Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody deszczowe i pasaże wodne powstaną w Poznaniu. Mają zatrzymać wody opadowe. Aquanet wspólnie z magistratem realizuje małą retencję

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Pierwszy ogród deszczowy w Gdyni powstała wiosną 2018 r.  przy ul. Śliwkowej na osiedlu Meksyk
Pierwszy ogród deszczowy w Gdyni powstała wiosną 2018 r. przy ul. Śliwkowej na osiedlu Meksyk Piotr Kallalas
W Poznaniu powstaną ogrody deszczowe, stawki, pasaże wodne. Te przykłady małej retencji mają zachęcić mieszkańców do podjęcia prób zatrzymania deszczówki na terenie własnych posesji.

– Nawiązaliśmy współpracę z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Jej efektem będzie pięć wspólnych inwestycji, wprowadzających elementy małej retencji w centrum, na Łazarzu, Jeżycach czy Śródce – mówi Paweł Chudziński, prezes Aquanetu.

Warto wiedzieć: Poznań chce zachęcić do łapania deszczówki. Będą dotacje. W tym roku miasto zarezerwowało na małą retencję około 400 tysięcy złotych

Projekt zakłada wykorzystanie w tym celu nie tylko miejskich skwerów, ale będzie też realizowany na terenie szkół i przedszkoli. Na razie wytypowano tereny: pomiędzy Łukaszewicza a Dmowskiego, przy Norwida i Gdyńskiej.

Aktywiści klimatyczni zablokowali przejazd ulicą Głogowską w Poznaniu:

– Wybór boiska szkolnego i ogrodu przedszkolnego jest w trakcie uzgodnień – twierdzi Weronika Sińska z BKPiRM. – Planujemy wprowadzić w te przestrzenie ogrody deszczowe, pasaże wodne, odwonienia liniowe, niecki bioretencyjne. Pozwolą one przechwytywać wodę opadową z okolicznych terenów i budynków, zasilając zaprojektowaną zieleń. Rośliny zostaną tak dobrane, aby były odporne na okresowe zalewanie, jak i suszę.

Najwcześniej, bo prawdopodobnie już jesienią, zostaną zagospodarowane tereny przy Łukaszewicza i Dmowskiego oraz przy Norwida.

Sprawdź też: Aquanet będzie miał monopol na deszczówkę w Poznaniu, a stawki ustali prezydent. Radni PiS i niektórzy z KO próbowali storpedować ten pomysł

– Wierzymy, że nasze działania zainspirują również mieszkańców do tworzenia elementów małej retencji we wspólnych przestrzeniach, jakimi są podwórka, dziedzińce czy lokalne place zabaw – ma nadzieję Sińska.
Analizowana jest możliwość wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań na Al. Marcinkowskiego (od ul. 23 Lutego do Solnej) oraz na pl. Cyryla Ratajskiego.

Zobacz też:

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Aktywiści chcą, by walka o zatrzymanie postępującej degradacji jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim była priorytetem dla rządzących.

Znikają jeziora w Wielkopolsce. Będzie sztab kryzysowy? "Rat...

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski