MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne pale w centrum Poznania. Tak powstaje Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Mamy zdjęcia

Aleksandra Głowacka
Trwa budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które zlokalizowane będzie na Wzgórzu Świętego Wojciecha.
Trwa budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które zlokalizowane będzie na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Robert Woźniak
Na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu trwają intensywne prace nad nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ponad 500 pali o długości kilkudziesięciu metrów ma za zadanie zapewnić stabilność fundamentów tej wyjątkowej inwestycji. Dzięki staraniom dwóch potężnych maszyn, muzeum stanie się nie tylko miejscem pamięci, ale i nowoczesnym centrum kultury, które ma przyciągać mieszkańców i turystów z całej Polski.

Spis treści:

Technologia na służbie historii

Na poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha, gdzie niegdyś mieszkańcy miasta korzystali z uroków lodowiska Bogdanka, teraz rozbrzmiewa dźwięk maszyn. To tu, w sercu miasta, powstaje Muzeum Powstania Wielkopolskiego - projekt, który ma na celu uczczenie jednego z najważniejszych momentów w historii regionu. Kluczowym etapem prac jest stabilizacja gruntu za pomocą specjalnych pali, co zapobiegnie osiadaniu budynku i zabezpieczy go przed wodami gruntowymi.

Zadanie to realizowane jest przez dwie unikatowe maszyny - Liebherr LRB 255 i F3500, które już na pierwszy rzut oka robią ogromne wrażenie. Ich praca jest niezbędna do właściwego umiejscowienia całej konstrukcji.

- Obie maszyny zwyczajowo nazywane są palownicami. Ta pierwsza jest odpowiedzialna za wstępne odwierty, druga robi docelowe pale. Maszyna F3500 to jedna z największych palownic w kraju – tłumaczy Terlecki.

Lokalizacja pełna historii

Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajdzie się w miejscu, które samo w sobie jest nasycone historią. Zaledwie 10 minut spacerem od Starego Miasta, obok jednego z najstarszych kościołów w Poznaniu – p.w. św. Wojciecha oraz Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Bliskość Parku Cytadela, będącego niegdyś miejscem zaciętych walk, nadaje temu miejscu szczególny charakter.

- Teren budowy charakteryzuje się bardzo trudnymi i złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi. Na terenie inwestycji jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Do tego, zgodnie z projektem, spód płyty fundamentowej budynku muzeum będzie wykonany około 7 metrów poniżej poziomu wód gruntowych - mówi Przemysław Terlecki, pełniący obowiązki dyrektora w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.

Budżet i wsparcie inwestycji

Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest największą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 roku. Szacowany budżet całej inwestycji przekracza 375 milionów złotych, z czego 222 miliony złotych ma pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 148 milionów złotych z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Miasto Poznań przekazało ponad 5 milionów złotych na prace projektowe, a dodatkowe środki pochodzą z Programu Infrastruktura Kultury – dotacji udzielonych przez MKiDN na lata 2020 – 2021 oraz 2023-2024, łącznie ponad 1,7 miliona złotych.

Znaczenie Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, doprowadzającym do odzyskania niepodległości przez Wielkopolskę. Jego znaczenie zostanie uhonorowane w nowym muzeum, które opowie historię od 1918 roku aż do dziś, prezentując nie tylko przebieg czynu zbrojnego, ale także jego przyczyny i skutki.

- Miejsce spotkania ze wspaniałą historią pisaną najpierw marzeniami o wolnej Polsce, potem planami jej odzyskania, a wreszcie działaniami zbrojnymi wielkopolskiego oręża, z których jesteśmy tak dumni - tak nowa siedziba ma być postrzegana przez odwiedzających.

Nowoczesny obiekt muzealny, wraz z częścią podziemną przeznaczoną na wystawę stałą, stanie się nie tylko miejscem upamiętnienia, ale także przestrzenią edukacyjną i kulturalną, otwartą dla wszystkich zainteresowanych bogatą historią Wielkopolski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski