnionych. Rekord - 62,5 proc. - padł w Suchym Lesie. Ponad 57 proc. odnotowano z kolei w Puszczykowie, Dopiewie czy Kleszczewie. Frekwencja przekroczyła 50 proc. jeszcze w Koninie i Kaliszu. Najmniejszy odsetek osób - 41,78 proc. - poszedł głosować w powiecie kaliskim.

Tutaj z kolei najniższą frekwencję (37,12 proc.) odnotowano w gminie Koźminek. Na szarym końcu frekwencyjnej listy znalazły się również powiaty: międzychodzki, w którym zagłosowało 42,17 proc. uprawnionych, koniński z wynikiem 42,22 proc. oraz wągrowiecki, w którym do urn poszło 42,72 proc. wyborców.

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J.S.

Masz rację -jak piszesz "słomianej" to pozwolisz że zwrócę się do ciebie tak jak zasługujesz - KOMUSZY CEPIE - nie udało się mu wziąć Wielkopolskiego Konińskiego bo tam zaraza komusz nie dotarła -mam na mysli tą z repatriacji z której ty też się wylęgłeś...

w
wyborca

Partia rzadzaca rozkreca gigantyczna propagande. Widac, ze sie panicznie boja. Zauwazcie moi drodzy, jak wykorzystuja oni w ostatnich dniach technike poparcia liderow opinii spolecznej. Nagle Komorowskiego popieraja wielkie nazwiska ze swiata kultury. Technika bardzo znana i skuteczna. Mam nadzieje, ze narod sie jednak budzi z letargu i pogodni tych szubrawcow. Ich miejsce jest na smietniku historii.

W Poznaniu i Wielkopolsce glosowac na Komorowskiego to juz niemal wstyd. Po tym co zrobil pan Filip Kaczmarek z PO, glosowanie na Komorowskiego to przejaw idiotyzmu.

P
Pszczółka13

Nie jestem członkinią żadnej partii i od polityki staram się trzymać tak daleko, jak to tylko możliwe. Za nikim nie agituję, w przeciwieństwie do Ciebie, bo każdy głosuje na kogo chce i robi to na własną odpowiedzialność. Natomiast w momencie, gdy ktoś napisze nieprawdę, staram się reagować, choć ostatnio robię to coraz rzadziej. Tak naprawdę muszę skupić się na swoim zdrowiu, a nie na próbach prostowania nierzetelnych wypowiedzi. Wyjątek zrobiłam w tej chwili dla Twoich postów choć wiem, że i tak nigdy nie przyznasz mi racji.
Dziwi mnie, że zarzucasz mi usłużność w stosunku do tekstu, który jest bardzo prosty do zrozumienia pod warunkiem przeczytania go w całości. Tam nie ma nic, czego nie dałoby się zrozumieć. Facet napisał o trudnej miłości do naszego kraju, nie nienawiści do niego. To wszystko.
Teraz zobacz, co o nim napisałaś - "halb Niemiec". Ponieważ jest Kaszubem, idąc Twoim tokiem myślenia, Kaszubi nie są Polakami?? Oczywiście rozumiem, że miałaś na myśli tylko jednego z nich, którego nienawidzisz, ale wyciągając twoje stwierdzenie z kontekstu, tak to można zinterpretować. Wiesz co?? Kiedyś był sobie człowiek, który powiedział: "dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf". Nazywał się Andrzej Wyszyński, z pochodzenia Polak urodzony w Odessie. Komunista, karierowicz, straszny człowiek. Potrafił z fragmentów wypowiedzi, tekstów, z epizodów czyjegoś życia spreparować zarzuty, z których nikt nie był w stanie się wytłumaczyć. I co z tego, że w szerszym kontekście było to zwykłe, spreparowane kłamstwo?? Komunistów to nie obchodziło. Ja się takich ludzi boję i staram się trzymać od nich jak najdalej. Tacy nawet brunetowi udowodnią, że jest blondynem.

k
kasienka

1.Bardzo usluzna jest twoja wykladnia. Jednak nieprawdziwa. Tuske zarowno swoimi wypowiedziami jak i dzialaniami i zaniechaniami przez cale swoje zycie polityczne ( i obecnie) wskazuje, ze ma gdzies Polske i Polakow. To cyniczny karierowicz, ktory po grzbietach Polakow wyspindral sie do wladzy. Z drugiej strony zakompleksialy halb Niemiec, czlowiek z nikad bez korzeni i bez dumnej przeszlosci.
2. Komoroski jest kandydatem Platformy zwanej dla zartu "obywatelska" i w tej roli ma takie same prawa i obowiazki wobec wyborcow jak pozostali kandydaci. W pozycji kogos nadzwyczajnego ustawil sie sam, kierowany buta, poczuciem wyzszosci i arogancja. Byl pewny, mowiac "wytwornym" jezykiem Donalda Tuske: ze nikt nie przestawi mu wajhy. A moze jednak? W 2010 r. Olechowski w tvn24 powiedzial:" "Kandydat Platformy Obywatelskiej nie ma kwalifikacji, żeby objąć urząd prezydenta państwa. Są rzeczy, których nie mogę powiedzieć, bo cały czas obowiązuje mnie tajemnica państwowa. Ale my wiemy niestety o nim rzeczy różne." Wiedza takze i dziennikarze sledczy. Trwa w tej chwili walka o wladze, establishment, ktory dotej pory byl monolitem wyraznie dzili sie. 3. Jednak nie interesuja mnie POst prl-owskie walki i POdkopywania POd dywanem. Tonie moj swiat. Chce wolnej, silnej bezpiecznej niepodleglej Polski.I dlatego glosuje na dr Andrzeja Dude czlowieka spoza ukladow, prawego, znakomitego i uwaznego prawnika, energicznego, pelnego dobrej woli i pozytywnych uczuc wobec Polskii Polakow.

P
Pszczółka13

który napisał o bezwarunkowej miłości do Polski, która leży w takim miejscu, które skazuje ją od wieków na zadeptywanie wojskowymi buciorami z każdej możliwej strony. W której prawie wszystkie powstania, walki o polskość kończyły się klęskami i śmiercią jej oddanych, co dla wielu było nienormalne, g****** i niepotrzebne (np. poddająca się bez walki Francja, Czechy), a mimo wszystko tę nienormalność w nas się kocha i jej broni. I to jest nasz wybór. O tym jest ten tekst!!

Jeśli chodzi o dostęp Komorowskiego do mediów. Jest obecnie prezydentem Polski, więc to normalne, że jest go więcej, niż innych. A mimo to i mimo ciszy wyborczej, cały czas puszczano w telewizji reklamę, która od jej początków wszystkim kojarzy się z panem Komorowskim: "Bul... nie". Wiesz, co mam na myśli??

Przy okazji. Już Ci kiedyś napisałam, że żaden z kandydatów na prezydenta nie był i nie jest z mojej bajki. Ja tylko nie rozumiem, jak można z tak wielkim brakiem szacunku pisać o ludziach, których nawet się nie zna. Tylko na to zwracałam uwagę. I nie powtarzaj już bajek o związkach obecnego prezydenta z WSI. To po prostu niemożliwe. Do tego trzeba sprytu i inteligencji, której wg. Was, ten pan jest pozbawiony.

k
kasienka

1.Owsik za publiczne pieniadze mial calodobowa transmisje za frico, a kandydatom na Prezydenta RP rzucono 1,5godz ochlap w czasie ktorej nikt niemial szans sie wypowiedziec inaczej jak krotkimi szablonami. Tymczasem Komoroski puszyl sie w Polsacie na ustawionych pytaniach przez rezimowych dziennikarzy, 2. Nie prawda, ze prezydent nie ma zadnego wplywu na gospodarke i tworzenie prawa, gdyz: a/ma inicjatywe ustawodawcza, b/podpisuje ustawy, c/ nominuje na wysokie urzedy, d/moze takze wspierac glos ludu-niestety blokowal wszystkie referenda . 3. jezyk nienawisci i pogardy wprowadzil Donald Tuske, jego propagandysci i kamaryla ( nawet juz nie chce mi sie wymieniac przykladow ), 4. przyklad z dzieckiem alkoholika jest dziecinnie naiwny i chybiony. Cala kariera polityczna Tuske oparta jest na wchodzeniu w d.. Niemcom, kosztem Polski i Polakow.Zawsze mamy prawo znac pochodzenie osoby publicznej. Wykladni "polskosc to nienormalnosc" nie musisz robic, gdyz ten przekaz jest czytelny i przejrzysty nawet upstrzony dlaniepoznaki szkicem z piorkiem. 5. Komoroskiemu piscily nerwy i odslonil swoja prawdziwa twarz . Wrzeszcza o jakis kurach i inne idiotyzmy jak szalony, co istotnie przeszkadzalo mu sylabizowanie z kartki glosem wedlug wlasnych wyobrazen mentora.

k
kasienka

= WSI-ok

k
kasienka

"wziac"to moze najwyzej w reke wziac swoja fujare...

p
poz

jedynie nie udało mu się wziąść wielkopolski słomianej czyli Konińskiego

A
Artur

@jac jestem takiego samego zdania - dość kościelnego państwa ! Komorowski nie jest moim idolem ale jest niezależnym kandydatem od nawiedzonych kościelnych kandydatów co modlą się co 5 minut pod krzyżem a nie potrafią wyłączyć komórki nawet w kościele !

k
kasienka

1.kampania nie byla uczciwa i merytoryczna, przynajmniej w I turze: Bul od Bigosowania uciekal od debaty mial do swojej dyspozycji nieograniczony dostep domediow, a wszystkie media wprost wychodzily ze skory zeby go promowac. Byl to prawdziwy seans pogardy dla wyborcow 2. Nie prawda jest, ze stanowisko Prezydenta RP jest fasadowe. To Komoroski zrobil z niego partyjny urzad do zasiadaniem "POd zyrandolem". 3. jezyk nienawisci wprowadzil celowo, swiadomi i z premedytacja niejaki Donald Tuske i jego doradcy od propagandy. Szczytowym osiagnieciem byly spotkania przy osmiornioczkach "h..du i kamieni kupa" itd itp. towstyd ze "klasaPOlityczna posluguje sie tak wulgarnymjezykiem, jezykiem POgardy do Polski i Narodu Polskiego. 4. Obywatele maja prawo wiedziec jakiego pochodzenia jest czlowiek, na ktorego glosuja, gdyz np. "polskosc to nienormalnosc" D.Tuske wyrastala wyraznie z jego niemieckiego pochodzenia i nieczystego zyciorysu (ciagle nie wiemy o Oskarze), a takze jego cynizm i karierowiczostwo. Dla milionow Polakow jednak POLSKOSC TO pozadana NORMALNOSC! Zdecydowanie wolalabym wypowiadac sie zrownowazonym, eleganckim jezykiem dr Dudy niz jezykiem odmetu szalenstwa i wyzwiskami mgr Komoroskiego ijego wrzaskiem na wyborcow. I wlasnie o to walczymy! I wlasnie dlatego nalezy poprzec inteligentnego, wyksztalconego i rzetelnego Polaka- drAndrzeja Dude.

to cię uprawnia do obrażania innych, bo ktoś tak zrobił? to zachowanie rodem z przedszkola. tak uczył Chrystus czy ksiądz na mszy? zastanów się nad swoimi wartościami moralnymi.

swoich bliźnich. To, że ktoś ma inne poglądy to znaczy, że należy go obrażać?

PS. Nie, nie interesuje mnie Twoja "prawda". Masz odpowiedzieć na pytanie dotyczące obrażania innych. Takie wartości moralne reprezentują wykształceni, inteligentni i kompetentni? To ja już wolę być z "wsiokami", którzy wiedzą co to jest szacunek do drugiego człowieka, mimo braku wykształcenia.

k
kasienka

to Komoroski z wrodzonym sobie wdziekiem, taktem i dobrymi manierami nazwal publicznie Dunki slowem "kaszaloty" Juz nie pamietasz?

to co masz na obronę tej "prawdy" ? to Twoje słowa: "wraz z kaszalotem" i tylko o to chodzi. Kto daje ci podstawy i prawo do takiej oceny? bo właśnie te słowa - oczywiście przypadkowo - w swej analizie ominęłaś

Dodaj ogłoszenie