Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono konkurs na koncepcję wystawy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jej koszt to 4 mln zł

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Tak ma wyglądać nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Tak ma wyglądać nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Wizualizacja
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, które od 1 stycznia przejął Samorząd Województwa Wielkopolskiego, organizuje konkurs na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Prace można składać do 25 sierpnia.

Spis treści

Ogłoszono konkurs na koncepcję wystawy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Zadania postawione przed uczestnikami konkursu związane są przede wszystkim z zaprojektowaniem przestrzeni wystawienniczych poświęconych najważniejszym, spektakularnym wydarzeniom zwycięskiej insurekcji oraz ich następstwom w odrodzonej już ojczyźnie.

Czytaj także: Gdzie są schrony? Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację dla obywateli

Maksymalne wynagrodzenie za realizację tego zadania wynosi 4 mln zł. Zarówno konkurs, jak i opracowywana dokumentacja projektowa, finansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Opracowanie dokumentacji uzyskało również wsparcie finansowe w ramach programu Infrastruktura Kultury, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mamy zabezpieczone finansowanie dla tego kluczowego dla nas projektu. Czekamy także na podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie współprowadzenia Muzeum oraz współfinansowania tej inwestycji, co - mamy nadzieję - wydarzy się już wkrótce. A tymczasem zapraszamy do udziału w konkursie na zaprojektowanie kształtu „serca” nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, bo taką rolę w placówkach muzealnych odgrywają wystawy stałe

- podkreśla Marek Woźniak.

„Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo”

Konkurs został ogłoszony 31 marca i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Udział w nim mogą wziąć także podmioty zagraniczne. Zwycięzca konkursu, którego koncepcja zostanie oceniona przez Sąd Konkursowy jako najlepsza, stanie przed szansą podpisania umowy na realizację opracowania pełnej dokumentacji projektowej wystawy.

- Motywem przewodnim, mottem ekspozycji stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, jest hasło: „Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo”. Nawiązuje ono bezpośrednio do fenomenu historii Poznania i Wielkopolski, pracy organicznej, do wyjątkowej drogi do Niepodległości Wielkopolan, którzy umiłowanie wolności zapisane mają w swoim DNA

- mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Muzeum gotowe za 3 lata

Wystawa stała o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych mieścić się będzie w nowym budynku muzeum, który zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Muzeum ma być gotowe do grudnia 2026 roku, przed 108 rocznicą wybuchu zrywu niepodległościowego Wielkopolan. Szacowana obecnie wartość inwestycji opiewa na kwotę 375 mln złotych i po podpisaniu umowy ma być współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obserwuj nas także na Google News

Nad harmonogramem prac konkursowych będzie czuwał specjalnie powołany w tym celu Sąd Konkursowy. W jego skład wchodzą osoby posiadające bogate doświadczenie w przygotowywaniu wielkoskalowych, nowoczesnych ekspozycji zarówno od strony koncepcyjnej, merytorycznej, realizacyjnej oraz w zarządzaniu inwestycjami o podobnym zakresie i tematyce.

Ostateczny termin wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie mija 12 maja 2023 r., a termin składania pracy konkursowej wyznaczono na 25 sierpnia 2023 r. Ogłoszenie wyników konkursu wraz z otwarciem wystawy prac konkursowych zaplanowano na 15 września 2023 r.

Prace w centrum Poznania są coraz bardziej zaawansowane i mają zakończyć się do do połowy 2023 roku. To oznacza, że już niedługo bimby znowu będą kursowały między mostem Teatralnym a placem Cyryla Ratajskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Ogromny remont w centrum Poznania na ostatniej prostej. Spra...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Głos Historii - Franciszek Ratajczak:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski