Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne kolejki do krematoriów na Śląsku to efekt śmierci na COVID. Ile trzeba czekać? "Dramatycznie wydłużył się czas oczekiwania"

KAGRU
fot. Grzegorz Mehring
Rośnie liczba osób zmarłych na koronawirusa w województwie śląskim. Jak alarmują nas czytelnicy, dramatycznie wydłużył się czas oczekiwania na pochówek i kremację osoby zmarłej z powodu COVID-19. Jak wyglądają procedury i ile wynosi czas oczekiwania na spopielenie ciała?

Od początku pandemii w województwie śląskim odnotowano 75 tysięcy 881 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wskutek choroby COVID-19, którą wywołuje ten koronawirus, zmarło 1181 osób. W ostatnim czasie wzrosła liczba zachorowań, a co za tym idzie, niestety także zgonów.

Jak alarmują nas czytelnicy, drastycznie wydłużył się okres oczekiwania na spopielenie ciał osób, które zmarły z powodu COVID-19. Pogrzeby są przesuwane z powodu większej liczby kremacji.

- Rzeczywiście zwiększyła się liczba kremacji osób, które zmarły na COVID-19, ale także tradycyjnych pochówków osób zmarłych na koronawirusa - mówi właściciel jednego ze śląskich krematoriów. - Rodziny teraz często rezygnują z tradycyjnego pochówku, ze względu na kwarantannę, a także koszty. Czas oczekiwania na spopielenie, to dwa, trzy dni - tłumaczy.

Sposób pochówku osób zmarłych z powodu COVID-19 został jasno określony w rozporządzeniu ministra zdrowia, które zostało wydane na początku kwietnia 2020 roku. Dotyczy to także przekazania zwłok do krematorium.

Rozporządzenie jasno precyzuje, jak należy postępować ze zwłokami zmarłego. W przypadku przekazania ciała do krematorium, muszą być one umieszczone w kapsule transportowej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję. Kremacja w przypadku osób zmarłych na COVID-19 nie jest konieczna. Przy pochówku należy zachować jednak szczególne środki ostrożności.

- Zwłoki trzeba zdezynfekować, umieścić w dwóch szczelnie zamkniętych workach, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym. Trzeba zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka. Trumna musi być szczelnie zamknięta i zdezynfekowana na zewnątrz. My zabezpieczamy ją dodatkowo jeszcze silikonem - mówi nasz rozmówca.

W przypadku, gdy zmarły jest chowany w trumnie na jej dnie trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm.

Ponadto pomieszczenia, w których przebywała zmarła osoba oraz wszystkie przedmioty, z którymi miała styczność, trzeba odkazić. Procedury wykonują osoby zatrudnione przez szpital lub pracujące w zakładach pogrzebowych. Jeśli osoba zmarła w szpitalu, to dezynfekcję i zabezpieczenie ciała w szczelnym worku wykonują pracownicy szpitala, a resztę pracownicy zakładu pogrzebowego.

Osoby, które pracują przy takich zwłokach powinny być zabezpieczone w środki ochrony indywidualnej jak kombinezon albo długi fartuch ochronny, czepek na głowę, maskę zakrywającą otwory oddechowe, gogle lub przyłbicę ochroną, jednorazowe rękawice nitrylowe.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromne kolejki do krematoriów na Śląsku to efekt śmierci na COVID. Ile trzeba czekać? "Dramatycznie wydłużył się czas oczekiwania" - Dziennik Zachodni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski